Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Multichannel ps file u illustrator?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
djipster
Guest





PostPosted: 06.03.2006 19:20    Post subject: Multichannel ps file u illustrator? Reply with quote

Poz

imam problem...OPET..


naime slozio sam sliku koja je u multichannel modeu (2kanala - 2 pantone) i ta slika mi je sejvana ko psd

ali kad ju ocu importat u illustrator dobijem poruku da taj file je u unknown formatu i da se nemre otvorit Sad
kak stavit u ilustrator tu sliku i da ju ilustrator prepozna ko sliku napravljenu od tocno te 2 pantone koje sam zadao u PS-u?
tnx
Back to top
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 06.03.2006 20:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

neka ti slika bude u CMYK-u s jos dva spotna kanala (tu uvali svoja 2 pantona), svi CMYK kanali neka ti budu prazni - dec it

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
djipster
Guest





PostPosted: 07.03.2006 00:07    Post subject: Reply with quote

ideees....

jednog dana...kad narastem veliki...zelim znat dtp ko 4th...
majkemi...
HVALA Smile


e sad...samo jos nekaj...ovak..u tom multichannel fileu jedan od tih kanala je crni a drugi neki pantone...
i sad kad ja u PSu u crni kanal (od ovih cmyk) ubacim nesto i u ovaj pantone ubacim nesto...kako napravit da mi ovaj kanal pantone bude po redosljedu ispred ovog crnog...
(a trebao bi da mi crni kanal bude zadnji po redu jer mi se ne vide neke sjene...pantona ih prekrila Sad )
po defaultu mi PS ne da da im mjenjam redosljed (logicno) a ako uvedem jos jedna dodatni crni kanal onda mi on iz illustratora separira to kao 2 zasebna crna ...jedan proces i jedan spot Sad
kako ih obadva smjestit da budu process...


hvala
Back to top
djipster
Guest





PostPosted: 07.03.2006 00:24    Post subject: Reply with quote

eh...evo uspio sam ...
uglavnom kad se tom crnom (novi kanal uPS-u, ne onaj iz cmyk-a) dodjeljuju svojstva...dodjeli mu se to da je C:0, M:0, M:0 ,K:100 i onda se na izlazu za separacije tu spotnu boju pretvori u procesnu Smile


hvala 4th josjednom...mislim da sam od tebe naucio pametnih stvari vise neg u osnovnoj i srednjoj zajedno...
TNX AGAIN!
Back to top
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 07.03.2006 00:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
ideees....

jednog dana...kad narastem veliki...zelim znat dtp ko 4th...
majkemi...
HVALA :)

jednoga dana kad narastes znat ces to kao i svaki dizajner. razmisljat ces o tisku na vrijeme.



sto se ovog drugog tice imas 2 rjesenja:
1. iz kanala gdje ti je pantone brisi visak (da ti ostane samo crno od K kanala na tom mjestu). Posto ne znam sto radis i kako zapravo zelis da to izgleda, za svaki slucaj u Illustratoru prije ukljuci Overprint view - ako ti onda slika izgleda ok, tako ce i biti (skuzit ces koja boja prekriva koju, sto se prozire, sto preklapa i sl... - sto u normal view modu ne vidis, jer se spotna boja prikazuje kao skroz pokrivna)
2. nemoj napraviti uopce spot kanal s Pantonom ako ti je tisak samo u 2 boje. Napravi u nekom od CMY kanala (bilo kojem,npr. C) sve sto zelis da bude otisnuto u tom pantonu, dakle mijenjas spotnu za process boju, rijesio si se mase problema ako ne znas raditi s pantonima u ps-u - ALI - obavezno tiskari naglasi da si jedan kanal zamijenio za pantone i naravno koji. + u illustratoru nemoj zaboraviti da vrijedi isto (dakle, ako ti npr. C kanal glumi Pantone 385, u illustratoru napravis u cyanu sve sto zelis da bude crveno - ako ti je tesko to predociti i napravi global boju koja ima prikaz cca tvog pantona (0 100 100 0 = PMS 385, ako ces pratiti ovaj primjer), kad zavrsis promijeni vrijednost boje u 100 0 0 0. Uputno je tu boju i nazvati po Pantonu kojeg koristis.

Ako ti tisak nije samo u 2 boje, moguce je, ovisno o pantonu koji ti treba, kompenzirati boje tako da iz 4 kanala dobijes nesto sto glumi 5 (dakle, tiskas recimo PantoneMYK ili CPantoneYK...). Samo brijem da ce ti u tom slucaju biti teze skuziti kako to napraviti, niije bas pogodno da ti to tu objasnjavam, lakse je pokazati u zivo, a na kraju ti je opcija 1 u tom slucaju brza, bolja, laksa.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 07.03.2006 00:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lijepo sto si shvatio, tu su ti opcije za ubuduce.

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
tomislaw



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 243
Location: Zagreb

PostPosted: 29.03.2006 22:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

djipster wrote:
ideees....

jednog dana...kad narastem veliki...zelim znat dtp ko 4th...
majkemi...
HVALA Smile


e sad...samo jos nekaj...ovak..u tom multichannel fileu jedan od tih kanala je crni a drugi neki pantone...
i sad kad ja u PSu u crni kanal (od ovih cmyk) ubacim nesto i u ovaj pantone ubacim nesto...kako napravit da mi ovaj kanal pantone bude po redosljedu ispred ovog crnog...
(a trebao bi da mi crni kanal bude zadnji po redu jer mi se ne vide neke sjene...pantona ih prekrila Sad )
po defaultu mi PS ne da da im mjenjam redosljed (logicno) a ako uvedem jos jedna dodatni crni kanal onda mi on iz illustratora separira to kao 2 zasebna crna ...jedan proces i jedan spot Sad
kako ih obadva smjestit da budu process...


hvala


Ako ?e se raditi o dvobojnom/trobojnom/kolkogodbojnom tisku, toplo preporu?am da izbjegne? konverziju u CMYK.

Naime, prilikom konverzacije, PhotoShop ?e ti tvoje custom boje probati prikazati pomo?u procesnih boja. Kolko ?e to biti OK, jako je upitno. Velike su ?anse da dobije? nekaj kaj nisi o?ekivao. Da ne ka?em kak ?e? krv propi?at da bi dobio ?eljenu stvar na na?in da oslobodi? vi?ak kanala i koristi? samo 2 ili tri kanala. Normalno, tu je i standardni problem, svaka konverzija sa sobom nosi i nekakva odstpanja, pa makar se ne radilo o ovome ?to tebi treba.

Umjesto toga, kreni fino u Duotone na?inu, odaberi boje koje ?eli?. Kad si gotov, napravi konverziju u Multichanel. Pritom u biti ne radi? nikakvu konverziju. Mijenja? samo na?in na koji ti PhotoShop prezentira sliku. U Duotoneu je prezentirana kao jedan kanal, u Multichanelu kao nekoliko kanala. Nakon toga sliku pretvori u Grayscale. Primjeti da niti tu u biti ne radi? nikakvu konverzaciju. Ostaje ti crna, i dodatne dvije/tri/kolko ve? boje koje si odredio u Duotone re?imu rada.

Ali oprez!!!! CS2 paket o?ito ima neki gadan bug. Naime, ne?e? mo?i vidjeti nekakav smisleni privju u pdf-u ako nema? pristup nekom specijaliziranom ili RIP-u. Boje ne?e imati puno veze jedna s drugom. Za?to je tome tak, pojma nemam. No bug je odavno prijavljen. Ispavan privju je onaj koji dobije? u AI-u.

Druga solucija je fajl snimiti kao DCS (Quarkova izmi?ljotina, ?teta kaj nije vi?e za?ivjela). No bojim se da bi tu mogo imat komplikacije, kako ti, tako i u tiskari/prep studiju ako nemaju ljude koji imaju iskustva s DCS-om.

Kaj se ti?e premje?tanja redosljeda kanala. Tu ti nema puno pomo?i. Naime, to?no se zna redosljed valjaka s bojom. Idu procesne boje, crna uvijek ide zadnja, a iza crne idu sve ostale spot boje. Redosljed spot boja mo?e? promijeniti. OK, mo?e? ti tiskari napomenuti i da promjene redosljed valjaka s bojom i kod procesnih boja. No toplo ti preporu?am da to ne radi?. Ra?e se sna?i s ovim kaj ima?.
________
full melt hash
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group