Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Paradise Garage

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Knjige
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 31.01.2004 14:19    Post subject: Paradise Garage Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mel Cheren "Keep on Dancin - My Life and the Paradise Garage"

Covjek je vlasnik West End Recordsa jedne od najvecih disco izdavackih kuca i prozvan je kumom disco glazbe. U ovoj 500 strana debeloj knjizi opisuje pocetke disco i dj kulture u NY ranih 70ih sve do kraja 80ih. Kako su se pojavili prvi DJi, prvi remixi, prve 12" singlice, hrpa sexa (uglavnom gay), hrpa droge, pojava AIDSa, prvi klubovi i na kraju kako se brijalo u najvecem od najvecih. Paradise Garage. Oni koji misle da je Studio 54 vrhunac, varaju se. To je bila sminka. Paradise Garage je 10 godina bio underground klub no1 u NY. Covjek fenomenalno opisuje svoj zivot i zivot svojih frendova, medju kojima je i najveci DJ svih vremena Larry Levan.
Oni koji su nekada bili dio ZG/HR party scene ili su to jos danas ovo bi trebali procitati obavezno. Mene je knjiga oborila s nogu. Fascinantan prikaz necega totalno drugacijeg od onoga sto mi danas poznajemo...
Knjiga se da nabaviti na Amazonu...

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0967899419/qid=1075555061/sr=1-1/ref=sr_1_1/104-5889419-3396717?v=glance&s=books

Kog zanima, nek nabavi, nece pozaliti...
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Knjige All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group