Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Vezane vijesti

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fanatic



Joined: 02 Nov 2004
Posts: 81
Location: vienna

PostPosted: 11.05.2006 14:01    Post subject: Vezane vijesti Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uvijek sam se pitao koja je logika vezanih vijesti?

Treba li napraviti katalog keywords-a pa kod pisanja vijesti manualno popikati odgovarajuce ili ima neka visa logika koja je u stanju automatizirati ovaj proces?

if (true) {
Postoje li gotova PHP/mySQL rjesenja?
} else {
e jebi ga...
}

See you
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 22.05.2006 18:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako postoje neki automarizirani algoritmi, onda je to vjerojatno nešto izvan tvog dosega. Ono što jest u tvom dosegu (ako koristiš MySQL) je FULLTEXT indexing i "WITH QUERY EXPANSION". Imaš dosta kvalitetnih resursa na dev.mysql.com kao i drugdje o tome, jednostavno je.

Znači prvo nauči napraviti FULLTEXT indexe i search na njima, zatim pogledaj ovo drugo

E sad, naravno, ti ne želiš search nego related items kad čovjek čita jedan. Smisli neki trik da držiš ključne riječi sa strane i po njima napraviš search prije nego što mu izbaciš članak. Naravno, paziš da to ne traje dugo, ipak je članak glavna stvar, ne related items.

Kaj ja znam. Ako postoje bolja rješenja i ja bulaznim gluposti, neka kaže?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 13.06.2006 12:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jel ima tko jos koji savjet za ovo u meduvremenu?
Back to top
View user's profile Send private message
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 13.06.2006 14:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Ako postoje neki automarizirani algoritmi,...[snip]


a jesi ga zakomplicirao jebote...vezane vjesti rade na istom principu ko i tagovi, samo sto ne ispisujes tagove....znaci uz svaku vijest upisujes kljucne rijeci... i kad cupas vijest cupas i vijesti koje imaju iste ključne riječi...pretty simple

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 13.06.2006 15:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Najelegantnije je "tagirati" svaki pojedini članak i onda za slične uzimati novosti iz istih kategorija... Sam algoritam možeš podesiti kako tebi najviše odgovara, ukoliko recimo hoćeš 5 vezanih novosti i imaš 3 tag-a, najjednsotavnije i poprilično efikasno je da sortiraš po vremenu objave sve tekstove koji imaju neki od ta 3 taga.

Hoćeš li korisniku prikazivati tag-ove ili ne nije bitno, koliko vidim dosta je popularno u zadnje vrijeme, taxonomy & sl.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 11:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Retro: a ja sam imao na umu nekakav Bayesian filtering, similarity checking i tak Smile

Naravno da to možeš tagovima rješit, ali ako zaboraviš tag ili dva onda se pola vijesti neće povezat. Ja bi to automatizirao tako da sustav ne pati od ljudskih propusta, ali to bi naravno bilo komplicirano (tim više ako se radi o hrvatskom jeziku)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
retro_one



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 880
Location: DUBRAVA.

PostPosted: 14.06.2006 12:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mah....ti se samo pravis pametan Razz

_________________
Just your average eccentric programmer.
Back to top
View user's profile Send private message
unique



Joined: 29 Mar 2004
Posts: 655

PostPosted: 14.06.2006 13:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
mah....ti se samo pravis pametan Razz


da sulien, izazivamo te!, napiši post od tisuću riječi Smile ajde papq,a AAaAaaaaAAAaAAaA

inace totalno se slazem da je ovo s tagovima slaba ali lako izvediva ideja (kako sam pametan Very Happy )

_________________
Activate interlock! Dynotherms connected! Infracells up! Mega thrusters are go! LET'S GO VOLTRON FORCE!
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 14.06.2006 13:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

unique wrote:

da sulien, izazivamo te!, napiši post od tisuću riječi Smile ajde papq,a AAaAaaaaAAAaAAaA


LOL TZAR!!1 Laughing

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 15:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

retro_one wrote:
mah....ti se samo pravis pametan Razz

don't blow my cover Cool

ja to osobno nikad ne bi radio na način na koji sam rekao... tagovi skroz do kraja (čak i ako ih ne bi prikazao useru), naravno

ali kad bi radio za neki veliki, ozbiljni news site onda bih brijem tražio alternative kao one što sam spomenuo (ako bi se to isplatilo, kaj ja znam)

ja ti uvijek kompliciram... naglas Smile

unique: što nemam već takvih? Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ian



Joined: 15 Dec 2003
Posts: 97
Location: zg

PostPosted: 21.06.2006 14:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajmo pojednostavit:

staviš tagove u drop down listu, tak da se NE PIŠE tag za svaki članak, nego samo odabereš odogovarajući tag.

Ako bi se tagovi pisali ručno, to ne bu dugo trajalo (još i kraće ako imaš više ljudi koji postaju članke), a nazive tagova ovak i onak držiš u zasebnoj tablici (barem bi trebao)
Treba samo na početku osmislit tagove (u grubo) a poslije možeš i dodavat tagove bez da se sustav raspadne/zakomplicira/uspori preko svake mjere.
Back to top
View user's profile Send private message
maratz
mi3.crew


Joined: 24 Nov 2003
Posts: 1207
Location: ZAG

PostPosted: 21.06.2006 14:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ian wrote:
ajmo pojednostavit:

staviš tagove u drop down listu, tak da se NE PIŠE tag za svaki članak, nego samo odabereš odogovarajući tag.

Ak bi htio fakat pojednostavnit, onda bi se to izvelo autocompleterom na input type="text. Dropdown je daleeeko kompliciraniji interface element nego ručno pisanje tagova.

_________________
STOP HITTING YOURSELF! | NETIQUETTE | TYPETESTER | Hypertext rulez™ | CREATIVE NIGHTS | ACCOMMODATIONS
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 21.06.2006 17:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

problem je sto nama treba komplicirano... ne mozemo ici na drop down sa zadanim tagovima posto ce biti puno vijesti od kojih svaka moze imati razliciti tag. Za sad smo napravili sa keywordsima, max 3 po vijesti i isporeduje s ostalim vijestima, kad se poklope pokazuje kao vezanu vijest.

Ako imate koji bolji savjet shoot...
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 21.06.2006 17:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zašto ste stavili max na broj keywordsa??

kao što je maratz rekao, drop down je za tu uporabu loš, treba izvesti autocomplete u text input, neka budu odvojeni zarezima

del.icio.us posting form ima to super izvedeno (samo oni odvajaju razmacima)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 21.06.2006 18:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nismo stavili vec preporucujemo do max 3 key
odvajaju se zarezom
Back to top
View user's profile Send private message
ian



Joined: 15 Dec 2003
Posts: 97
Location: zg

PostPosted: 23.06.2006 13:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

autocomplete .... može

ja samo imam opsesivnu potrebu da maksimalno smanjim tipkanje od strane korisnika u user interfaceima Smile

Quote:
posto ce biti puno vijesti od kojih svaka moze imati razliciti tag


hm, shvaćam potrebu da imaju puno tagova, ali nakon određene količine tagova, funkcionalnost se lagano gubi, ne? (puno različitih tagova == malo linkanih vijesti)
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 23.06.2006 18:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

max_mad: što više keywordsa (relevantnih!) to bolje
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
max_mad



Joined: 26 May 2004
Posts: 186
Location: Zadar

PostPosted: 23.06.2006 22:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kako odrediti koji je vise relevantan? i postoji li ipak neki limit nakon kojeg dolazi do zagusenje (usporenja) kod prikazivanja?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Server-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group