Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
problemčeki sa ilustrejtorom
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 19:01    Post subject: problemčeki sa ilustrejtorom Add user to your forum ignore list Reply with quote

postavila sam neka pitanja, al nitko ne odgovara.
imam jedno novo:

slikice koje radim nisu nešto prekomplicirane, ali zauzimaju hrpu memorije. kak se to da srediti? ima neki način da se smanje, a ne gube na kvaliteti? inače ih sejvam u .ai formatu.

STARA PITANJA (NEODGOVORENA):

1. kako staviti više slikica odjednom (onaj arrange u photoshopu), a da ih ne moram svaku posebnu smanjivati i redati

3. da li je moguće i kako mijenjati boje ispuna (iz photoshopa uvezenih slikica koje sam ubacila u swatches) u illustratoru?
ja sam to radila u photoshopu, pa otvorila file u illustratoru

hvalaaaa Razz

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2006 20:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da ne gube na kvaliteti? da li imas u illustratoru vektor ili raste? ako j evektor i preveliki ti je file nista se nemoze osim kad nosis print pa nosis pdf pa iskljucis 'preserve editable capabilities' i to...

staro1 - oznacis x fotografija u exploreru, dragas u illustrator. grupno sve smanjis fino i nakon toga porazbacas i arrange puknes.

staro 3 - ispune? sta, fillove? pa ako je nesto radjeno u photoshopu i ima neki fill nemres to dirat u ill. ako sam shvatio dobro.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 02.02.2006 20:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neznam kakve slikice, rastere tj. bitmape središ i optimiziraš u PS u, ne u illustratoru ... moš jedino kad sejvaš iz illustratora u .pdf recio u opcijama stavit da ti komprimira slike i kako, al to sve odradiš u PSu ...

slike kad ih plejsaš središ sa align toolom ... to nije problem ...

treće nisam baš shvatio... jesu to vektori, bitmape?



G.
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 22:04    Post subject: Re: problemčeki sa ilustrejtorom Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:
postavila sam neka pitanja, al nitko ne odgovara.


tvoja su pitanja nejasno postavljena, zbrda-zdola blago receno, uletis kao da bi netko trebao pratiti tok tvojih misli...

dakle, nauci postavljati konkretna jasna pitanja i sigurno ces dobiti vise odgovora.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 22:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne kužim. daj ti mi objasni dio "osim kad nosis print pa nosis pdf pa iskljucis 'preserve editable capabilities' i to..."


ovaaakooo: radim ilustraciju, crtam vektore, a ispune su mi redovito importirani pdf-ovi koje sam ubacila u onu tablicu swatches. tako da imam dosta tih fillova. je l može biti zbog toga tak veliki file? imam čak slikicu od 885 MB (A4 format, 300 dpi)!!
je l to normalno??

OVO mi opet nije jasno: (ja pitam je l postoji arrange, nisam ga našla):

staro1 - oznacis x fotografija u exploreru, dragas u illustrator. grupno sve smanjis fino i nakon toga porazbacas i arrange puknes.


ako hoću imati 3 ili 4 filea ISTOVREMENO na ekranu, a da mi bude pregledno... KAKO se to radi? osim da idem sama vući desni donji rub od svakog filea...


staro 3 - ispune? sta, fillove? pa ako je nesto radjeno u photoshopu i ima neki fill nemres to dirat u ill. ako sam shvatio dobro.


DOBRO. ja sam mislila da se mozda moze direktno u illustratoru boje porihtavati. hvala.


oprostite mi ak sam konfuzna, to je jer ne znam bolje. ne radim to namjerno Embarassed [/b]

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2006 22:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

citiraj djelove, nemoj imat sve zajedno jel je onda to totalno nepregledno i nejasno ko je sta rekao, da li govoris ili citiras ili pitas.
like this.

kukica wrote:
ne kužim. daj ti mi objasni dio "osim kad nosis print pa nosis pdf pa iskljucis 'preserve editable capabilities' i to..."

pa. ako je file veliki s kojim radis doma, to ti nije vazno. (barem ja tako percipiram), meni je jedino vazno ako mi je preveliki file koji nosim u print (a to je pdf recimo) pa onda kad kreiram pdf mu kazem u opcijama da ne zelim da preserva to, a kao sto grzzi kaze mozes i downsampleat i/ili kompresirat images.

kukica wrote:
ovaaakooo: radim ilustraciju, crtam vektore, a ispune su mi redovito importirani pdf-ovi koje sam ubacila u onu tablicu swatches. tako da imam dosta tih fillova. je l može biti zbog toga tak veliki file? imam čak slikicu od 885 MB (A4 format, 300 dpi)!!
je l to normalno??
ispune? whut? opet pitam, fillovi (stroke/fill). tablica swatches je za boje, neznam zasto ubacujes importirane pdfove u tablicu swatches, mislim da je za ovo tvoje vise tablica symbols? pdf nemoras importirati u illustrator nego samo otvoris (te ako je sjevan da se moze editirat) on ga tretira isto kao .ai file.
ako imas RASTER na A4u i 300dpia on tehnicki moze bit 900mb. tesko, ali moze. klarificiraj kada radis s rasterom a kada s vektorom

kukica wrote:
OVO mi opet nije jasno: (ja pitam je l postoji arrange, nisam ga našla):

arrange slikica na dokumentu je jedno, arange prozora unutar illustratora je drugo.
arrange slikica (ili bilo kakvih objekata) je pod window>alighn>distribute objects

kukica wrote:
ako hoću imati 3 ili 4 filea ISTOVREMENO na ekranu, a da mi bude pregledno... KAKO se to radi? osim da idem sama vući desni donji rub od svakog filea...

imas window > tile


probaj sad revizirat pa onda suvislo i konkretno postavit pitanje sa datim varijablama svim.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 22:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

opet si konfuzna...

ali...odi gore na meni u window/tile i rasporedit ce ti fileove po ekranu (napokon sam skuzila sto zelis).

pobogu, otkud ti samo file A4 od 800 MB (osim ako nema 5 mil lejera???????)




EDIT: bio si brzi, pisali istovremeno

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 22:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4thshadow wrote:
opet si konfuzna...

ali...odi gore na meni u window/tile i rasporedit ce ti fileove po ekranu (napokon sam skuzila sto zelis).

pobogu, otkud ti samo file A4 od 800 MB (osim ako nema 5 mil lejera???????)




EDIT: bio si brzi, pisali istovremeno



puno puta sam pregledala SVE opcije u WINDOW meniju i nema TILE opcije Crying or Very sad
imam CS2...

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 22:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ispune? whut? opet pitam, fillovi (stroke/fill). tablica swatches je za boje, neznam zasto ubacujes importirane pdfove u tablicu swatches, mislim da je za ovo tvoje vise tablica symbols? pdf nemoras importirati u illustrator nego samo otvoris (te ako je sjevan da se moze editirat) on ga tretira isto kao .ai file.


budem probala onda sa symbols. kad sam pitala kako mogu za FILL imati pdf file, na ovom forumu mi je odgovoreno TAK DA ga STAVIŠ U SWATCHES.
ne znam stvarno biti jasnija.

evo mene opet:
ako npr. hoću nebo u pozadini, importiram pdf file i ubacim sliku neba iz pdf-a u ilustraciju u illustratoru.

ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

nadam se da sam jasnija

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 02.02.2006 22:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:
ovaaakooo: radim ilustraciju, crtam vektore, a ispune su mi redovito importirani pdf-ovi koje sam ubacila u onu tablicu swatches. tako da imam dosta tih fillova. je l može biti zbog toga tak veliki file? imam čak slikicu od 885 MB (A4 format, 300 dpi)!!
je l to normalno??


ako koristiš za custom swatch nešto što je u vektorima i samo za sebe nije veliko (provjeri koliki ti je taj file pojedinačno)to nije problem jer se ne dupla, tj. koristi se samo jedan koji se multiplicira (kao symbol u flashu recimo ...)

tih 800 Mb može biti samo neka ogromna bitmapa koju si sejvala u biće 3000 dpi umisto u 300?



kukica wrote:
ako hoću imati 3 ili 4 filea ISTOVREMENO na ekranu, a da mi bude pregledno... KAKO se to radi? osim da idem sama vući desni donji rub od svakog filea...


expose? Smile))

G.
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 23:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:


expose? :)))

G.


evil one :))

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:

ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

nadam se da sam jasnija


smaskiraj fotku ispune oblikom objekta (prije placeaj fotku, onda smaskiraj). i smanji si fotke.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 02.02.2006 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:
ispune? whut? opet pitam, fillovi (stroke/fill). tablica swatches je za boje, neznam zasto ubacujes importirane pdfove u tablicu swatches, mislim da je za ovo tvoje vise tablica symbols? pdf nemoras importirati u illustrator nego samo otvoris (te ako je sjevan da se moze editirat) on ga tretira isto kao .ai file.
Quote:




budem probala onda sa symbols. kad sam pitala kako mogu za FILL imati pdf file, na ovom forumu mi je odgovoreno TAK DA ga STAVIŠ U SWATCHES.
ne znam stvarno biti jasnija.

evo mene opet:
ako npr. hoću nebo u pozadini, importiram pdf file i ubacim sliku neba iz pdf-a u ilustraciju u illustratoru.

ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

nadam se da sam jasnija


pretpostavljam da ti je swatch u kojem imaš embedanu sliku (bitmapu) krpe dosta velik? Možda je to problem. I da možeš koristiti custom swatch za ispune (vektore i bitmape ili kombinacije ...) i ne povećava se file zbog toga ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 23:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[/quote]

expose? Smile))

G.[/quote]

ni to nigde nisam našla. stvarno sam sve pregledala. ne kužim...

skužila sam zakaj tak puno memorije zauzimaju. zbog tih mojih FILLova. nisam radila male swatches koji bi se ponavljal kao uzorak, nego sam slike povećih formata ubacivala u swatch tablicu Sad
ne volim kad mi izgleda prejednoliko Crying or Very sad

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2006 23:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
ako npr. hoću nebo u pozadini, importiram pdf file i ubacim sliku neba iz pdf-a u ilustraciju u illustratoru.

ako govoris o koristenju raster imagesa u illustratoru, sve ok. al opet ponavljam. pdf se nemora importat, samo otvorit, a radje radi u photoshopu pa onda psd ili tiff direktno importaj, neznam zasto raster iz photoshopa sejvas ko pdf pa onda importas u ill, to mi nema smisla.

Quote:
ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

da ok je to. al ja bi stavio taj raster u illustrator, precrtao si da imam vektore i onda oznacio uzorak i napravio sa edit > define pattern pattern koji ce bit u swatchesima.

Quote:
nadam se da sam jasnija

je, malo vise smo se skuzili al nisi bas skuzila ovo moje sa quoteima. quote = citat, pa onda citiras nekoga da ima vise smisla a ne da mene stavis normalno u post, a svoj odgovor u citat. nadam se da je sad jasnije.



UPUTE ZA CITAT. kopiraj (ctrl c) tekst koji zelis da bude citat. pejstaj (ctrl v) ga tamo di treba bit citat. stisni ctrl + q. gotovo

Last edited by blackduke on 02.02.2006 23:12; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 23:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4thshadow wrote:
kukica wrote:

ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

nadam se da sam jasnija


smaskiraj fotku ispune oblikom objekta (prije placeaj fotku, onda smaskiraj). i smanji si fotke.


kakve sad fotke? Rolling Eyes

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 23:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:


expose? :)))


ni to nigde nisam našla. stvarno sam sve pregledala. ne kužim...

skužila sam zakaj tak puno memorije zauzimaju. zbog tih mojih FILLova. nisam radila male swatches koji bi se ponavljal kao uzorak, nego sam slike povećih formata ubacivala u swatch tablicu :(
ne volim kad mi izgleda prejednoliko :cry:


1. expose - ako imas mac-a
2. maskiraj sliku ako zelis tu svoju nejednoliku veliku pozadinu koja glumi pattern

Last edited by 4thshadow on 02.02.2006 23:15; edited 1 time in total

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2006 23:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:
4thshadow wrote:
kukica wrote:

ali, ako hoću da mi neki objekt bude sa FILLom, ISPUNOM, karirane kuhinjske krpe koju sam skenirala i obradila u photoshopu, onda je stavim u swatch ili symbol kak si mi predložil?

nadam se da sam jasnija


smaskiraj fotku ispune oblikom objekta (prije placeaj fotku, onda smaskiraj). i smanji si fotke.


kakve sad fotke? :roll:

karirana kuhinjska krpa koju si skenirala i obradila u photoshopu = fotka.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 23:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote



Last edited by kukica on 02.02.2006 23:22; edited 1 time in total

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 02.02.2006 23:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:



ni to nigde nisam našla. stvarno sam sve pregledala. ne kužim...

skužila sam zakaj tak puno memorije zauzimaju. zbog tih mojih FILLova. nisam radila male swatches koji bi se ponavljal kao uzorak, nego sam slike povećih formata ubacivala u swatch tablicu Sad
ne volim kad mi izgleda prejednoliko Crying or Very sad


složi si pozadinu u fotošopu, snimi kao psd ili .jpg, plejsaj u illustrator pa dodaj tekst etc.

to se tako radi, fotošop je za fotografije i bitmape, illustrator je za vektore ili montažu jednog i drugog ...

ili napravi malu tu krpu za swatch, pa je koristi kao ispune za pozadine ili whatever ...

G-
Back to top
View user's profile Send private message
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 02.02.2006 23:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kukica wrote:

primjecujes mozda da radis na macintoshu?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 23:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.apple.com/macosx/features/expose/


citaj i uzivaj.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 23:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

je l' ovak dobro:

napravim sliku u fotošopu, sejvam ko pdf. zatvorim. otvorim ilustrejtor. otvorim pdf u ilustrejtoru. iz pdf-a pomaknem (alatom "move") taj raster koji mi treba u ilustraciju.

ili ima bolji način?

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 02.02.2006 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zasto pdf? lijepo si sejvaj psd...

a kako to mislis muvati u ilustraciju???

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kukica



Joined: 12 Jan 2006
Posts: 71
Location: varaždin

PostPosted: 02.02.2006 23:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4thshadow wrote:
http://www.apple.com/macosx/features/expose/


citaj i uzivaj.


a tooo... to znam. nije valjda to jedini način???

_________________
you have a hart attak if you fall in love to kwickly
(paul aged 7)
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Vektor All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group