Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Glow - kako?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tronic



Joined: 05 Apr 2006
Posts: 2

PostPosted: 05.04.2006 20:39    Post subject: Glow - kako? Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. kako da napravim u 3d studu maxu da mi objekti "sjaje" tamo gdje su najjače osvjetljeni? Kao npr. kada se na autu reflektira sunce, pa onda na autu imamo dosjsj sunca koji blješti? Ili kada je neki bijeli objekt jako osvjetljen pa dobijemo dojam da on sjaji.

2. kako da dobijem da mi svjetlo koje dolazi iz vana (npr. kroz prozor u prostoriju) ostavlja glow efekt na recimo okviru prozora? Kao na ovim slikama:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------


na ovoj recimo svi objekti imaju lagani glow efekt. Kako da to postignem?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

recimo na ovoj slici svjetlo koje dolazi kroz prozor svojim sjajem prekriva okvir prozora.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
to bi bilo to zasada....
P.S. Tražil sam tutoriale po netu, ali nisam našao ni jedan koj bi riješuo moj problem.
Please help...
Back to top
View user's profile Send private message
m4t3



Joined: 13 May 2005
Posts: 69
Location: Pakoštane

PostPosted: 05.04.2006 21:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1: Mislim da trebaš namjestiti refleksiju na materijalu koji želiš da se sjaji (u materiale editoru doli u maps popisu ima "reflection")

2: Stisni tipku 8 i tamo u efektima dodaj "volume light" (naravno moraš imati neki izvor svijetla npr. omni ili sl)
Ako želiš baš glow efekt on se dodaje u Video postu
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 05.04.2006 22:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ima više načina da se to postigne. Jedan je u fotosopu, drugi koristenjem objekata koji isijavaju boju, treci postefekti u samom rendereru. Malo kopaj po helpu pa ces naci glow, testiraj, igraj se. Inace, s Mental Rayem se moze dosta toga, al treba malo iskustva. Global Ilumination i Final gather su ti kljucne rijeci. Jedan od nacina je da koristis poseban render pass za specularity oko prozora, npr. pa onda to bluras u fotosopu. Ma igraj se, vazno je isprobati sve mogucnosti. Inace sve radim u Mayi pa ti ne mogu puno konkretnije pomoci za Max, sori.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tronic



Joined: 05 Apr 2006
Posts: 2

PostPosted: 08.04.2006 00:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma znam za sve te tutoriale o glow-u, ali neki konkretan nisam našao, svi su nešto opčeniti.... A što se tiće kasnije obrade u Photoshopu; ne dolazi u obzir jer radim na animaciji... Ako netko zna točno kako to dobiti molim neka mi kaže, jer sam u gužvi i ne stignem proučavati i isprobavati. Crying or Very sad
Fala.
Back to top
View user's profile Send private message
skomdra



Joined: 27 Mar 2006
Posts: 71
Location: travoltino

PostPosted: 08.04.2006 09:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Momak, slike koje si postao rad su "Advanced" autora koji su sigurno dosta isprobavali. Zelis li ti mozda i ovakav Global illumination i tzv. glina izgled kao na slikama koje si postao? Ukoliko ti fotosop moze pomoci, budi uvjeren da isti efekt mozes postici i u nekom od programa za kompoziting, tipa After Effects, Combustion ili npr. Digital Fusion sto je za animaciju sasvim u redu. Osobno ne volim ovakve stvari rjesavati skupim rendanjem kakvo nudi Mental Ray u Maxu. Koji renderer koristis uopce? Recimo o V-rayu i Final Rendereru neznam nista, a cujem da Brazil daje dobre i brze rezultate kod Global illunitation. Reci konkretno sto zelis postic pa se mozemo naci na nekom rjesenju, ovako tesko. Wink Ako hoces, uputit cu te kako da to rijesis u Afterima, tu sam doma.
Ako je rijec o jednostavnom glowu kakav nudi Max post efekt (nisam otvorio Max godinama) vjerojatno je rijec o globalnom efektu koji je tesko kontrolirati objekt po objekt. Odnosno bolje receno, nikako. Sjecam se da sam radio neki glow u Maxu i kod testiranja bi sve bilo u redu (govorim o partiklima) a kad bi izasla sekvenca, sve spaljeno i neupotrebljivo. Da ne govorimo o flickeru i tako to. Definitivno sam za opciju koristenja programa za kompoziting gdje se izbjegavaju neugodna iznenadjenja. Nabavi si jedan od navedenih i javi se.
Ima li jos netko na forumu sto reci o ovome? Gdje ste tridejasi? Gdje je onaj manijak iz Vizija? Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mali.



Joined: 07 Jul 2004
Posts: 128
Location: Zagreb

PostPosted: 08.04.2006 12:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

glina izgled? Confused Very Happy
Ma može se to u maxu fino napravit, al kao što veli skomdra, zna te zeznut ak ne paziš, tako da je najbolje u after effectsu to napravit zapravo.
Evo, u maxu bi to mogo ovak recimo, sa video postom, iako je to stari alat, ali moraš pazit kod renderiranja, pogotovo animacije, da sve isprobaš dobro, i naravno da snimaš odvojene slike a ne cijeli avi ili što već odjednom da ne moraš ponovo..
dakle, na onoj prvoj slici desno, tam di su ti otvori, tj. di vidiš glow, povučeš jedan plane objekt da pokriješ taj otvor tako da mu normals gledaju prema unutrašnjosti, tj. prema kameri naravno. Daš mu neki bijeli materijal, opičiš mu 100% self illumination da ne prima sjene i to, i dodijeliš mu neki broj koji zapamtiš pod material effects channel. sad odeš u rendering/video post, add scene event, odabereš kameru. zatim add image filter effect, odabereš lens effects glow, pa stisneš setup. umjesto object ID, odabereš Effects ID i upišeš onaj broj materijala, zatim se igraš s intensitijem i sizeom i ostalim.. moš mjenjat boju ili ostavit na pixel da uzme boju materijala, imaš i preview gore.. e kad si gotof, dodaš image output event, odrediš vrijeme, stisneš file i odabereš di ćeš snimit, ok... stisneš execute sequence, odabereš veličinu i to i rendaš...
eto.. gud lak Wink

ali pazi, to ti je samo za taj efekt glowa.. renderiranje, tj. osvjetljenje tako da dobiješ da ti je onaj dio bliže prozoru svjetliji, to nema s tim veze, to je druga tema... na tom sajtu od kud su te slike imaš dobrih tutova za lighting www.cgarchitect.com
a za ono šta veliš kak su na onoj slici svi objekti lagano obasuti glowom Smile , to moš samo u postworku napravit, dakle afterFX ili nekaj drugo

_________________
http://mali.3dfuturebits.org
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Granda



Joined: 11 Aug 2005
Posts: 51

PostPosted: 11.04.2006 11:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. Slike koje večinom vremena vidiš na net-u i da odlično izgledaju uglavnoom su obrađene u nekom FX programu, AE, Shake i sl kod animacija ili PS kod stilova.

2. Nikada nečeš dobiti "taj" look slike čim izađe iz nekog render engina.

3. Kad bi i htio dobiti "taj" look out of the render, bio bi malo !#%& jer bi ti za jedan frame trebalo 4 godišnja doba.

3. Animacije za filmove, dobre reklame, spotove, večinom su obrađivane sljedečim redom,

1. Rendrirane u EXR sekvencama.
2. Naknadno napravljen Tonemapping i sl. post efekti ako light glow.
3. Napravljene razne Color Correction metode

itd itd itd.
Back to top
View user's profile Send private message
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 11.04.2006 15:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ukratko, posluži se after effectsima i Bloom efektom, mislim da će te zadovoljiti ako su ti kratki rokovi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
m4t3



Joined: 13 May 2005
Posts: 69
Location: Pakoštane

PostPosted: 11.04.2006 21:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
2. Nikada nečeš dobiti "taj" look slike čim izađe iz nekog render engina.


Nikad ne reci nikad Laughing Laughing
Možda jednom naprave dobar renderer Cool Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> 3d All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group