Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Memorijske kartice

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
RB



Joined: 25 May 2006
Posts: 4

PostPosted: 28.05.2006 18:29    Post subject: Memorijske kartice Add user to your forum ignore list Reply with quote

Jedno pitanje u vezi ovih memorijskih kartica koji se najcesce koriste u digitalnim aparatima. Prvenstveno me interesuje tip Compact flash card, koji pase za Canon eos 350 d. Ima ih od raznih proizvodjaca, pa za koju se odluciti.

Jeste li vi koji ste koristili razlicite tipove primjetili razliku neku, sta je vazno kod kod tih kartica .......
Svi komentari su dobordosli!!
Back to top
View user's profile Send private message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 07.06.2006 02:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pozdrav...

Prije svega... razlike su u cijeni... kartica nekog slabijeg branda ili nepoznate tvrtke kostat ce manje no ona razvikanih tvrtki...

Zasto je tome tako?

Kod memorijskih kartica (svih)... nekoliko je glavnih karakteristika:

1. KAPACITET - 1 GB = 1024 MB... proizvodjaci uglavnom racunaju u SI sustavu pa je kod njih sve na 1000... tako da kartica koju kupis kao 512 MB ima stvarni kapacitet koji je manji od tog... (FAT i ini datotecni sustavi pozderu svoje, a stvarni kapacitet ionako nije tih 512 MB...)

2. BRZINA ZAPISIVANJA PODATAKA - izražena u milisekundama... kartica je to kvalitetnija što je brzina pristupa manja... kod "amaterskih" primjena ova brojka nema prevelik znacaj... ali recimo snimas u BURST-u objekt u kretanju (rally recimo?)... i imas 5 sekundi dok ti objekt ne nestane iz kadra... a tvoja kartica je spora... i uhvatiš 3 fotke a mogao si ih imati 15 da je ona bila brža (tu ulogu igra i sam fotoaparat i njegova moc procesiranja dobivenih podataka iz CCD-a, no na njega ne mozes utjecati)....

3. BRZINA CITANJA PODATAKA - opet milisekunde... zapravo vrijeme pristupa kartici... ovisi o citacu kartica kojeg koristis i nacinu spajanja,... takodjer u "amaterskoj" upotrebi zanemariva brojka ako imas JPG fotke od 500-1500kb... ali ako radis s RAWom... pa imas 30ak fotki od nekoliko desetaka MB... go figure...


Na faktor iz tocke 1 ne mozes utjecat... svi proizvodjaci imaju isti marketinski trik...
Ovisno o budzetu koji imas i koliko su ti bitne stavke 2 i 3... takvu karticu kupujes... Renomirani proizvodjaci imaju u specifikacijama deklarirana vremena pristupa kod citanja (read) i pisanja (write), no nijedan od njih ne navodi koja oprema je koristena kod testiranja... odnosno nema standardiziranog testa...

Više o tome GOOGLAJ.... i vidi link:

http://www.dpreview.com/articles/mediacompare/

Bilo je nesto o tome i u nekom od starijih BUGova...

Inace... u HR koliko znam najvise ima Sandiska i Lexara... koji su karakteristikama tu negdje (Lexar cini mi se nesto brzi kod citanja, a Sandisk kod zapisivanja) tako da nemo's falit...

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
RB



Joined: 25 May 2006
Posts: 4

PostPosted: 09.06.2006 23:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

znaci opet po onoj staroj:
"Koliko para toliko muzike"

Racuno sam na to da da poznatije marke imaju bolju kvalitetu, ali me interesovalo bas to RAW format. Kad je uslikano vise slika u tom formatu kako se kartica ponasa. Nekako mi se cine od Sandisc-a da su ok, al je problem sto nikad nisam koristio kartice i RAW format.
Vidjecu kad je kupim Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 10.06.2006 15:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako slikaš ozbiljno, RAW format bi te trebao bar interesirati Confused

Ima pravo Dado, ili iskopaj neki broj informatičkog časopisa gdje rade test kartica ili nađi neke rezultate testa online, to je najsigurnije
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group