Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
jumbo plakat

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
_FLYER_



Joined: 29 Jan 2006
Posts: 72
Location: sarajevo / zagreb

PostPosted: 29.01.2006 20:56    Post subject: jumbo plakat Add user to your forum ignore list Reply with quote

lijep pozdrav,

trebao bi dizajnirati i napraviti pripremu za tisak za jumbo plakat. nemam iskustva sa izradom plakata tih dimenzija.

kolika treba biti rezolucija? kako da napravim pripremu za tisak?
dali da radim sve u photoshopu zbog zauzeca memorije? koliko se obicno naplacuje izrada jumbo plakata?

ima li netko iskustva s time?

hvala.
Back to top
View user's profile Send private message
llio



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 56
Location: Zaprešić

PostPosted: 29.01.2006 22:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ojla!
Saznaj dimenzije, radi u omjeru 1:2 ili 1:5. Sve sto imas graficki napravi u Photoshopu i pazi da ti bude CMYK, a ne RGB. Importaj to u neki vektorski program u kojem se najbolje snalazis i tamo upisi i sredi sav tekst koji na kraju pretvoris u krivulje (freehand: text>convert to paths, illustrator: type>create outlines). Sve skupa exportas u EPS. EPS otvoris u Photoshopu u 300dpi-a, snimis kao TIF. Sprzis EPS i TIF na cd, dodas malo vegete Smile i kazes nekome tko to tiska tocne dimenzije i omjer u kojem si radio.

that should be it..

_________________
sex, design & rock'n'roll
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 29.01.2006 22:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidi koje su ti točne dimenzije jumba (mislim da koriste dvije, 2x5 i još neka, al ne sićam se više)

Možeš raditi u 10:1 slobodno, na 300 dpi ( to bi bilo 20x50cm u 300 dpi, recimo.) i sve kao da radiš normalno pripremu za tisak, snimiš u format u koma radiš (tiff, eps...)

Pazi da ne stavljaš nikakve bitne elemente preblizu rubovima ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
:cosmos:



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 2098
Location: México

PostPosted: 29.01.2006 22:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
vidi koje su ti točne dimenzije jumba (mislim da koriste dvije, 2x5 i još neka, al ne sićam se više)

Možeš raditi u 10:1 slobodno, na 300 dpi ( to bi bilo 20x50cm u 300 dpi, recimo.) i sve kao da radiš normalno pripremu za tisak, snimiš u format u koma radiš (tiff, eps...)

Pazi da ne stavljaš nikakve bitne elemente preblizu rubovima ...

G.


ugl, sve sto su naveli,, al cak preporucam da vidis gdje ce to tiskati,, pa da ti cisto kazu, hocemo to i to,, reci ce ti uglavnom da su dimenzije te i te i da radis u tom omjeru i u kojem fomratu,, tif ili eps. cak bi mozda i pdf prosao, trebas vidjeti sa njima,.

grzzi: 10:1 ? 1:10 Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Twitter profile
_FLYER_



Joined: 29 Jan 2006
Posts: 72
Location: sarajevo / zagreb

PostPosted: 29.01.2006 22:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala obojci na detaljnom receptu.
..pomoci ce. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
_FLYER_



Joined: 29 Jan 2006
Posts: 72
Location: sarajevo / zagreb

PostPosted: 29.01.2006 22:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
grzzi wrote:
vidi koje su ti točne dimenzije jumba (mislim da koriste dvije, 2x5 i još neka, al ne sićam se više)

Možeš raditi u 10:1 slobodno, na 300 dpi ( to bi bilo 20x50cm u 300 dpi, recimo.) i sve kao da radiš normalno pripremu za tisak, snimiš u format u koma radiš (tiff, eps...)

Pazi da ne stavljaš nikakve bitne elemente preblizu rubovima ...

G.


ugl, sve sto su naveli,, al cak preporucam da vidis gdje ce to tiskati,, pa da ti cisto kazu, hocemo to i to,, reci ce ti uglavnom da su dimenzije te i te i da radis u tom omjeru i u kojem fomratu,, tif ili eps. cak bi mozda i pdf prosao, trebas vidjeti sa njima,.

grzzi: 10:1 ? 1:10 Smile


OKi, raspitat cu se. thx..
a kako se krecu cijene za izradu jamba?
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 29.01.2006 22:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

:cosmos: wrote:
grzzi wrote:
vidi koje su ti točne dimenzije jumba (mislim da koriste dvije, 2x5 i još neka, al ne sićam se više)

Možeš raditi u 10:1 slobodno, na 300 dpi ( to bi bilo 20x50cm u 300 dpi, recimo.) i sve kao da radiš normalno pripremu za tisak, snimiš u format u koma radiš (tiff, eps...)

Pazi da ne stavljaš nikakve bitne elemente preblizu rubovima ...

G.


ugl, sve sto su naveli,, al cak preporucam da vidis gdje ce to tiskati,, pa da ti cisto kazu, hocemo to i to,, reci ce ti uglavnom da su dimenzije te i te i da radis u tom omjeru i u kojem fomratu,, tif ili eps. cak bi mozda i pdf prosao, trebas vidjeti sa njima,.

grzzi: 10:1 ? 1:10 Smile


nedilja je, i kasno je... Rolling Eyes Embarassed

cijena za što? ideju, pripremu? ... uglavnom isto ko i za svaki plakat ... ko za B1 recimo dizajn i priprema od 1000 kn pa na gore, do 3-4 max... ovisi o razini produkcije ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 21.03.2007 18:09    Post subject: jumbo Add user to your forum ignore list Reply with quote

e a sada npr. imam sliju 638 x 425 px sa 300dpi, i kad to razvučem na jumbo plakat, bolje rečeno mega cerada, ona šta ide na zgrade, kako će to izgledat što se rez tiče?

Pomoć hitno ako netko zna!
Hvala.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 21.03.2007 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

60 DPI-a za jumbo je uvrh glave osim ako ne očekuješ da ga ljudi gledaju sa metar daljine..

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
Martina



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 78
Location: Rijeka

PostPosted: 21.03.2007 21:48    Post subject: Pad rezolucije obzirom na razvlacenje slike Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. otvori sliku u photoshopu
2. Alt + CTRL + I ili Image - Image size...
3. pogledaj na kojoj je rezoluciji (dpi) i na koliko cm taj original koji imas
4. skini kvacicu sa resample image
5. povecaj dimenziju u cm na koliko ti se treba fotka razvuc
6. gledaj na koliko pixela ti pada vrjednost rezolucije.

Kad bi me mama ucila kako pripremati fotke za tisak rekla bi mi ovako:
Za tisak visoke kvalitete nemoj ici ispod 300.
Ako zelis da ok izgleda neki flyer 4 boje nemoj ispod 200 dpi .
Vjerojatno je da ces imati kvalitetu fotke da kad nesto razvlacis na format A2 - past ces na 180, ali nemojmo se srozati dalje.
Sto se tiskovina gleda iz daljega potrebna je manja razlucivost. Tiskare za jumbo ocekuju 60-80 dpi-a.
I zadnje, ali najvaznije pravilo nemojte krasti fotke s neta i trpati ih u tisak - nije eticki, a ni estetski. Wink

_________________
Prospekt d.o.o.!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 21.03.2007 22:01    Post subject: jumbo Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hval na trudu, no sve to sam znao i ja i probao sam.
Znam kako provjerit rez, nego nikad nisam radia pripremu i neznam kako to izgleda u tisku na kraju.

Pazi, ovo ide na onu mega ceradu na zgradu, fotka je s neta ali nije ništa kidnapovano već dobiven link od strane klijenta, to je jedini izvor bio , za sada.

Sada, meni se ona razvuče na metar sa 70 i rez mi je 15 dpi to je najviše šta mogu ić, a ovaj šta printa kaže da bi moglo proć.
E a ja neću "da bi moglo proć" nego sto posto oće proć, kužiš.
Zato san pita ako je neko radia da možda zna.

Thanks svima.

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Martina



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 78
Location: Rijeka

PostPosted: 21.03.2007 22:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pitanje: Kad bi dobio post sa nekog s mi3-a koji bi glasio otprilike ovako: "15dpi ti je sasvim dovoljno za jumbo. " Da li bi ti to bio odgovor koji bi ti garantirao da je to sto posto oće proć... ?
Više nas to je odgovorilo Jumbo od 60-80 dpi-a je potrebna reyolucija, druga stvar je radi jumbo u vektorima ako zelis biti i vise od 100% siguran da će to biti ok. Nismo to izmislili...

Ako radiš s tiskarama onda radi s onima koje znaju posao i koje će ti realno znati reći što će od tog ispasti kad vide pripremu. Iz odgovora koji ti je ova tiskara dala ja bi zakljucila da nikad nisu tiskali jumbo na 15dpia, ali ne bi htjeli izgubiti posao pa ajmo probat. Mozda stvarno i bude ok. Ako se odlučiš na rizik javi da znamo ta iskustva i sretno!

_________________
Prospekt d.o.o.!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 21.03.2007 23:03    Post subject: jumbo Add user to your forum ignore list Reply with quote

thanks!
15 dpi OK!
Ne nisu ni vidili materijal nego preko telefona smo samo pričali, sutra ćemo sve dogovorit i vidit, mene je samo zanimalo prije da mogu nastavit razvijat dizajn sa tom fotkom.
Javim sve na kraju kako je ispalo.
I naravno slike sa lokacija ako dobijem neku Smile

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group