Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dilema koja to nije (Hi end compact ili entry SLR)...

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 10.06.2006 16:43    Post subject: Dilema koja to nije (Hi end compact ili entry SLR)... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Budžet je 5-6 000 kn...

Dilema je zapravo... da li je bolje tu lovu potrošiti na nešto tipa Sonyja H2 sa Carl Zeissom pa nakupovat dodatne kartice, stative i inu opremu.... (Sony radi carl zeissa ali mi u obzir dolazi i Panasonic sa Leica lećama)...

Oba spadaju u masivne fotiće sa velikim optičkim zoomom... Prednost dajem Sonyju zbog klasičnih baterija AA... (trenutno posjedujem sonyja F505 sa svojih 5-6 godina staža i specifičnom baterijom koju ne mogu nabaviti drugu a traje pola sata i to je razlog promjene)....

Također htio bi kupiti nešto što će trajati... pa zato ova dvojba oko SLR-a.... Da se razumijemo... (zasad) ne trebam ništa spektakularno s čim ću moći uslikati muhu u letu na 20 metara... ali me zanima koliko stvarno jesu SLR-i budućnost fotke...

Mrzim ovo... miješam kruške i jabuke i svjestan sam toga.... SLR je klasa za sebe... no... ono što me brine je... kako i što uzeti...

Gledam Canon EOS sa 18-55 kitom... a opet... podvojena su mišljenja... Olympus mi ne dolazi u obzir iz subjektivnih (XDcard) razloga... i dajem prednost Canonu (tim više što jedan Canon uspješno već dobrih 20ak godina analogno okida predivne fotke)... Nikon je tiha patnja... ali fali... $...

Nisam profić... i teško da će mi fotka bit profesija... ali bih želio... ostaviti si otvorene ruke... mda...

Zahvaljujem na svim komentarima i sugestijama....

"Prosječan"

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 10.06.2006 18:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po svemu sudeći, hi-end compact. Ali dopusti neka i iskusniji kažu što misle

Inače, pravi fotografi već dobijaju ospice od ovakvih "što da kupim pitanja"... ali mislim da si ti svoju dilemu lijepo opisao. Moje mišljenje je tu Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 10.06.2006 19:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

bilo bi ti jednostavnije nešto savjetovati da si rekao koje su ti preference što se fotkanja tiče, što najviše fotkaš i što misliš fotkati... i što očekuješ od fotoaparata (trajati će svaki ako ga paziš)

G.
Back to top
View user's profile Send private message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 10.06.2006 22:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo... na "nagovor" G-a... produbljujem i sam sebe nadopunjujem....

moj je moto DEVIL IS IN DETAILS... znači fotka mi je makro....

nadalje... tu su fotke krajolika i igre s panoramom.... (obožavam fotke iz prirode)

a u planu su i portreti i nešto aktova... to mi je kao sad "prioritet"... znači interijer i eksterijer fotke sa igrom svjetla i sjene...

Pravo pitanje je vrijedi li taj EOS s kitom tih $... odnosno hoće li mi s njim fotke ispasti toliko kvalitetnije da opravda razliku u cijeni... moja je želja SLR... i radi vlastitog napretka i radi budućnosti... no eto...

@Sulien... znam da je ovo vec milijun puta bilo... no nemerem si pomoc... jednostavno sam nepametan kad je tolika lova u pitanju... a tu je i razmišljanje o prelasku na jaBOOKu... koje je otegotna okolnost... mda...

uff... dosadio i bogu i narodu... al ni mi je lako...

thanks for putting up w/ me...

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 10.06.2006 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hi end?
neznam koliko je to hi end. sve kamere spomenute su pro-sumer.

Moj najbolji savjeti ti je da skupis jos malo love i kupis Canona EOS 20D (netriba ti 30tica jer skoro je isto) sa Carl Zeiss lecama.


Ciaos.

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
RB



Joined: 25 May 2006
Posts: 4

PostPosted: 10.06.2006 23:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Koliko ja vidim ti imas omiljene vrste slikanja, makro i priroda, ali bi volio i na ostalo preci.
Ako kupis Canon ili neki drugi SLR aparat, imas li ostalu opremu koja ide uz to?
Moj izbor je SRL digital (jos malo pa ce doci Wink ) i to Canon.

A u vezi cijene, nenavodis koliko je taj kit para. Pogledaj na www.pixmania.com
Imaju dosta dobre ponude i pojedinacnih i kitova. Mozes u Sloveniji da kupis od njih sta zelis, a inace su zastupljeni po cijeloj evropi.
Back to top
View user's profile Send private message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 11.06.2006 00:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@Yelena... slažem se da to nije HI end već pro-sumer...

Naime... moja trenutna oprema je DSC F-505 sa 2.1Mpix, 10x optikom i 5x digitalnim zoomom i ugrađenom bljeskalicom bez ikakvih mogućnosti nadogradnje... od manualnih kontrola tu je WB meter.. manual focus i dodatni "macro mode" koji je gotovo neupotrebljiv kad je u pitanju neka fotka u kojoj nema prirodnog svjetla...

uz to imam jedan mini tripod za nazovi selfportrete... kontrola expozicije i shuttera je automatska... tako da oba gorenavedena modela su debeli hi end u usporedbi s onim s cim sad radim...

Uz to je tu jedna Minolta Z1 sa sličnim karakteristikama no većim brojem Mpix (3.2) i mogućnošću priključenja vanjske bljeskalice... tu mogu čak utjecati na sam otvor blende i trajanje expozicije... no taj mi je aparat uglavnom nedostupan...

Dakle trebam zamjenu za svoj "dotrajali" Sony... a da imam otvorene ruke... D20 je way out of my league kako financijski tako i realno sagledavajući potrebe, jer dok "dorastem" do njega da ga ful iskoristim (ako dorastem) cijena će mu biti daleko manja ...

Sonyjev H2 bi mi bio dostatan ali... opet mi fali ona "nadogradivost"

O SLR-ima ne znam previše... i zato pitam... a ovaj deal 350D sa 18-55 objektivom i 1GB CF karticom mi se čini kao povoljna kupnja za tih 5800 kn...

Kako stvari stoje s "dodatnom opremom", znači bljeskalice i dodatni objektivi... ima li ih i za koju lovu kod nas?

@RB... Dežela mi nije na listi omiljenih zemalja otkad su mi lupili u pasoš u austriji kupljen HP DJ 520... a tu je i pitanje garancije i inih sitnarija... Thanks for the info... i ako ima netko za preporučit site ili konkretno iskustvo sa 350kom... don't hesitate...

Da mijenjam nick u Sizif?

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 11.06.2006 01:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako imas izbor. SLR uzmi. Veca opcija manipulacije i sve pro kamere su bazirane na SLR konceptu...tj. Digitalni SLR su napravljeni po primjeru PRO opreme.

Idi sa canonom.

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2006 12:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Yelena, zašto 20D kad je to dvostruko iznad budžeta?
Ako kupi 350D sa kit objektivom, čemu mu on služi ako će slikati macro? Dodatni macro objektiv mu je izvan budžeta Confused

Daddo, ako želiš promijeniti nick postoji službeni thread za to na koji postaj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 11.06.2006 14:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@Sulien...

poanta priče je da želim preći u domenu SLR-a jer mislim da će mi pružiti puno više zadovoljstva i kvalitete prilikom samog fotkanja... a dok dobro savladam taj kit (čitaj ispucam bar trocifren broj fotki...) kasnije lako dokupim po potrebama ono što mi treba...

Pitanje je zapravo bilo besmisleno... jer taj 18-55 objektiv mi pruža daleko više mogućnosti u kombinaciji s tim tijelom u odnosu na nekakav prosumer non SLR fotić (poput H2)....

SLR it is... još čekam jedan blabla sa frendicom za 1st hand expirience sa Olyjem E 500... (koji je cjenovno prihvatljiviji) no 350ka mi je ipak... važnija...

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 11.06.2006 16:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

SLR ili kompakt nije neka dilema, ako si možeš priuštiti neki Canon D350 recimo, ili polovni 20D ili 10D ...

macro ... 100mm 2.8 USM macro, dođe oko 4000 kn (sa pedeveom) i taj je objektiv sam vrh vrha kvaitete i oštrine što se tiče eos objektiva za canon. S njim Imaš macro 1:1 i portret fotografiju rješenu.

Što se interijera tiče, pitanje je hoće li te kit objektiv zadovoljiti. Kombinacija D350 i kit objektiv je doduše beskonačno bolja od toga što imaš, al to nije pravi objektiv za interijere...

Osim toga trebati će ti blic ... 420 ili 580 ... 2000-4000 kn

sa kit objektivom možeš donekle fotkati pejzaže ... to ti je negdi 29-88mm prevedeno na 35mm film ... dakle ni preširoko ni pravi tele ... to je neki all round za hodanje objektiv, a ni svjetlosne karakteristike mu nisu neke (za interijer)


dakle: D350(kit)+100 macro 2.8 USM(must have za pravi macro)+blic (tribati će ti viruj mi)= cca 12-14000 kuna...

ako se moš stavit u taj budžet idi na to, ako nemoš ni blizu, vidi jel ti neki noviji compact pokriva bar dio tog područja...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 11.06.2006 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

to je čovik... grzzi... reka si mi sve sta me ide... sad mi ne pada na pamet toliko odbrojat za sve ovo... past ce ovi kit jer hocem SLR... hocem ucit fotku... igrat se... kretat... kadrirat... manipulirat... a da danas sutra idem dalje bez da za to budem morao rasprodavat mater, oca i blizu i dalju rodbinu... Smile

za sve moje potrebe taj 350 ce uz kasniju dokupljenu opremu bit dosta... a zelja je velika... ucit imam od koga... citat volim...

hvala vam drugarice i drugovi....

GRZZI... imaš pivo... kad se sretnemo... (a nadam se da hoćemo)

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 11.06.2006 16:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sullen - predlozila sam da priceka jos i kupi 20 d jer ima vecu kvalitetu pixelaze plus osjetljiviji senzor. i za makro fotografiju to je jako vazno - za dobiti svaki detalj i tocnu boju.A sto se tice lece, ako kupi bilo koju canon SLR lecu ici ce na bilo koji model.tako moze je prodati, ali moze i kupiti Canon samo Body, nemora uzimati kit. I onda moze uzeti sigma lecu ili nesto tako...

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 11.06.2006 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U ovoj raspravi bilo je 134 trotočke...

135 računajući ovu Razz

Jelena: imaš pravo, ali čovjek je počeo raspravu sa budžetom od 5-6 tisuća a mi smo mu dali dva prijedloga od kojih oba idu iznad 12 Confused ali očito je zadovoljan ishodom rasprave pa je sve u redu Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 11.06.2006 17:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa baz zato sam mu i rekla da priceka od kupovanja i skupi jos love. svjesna sam njegovog budgeta. ali sam takoder svjesna da je bolje skupiti novce i kupiti nesto sto ce biti aktualno duze vrijeme.

the end

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 11.06.2006 18:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne mogu ne bit zadovoljan... sve što ste napisali debelo stoji... svjestan da mi ne gine prelazak u SLR domenu dvojbe nema.... budžet je takav kakav je i tu pomoći nema...

Yelena predlaže 20D... ili kupnju samog tijela 350ke... trenutne cijene su takve da 350ka sa kitom i 1GB CF karticom košta 400kn više no samo tijelo (5800 kn što upada u budžet)... dok 20D tijelo košta 150% budžeta (9000 kn)... na to dodat objektiv i bljeskalicu i to je 12kkn (200% budžeta)

Trebat će mi bar mjesec dana da ovladam fotićem... a čekat ne mogu jer je Sony na izdisaju... NON SLR ne dolazi u obzir jer ću ga kad tad prerasti... i ograničit će me (baš kao što je to i ovaj Sony napravio)...

Sutra idem u grad i u ručice uhvatit 350D i Oly E-300 (nešto jeftiniji no Canon) pa će konačna odluka past tada... sve je na strani canona...

THX ppl...

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
yelena



Joined: 31 May 2005
Posts: 73
Location: Zagreb/NY

PostPosted: 11.06.2006 18:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma definitivno canon. pogotovo ako nemozes cekati, 350tka ce biti dovoljna.

sretno Smile

_________________
Jelena Vukosav
Love Studio
Back to top
View user's profile Send private message
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 11.06.2006 21:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

daddo wrote:
to je čovik... grzzi... reka si mi sve sta me ide... sad mi ne pada na pamet toliko odbrojat za sve ovo... past ce ovi kit jer hocem SLR... hocem ucit fotku... igrat se... kretat... kadrirat... manipulirat... a da danas sutra idem dalje bez da za to budem morao rasprodavat mater, oca i blizu i dalju rodbinu... Smile

za sve moje potrebe taj 350 ce uz kasniju dokupljenu opremu bit dosta... a zelja je velika... ucit imam od koga... citat volim...

hvala vam drugarice i drugovi....

GRZZI... imaš pivo... kad se sretnemo... (a nadam se da hoćemo)


za pivo uvik Smile

btw, imaš sigmin za macro 105 f2.8 EX DG koji je isto odličan, a košta 30 - 50% manje čini mi se ...

Oly isto ne mora bit loš izbor ako prolaziš jeftinije al imaj na umu da je canon jači na većem ISO ... i da ima veći izbor objektiva i opreme koju je lakše naći i polovnu, a i lakše će ti bit prodat kasnije tijelo/objektive (ako ga budeš mijenjao kroz 5-6 godina Smile )

G.
Back to top
View user's profile Send private message
maax.net



Joined: 12 Jun 2006
Posts: 9
Location: Rijeka/Varazdin

PostPosted: 15.06.2006 10:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ello...

Cisto na pocetku mala ispravka, Olympus E300, 330, 500 imaju SF/xD utore pa ti taj dio rasprave bas i ne stoji. Sto se tice kit objektiva, svi su ti isti srot. Jednostavno sluze malo bolje od poklopca da prasina ne ide unutra. Twisted Evil

Pros/Cons
350D - losa ergonomija, nema spot metering, ako hoces dobar grip, trebas kupit grip sa dodatnom baterijom. 18-55 objektiv - 0 bodova nazalost. Kontorle zahtjevaju dosta redundantnih poteza prilikom potvrda, mali viewfinder/okular, na drugu stranu ima super slike Van, dobar je na visinama do iso 800, s malo suma... ima mnogo objektiva koji se mogu naserafiti gore, sto boljih sto losijih, ali racunaj da ce ti nakon cca mjesec-dva trebati novi objektiv dok malo ovladas fotoaparatom. Ali imas i cijelugamu objektiva oko koji ces lomiti koplja u varijanti sto kupiti za sto, ali ima i mogucnost napredovanja posto imaju vise tijela nego Olympus...
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d/page28.asp

E500 - bolja ergonomija, veci LCD jer su sve informacije napisane na njemu, nema mali informativni LCD. Dolazi sa dva kit objektiva 14-45mm(smece) i 40-150mm koji je vrlo upotrebljiv. Malo kaska po pitanju fokusiranja, ali je ok. Na visim ISO razinama je sumovit, sto je dosta nezgodno... Oly ima malo tijela dosta vrhunskih objektiva s kojima znas sto imas kada ih kupis i moguce ih je koristiti u mnogo prilika, ali su skupi. I posto nema najava za nova tijela ja sam prestao ulagati u Oly. Ali vidjeti cemo gdje ce to sve zavrsiti... ali uostalom da ne tipkam dalje dolje su ti linkovi od mog review-a E500 do dpreview...
http://www.dpreview.com/reviews/olympuse500/page26.asp
http://www.hrphotocontest.com/forum/viewtopic.php?t=3563

fotke sa E500
http://www.hrphotocontest.com/index.php?menu=5&usr=4307
http://www.hrphotocontest.com/forum/viewtopic.php?t=3883

fotke sa 350D
http://www.hrphotocontest.com/index.php?menu=5&usr=2686

to ti je to po prilici...

_________________
The heart that is soonest awake to the flowers, is allways the first to be touched by the thorns.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger MSN Messenger
daddo



Joined: 14 Dec 2005
Posts: 34
Location: behind the screen ;)

PostPosted: 15.06.2006 15:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@Max.... reviewi su pročitani bez da sam znao da su tvoji... i izbor je pao...

U ponedjeljak dne 12.06. ljeta gospodnjeg 2006. postadoh ponosni vlasnik CANON EOS 350D sa 18-55 kit objektivom + 1GB CF karticom, dokupih battery grip (najviše radi mogućnosti umetanja AA baterija za nedajbože kad ove otkažu poslušnost - to je bio i razlog promjene prijašnjeg sonyja jer nisam mogao naći bateriju za njega s obzirom na starost a AA će bit do sudnjeg dana), dokupih i još jednu rezervnu njegovu bateriju tako da sad imam dvije koje stavim u grip i nema brige...

Za kit objektiv znam da nije sreća i svjestan sam da bi po tom pitanju bio bolji izbor možda Oly sa dva različita objektiva... Već sad vidim da sam ponekad kratak za jedan objektiv (jučer bio u MUO na izložbi... MUST SEE... imam jednu ludu fotku koju ćem okačit u galeriju) na njegovim auto postavkama... išao je u probu da vidim uopće kako se ponaša...

Iz analogije imam (od tate) jedan širokokutni i jedan makro objektiv (jedan je Sigma a drugi nisam ziher) koji su se bez problema šarafili na njegovo tijelo (isto Canon) te blic za digitalne fotiće čini mi se Oly-jev... moram provjerit da li to i-kako paše na ovog Canona... u svakom slučaju... ja sam s ovim prezadovoljan i sad je sve skitam se i snimam... učim... upoznajem i aparat i njegove mogućnosti...

I nakraju... da zahvalim svim sudionicima u ovoj temi... vaši su mi savjeti puno pomogli u odabiru....

Rastegoh se k'o žvaka kako ovim postom tako i lovom (7532 kn Canon i pribor + 200 kn Lowepro Offtrail 1) da bih došao do za mene zadovoljavajućeg rješenja a koje u budućnosti mogu prilagodit svojim povećanim potrebama...

THX PPL... Applause

_________________
proud to be tolerant.... plead to be ignorant...
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group