Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
par pitanja potencijalnog switchera!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 06.04.2006 00:50    Post subject: par pitanja potencijalnog switchera! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kao potencijalni svicher na maca imam par pitanja za macovce...

- koji je otprilike ritam (ako postoji donekle pravilan ritam) izlaska novih verzija macovih kompova, drugim rijecima koliko vremena prodje dok nova verzija zamjeni staru (npr koliko je vremena proslo od izlaska G4 do G5, i prije)
- koliko prije se najave nove verzije
- padnu li pritom starim cijene
- budu li cijene novih puno skuplje
- hoce li skoro powermac G5 dobiti nekog nasljednika, zna li se to ili ako se ne zna sto je vasa pretpostavka kad bi se to moglo desiti.... racuna li se ova quad varijanta kao neakva nova verzija ili samo jaca varijanta postojeceg (sori ak je glupo pitanje ali nadam se da kuzite sto me zanima)
- hoce li slijedeca verzija powermaca isto imati intel procesor i mogucnost instaliranja vindoza i kad bi se to moglo desiti (ovo mi je najbitnije pitanje)

Sve ovo pitam jer mi je bitno da se odlucim izmedju powermaca ili pisija...

ako se nekome da bio bi zahvalan (topla rijec i ruka na rame Smile ) da mi odgovori na ova pitanja... fala Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 06.04.2006 06:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dblchckd, većinom pitanja si pokazao da do sada apsolutno ništa nisi pratio o Appleu (mislim, nije da si trebao), pa ti predlažem da točnije odgovore sam izgooglaš. Naime, ovo su skroz irelevantni podaci i nitko od "Macovaca" (osim frikova, ako takvih tu ima) ti neće znati odgovoriti ovo o najavama, padovima cijena itd. Kog zanima to pratit i imat u glavi historijske podatke? Uglavnom, normalno je da cijene starim modelima padnu odnosno da cijene ostanu iste ali se klase računala pomaknu za jednu generaciju - za iste novce dobiješ onu konfiguraciju koja je bila smatrana jačom.

G5 neće dobiti PPC nasljednika, ići će se na Intela i to u Q1/2007. Intel je za siječanj najavio quad-core procesor, pa ti probaj pogoditi na što će ličiti taj powermac (sigurno će se mijenjati ime).

Također, od sada će svi Intel-bazirani Macovi (dakle, svi) moći imati dual boot s windowsima, budući se pokazalo da su oni za te pare najbrže Windows mašine. Barem što se Win XP tiče. S druge strane, meni još uvijek nije jasno tko bi se pri zdravoj pameti posvetio radu pod XP-ima ako na istom račualu ima prilike voziti OSX... (osim klinaca kaj se igraju - deco, kupite si konzole Smile)

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 06.04.2006 09:14    Post subject: Re: par pitanja potencijalnog switchera! Add user to your forum ignore list Reply with quote

dblchckd wrote:
Kao potencijalni svicher na maca imam par pitanja za macovce...

- koji je otprilike ritam (ako postoji donekle pravilan ritam) izlaska novih verzija macovih kompova, drugim rijecima koliko vremena prodje dok nova verzija zamjeni staru (npr koliko je vremena proslo od izlaska G4 do G5, i prije)
- koliko prije se najave nove verzije
- padnu li pritom starim cijene
- budu li cijene novih puno skuplje
- hoce li skoro powermac G5 dobiti nekog nasljednika, zna li se to ili ako se ne zna sto je vasa pretpostavka kad bi se to moglo desiti.... racuna li se ova quad varijanta kao neakva nova verzija ili samo jaca varijanta postojeceg (sori ak je glupo pitanje ali nadam se da kuzite sto me zanima)
- hoce li slijedeca verzija powermaca isto imati intel procesor i mogucnost instaliranja vindoza i kad bi se to moglo desiti (ovo mi je najbitnije pitanje)

Sve ovo pitam jer mi je bitno da se odlucim izmedju powermaca ili pisija...

ako se nekome da bio bi zahvalan (topla rijec i ruka na rame Smile ) da mi odgovori na ova pitanja... fala Very Happy



ritam ... od G4 do G5 je prošlo 5 godina mislim, al takve stvari više nisu bitne jerbo su sad intelova mušterija (do kad Jobsu ne dopizde Smile) ) tako da će ritam ovisiti o intelovim roadmapama ...

apple ne najavljuje ništa ... NIKAD.

naravno da padnu cijene, ali nema skoka i ne prebitno ... u principu mac je uvijek puno bolje držao cijenu nego PC ... ovo je bitno jedino ako imaš ritam kupovine novog stroja svako godinu max dvije ... inače cijena svima toliko pada da više i nije prebitno ... pogledaj cijene starih macova na www.jabucnjak.info kao orijentaciju ...

cijene su uvik uglavnom iste , dakle stari stroj se povuče tj. prodaje se dok ima zalihe što je uglavnom vrlo kratko i to bez da smanje cijenu (tako se mogao neko vrijeme kupiti iMac G5 po istoj cijeni kao i novi intel iMac), a novi idu po istoj ili jako sličnoj cijeni kao stara serija ... samo smjena generacija, kao kod automobila ...

G5(G4 G3 itd) si IBM/Motorola/Apple Power PC procesori koji po arhitekturi nemaju puno zajedničko sa x86 varijacijama (intel/AMD)

to su dvije odvojene arhitekture, (zato i je tek sad moguće vrtiti windowse na Macu, Power PC nasljednici (Cell, procesor u novom Xboxu, Power 6 i 7 IBM serija itd) appleu nisu bili interesantni za sad (što ne znaći da neće biti opet u budućnosti jer je OSX sada moguće vrtiti na obje platforme za razliku od windowsa)

sljedećih par godina mislim da su definitivno intel all the way, quad G5 trenutno nema intel verziju ioz jednostavnog razloga što nema boljeg intel procesora za sad tako da smjena nema smisla ... to je stroj koji po meni rula do pojave quad core 64 bitnog intela ... later in the next year probably...

btw kao što smo već pisali po forumu boot camp je nova aplikacija od applea (biti će integrirana u novu reviziju OS a koji izlazi prije viste po svemu sudeći (10.5 - Leopard) koja ti omogućuje da bez frke vrtiš windze na particiji (bez formatiranja)

pozdrav.. doli ima par dobrih članaka ... (malo starije ali ok)

http://www.roughlydrafted.com/information.html

G.
Back to top
View user's profile Send private message
dblchckd



Joined: 02 Apr 2006
Posts: 106

PostPosted: 06.04.2006 10:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala vam, puno ste mi pomogli
predivni ste
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group