Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
MVC frameworks - koristite li ih, sto mislite o njima?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sdukaric



Joined: 01 Feb 2006
Posts: 8
Location: Croatia

PostPosted: 18.02.2006 15:34    Post subject: MVC frameworks - koristite li ih, sto mislite o njima? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hi,

spoznavsi da mi stvarno sada vec treba MVC framework za vecinu aplikacija u PHP-u koje zelim na brzinu skodirati i pri time sam sebe natjerati da se drzim nekih standarda i ustedim si vrijeme i zivce pri "forkanju" neke aplikacije za drugu namjenu, odlucio sam poci kracim putem i koristiti neki od postojecih.

Vecina vas zna za Ruby On Rails, ali to je Ruby - a ja stvarno nemam vremena niti volje uciti Ruby sada, pa sam posao traziti neki "ekvivalent" napisan u PHP-u.

Ugodno sam se iznenadio sa Symfony-em i sa CakePHP-om ...

Makar Symfony radi tonu stvari sam i poprilicno je mocan i u isto vrijeme programeru ostavlja dovoljno slobode da uradi stvari sam, odlucio sam se za CakePHP radi jos vece slobode i manjeg overheada u radu sto se tice DB apstrakcije etc etc...

No da ne drvim bezveze,
koristi li tko od vas neki MVC framework i kakva su vam iskustva?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 18.02.2006 15:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Malo sam svrljao oko svih tih frameworkova, i doso do zakljucka da je najbolji onaj koji sam napisem.
Ne kazem da ostatak nije dobar, nego ne da mi se uciti raditi s njim, citati tisuce dokumentacija i jos vise foruma kad si sam to napises i tocno znas sto koja linija koda radi.. Very Happy

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 18.02.2006 17:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Meni je zgodno kako Rails radi. Meni je MVC kao neki ideal aplikacije uvijek cilj, makar nikad nemam točno definiranih sredstava da ga postignem. Prije nego što sam saznao uopće za pojam MVC radio sam jedan web kojemu je index.php bio controller, drugi fajlovi su bili model a templating engine je bio recimo view. Kad sam čitao članak o MVC-u jako sam se iznenadio što sam, ne znajući, napravio svojevrstan MVC.

Uglavnom mislim da je lagani MVC framework dobar izbor i da si na dobrom putu sa Symfony i Cake-om. Symfony mi se sviđa što je izgrađen na drugim open-source projektima... previše drugih frameworka počinje from scratch Confused

BTW Ruby je toliko lagan da se core nauči za 3 dana. Dalje, ako se ide na Rails, treba samo učiti Rails API...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 18.02.2006 19:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto je potrebno na serveru da moze vrtiti Ruby on Rails?
Malo sam ga pregledavao, izgleda jako jako zanimljivo..

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 19.02.2006 18:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Treba ti Ruby, Rails (instaliraš ga najlakše sa Ruby packagerom koji se zove Gems), fastcgi i server: apache/lighttpd/webrick
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
sdukaric



Joined: 01 Feb 2006
Posts: 8
Location: Croatia

PostPosted: 19.02.2006 18:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Meni je zgodno kako Rails radi. Meni je MVC kao neki ideal aplikacije uvijek cilj, makar nikad nemam točno definiranih sredstava da ga postignem. Prije nego što sam saznao uopće za pojam MVC radio sam jedan web kojemu je index.php bio controller, drugi fajlovi su bili model a templating engine je bio recimo view. Kad sam čitao članak o MVC-u jako sam se iznenadio što sam, ne znajući, napravio svojevrstan MVC.

Uglavnom mislim da je lagani MVC framework dobar izbor i da si na dobrom putu sa Symfony i Cake-om. Symfony mi se sviđa što je izgrađen na drugim open-source projektima... previše drugih frameworka počinje from scratch Confused

BTW Ruby je toliko lagan da se core nauči za 3 dana. Dalje, ako se ide na Rails, treba samo učiti Rails API...


Hej Smile

Da RoR je zakon, al Ruby mi jednostavno ide pod kapu Smile a i ne zelim sad jos jedan jezik ucit jer stvarno ne stignem. Da, svi si nastojimo olaksati posao pisuci svoje neke "vizije" frameworka do neke mjere, no zelim se natjerati kodirati po nekim standardima i ipak izvuci najbolje iz toga ako budem morao ikada u buducnosti raditi na bilo kojem MVC frameworku. Ipak svi oni nastoje zadovoljiti iste ciljeve i u MVC filozofiji su pravila jasna, stoga ni implementacija ne moze biti bas toliko razlicita Wink

Symfony mi ipak nakon dva dana kopanja nije zadovoljio dosta kriterija, jedan od njih je bio skalabilnost, brzina - Propel unutar njega je nice, ali spooor i nadje mi se na putu Smile

Ipak sam odlucio koristiti CakePHP bez obzira sto nema bas neku sjajnu dokumentaciju niti neke tutoriale ljute, no da se deployat i koristit za par minuta, dalje je sve pjesma!

OK OK jos uvijek nije pjesma, sad malo "zavijam" na portanju nekih mojih klasa unutar Kejka, ali polako ide Smile

Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
sdukaric



Joined: 01 Feb 2006
Posts: 8
Location: Croatia

PostPosted: 19.02.2006 18:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_butch wrote:
Malo sam svrljao oko svih tih frameworkova, i doso do zakljucka da je najbolji onaj koji sam napisem.
Ne kazem da ostatak nije dobar, nego ne da mi se uciti raditi s njim, citati tisuce dokumentacija i jos vise foruma kad si sam to napises i tocno znas sto koja linija koda radi.. Very Happy


A cuj, i meni je trenutno puno lakse bilo sto implementirati koristeci svoje klase, funkcije etc ... No, jedini ja znam arhitekturu, pravila, API, whatever ... Sto je malo nezgodno ako dodje do situacije da stvar treba razvijati par ljudi, zar ne? Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 19.02.2006 21:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sdukaric wrote:

A cuj, i meni je trenutno puno lakse bilo sto implementirati koristeci svoje klase, funkcije etc ... No, jedini ja znam arhitekturu, pravila, API, whatever ... Sto je malo nezgodno ako dodje do situacije da stvar treba razvijati par ljudi, zar ne? Smile


Naravno uvijek se dodje do kompromisa, ali razvijati svoj framework je razvijanje i daljnje ucenje rada i proucavanja logike rada pojedinih sistema neke aplikacije. Naravno i vremenski zahtjevniji.
Cool

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 19.02.2006 23:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam napisao svoj framework...i mislim da mi je to najpametnije sto sam mogao napraviti, za apsolutno sve znam kako funkcionira, i mogu modificirati prema potrebi...inace radi se o mvc frameworku, sa jos dodatnim page controllerima, i interceptor filterima koji ciste i pripremaju parametre.

inace za neku produkcijsku verziju nije mi trebalo vies od 2 mjeseca rada...s time da nisam radio stalno na njemu. moja preporuka...napisati svoj framework

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 19.02.2006 23:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

_butch wrote:
Malo sam svrljao oko svih tih frameworkova, i doso do zakljucka da je najbolji onaj koji sam napisem.

podrzavam.
kolko god da sam radio nesto, rijetko sam bio zadovoljan s gotovim rjesenjima..

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.02.2006 00:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja nikad nisam bio posve zadovoljan sa ičim gotovim, ali u životu sam jednostavno potrošio previše vremena na kreiranje stvari koje već negdje postoji.

Treba naći sredinu - ne pisati sve sam. Uzeti najbolje i smućkati to u vlastitu kašu. Šteta što su današnji frameworkovi toliko zatvoreni u same sebe (jer pokušavaju biti sveobuhvatni) da je to sa njima teško moguće Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 20.02.2006 00:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Istina, a da ne spominjem da svaka aplikacija ima svoju login/user shemu, umjesto da se dogovore ono neke baze/standarda, koji bi omogučavao veću modularnost. Spajanje više OS aplikacije, forum/komentari/galerija/...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group