Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ajmo fotografi !
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija
View previous topic :: View next topic  
Author Message
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 14.06.2006 06:23    Post subject: ajmo fotografi ! Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanima me koliko vas se prilikom snimanja koristi automatskim postavama, a koliko ručno postavlja ekspoziciju i otvor blende? Normalno i koje mišljejne o svemu tome.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 14.06.2006 07:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Mene uglavno fasciniraju neke stvari koje se događaju u trenutku i obično zbog toga radim sa auto postavkama, ono silno namještanje mi pokvari doživljaj. Kasnije stvari malo popravim u ps-u ako treba. Šteta što mi fuji nema podršku za raw...
Inače mislila sam si nabaviti EOS-a 350D ili nikona d70 uskoro al se sve mislim možda ipak ići na jedan najjednostavniji ixus s 8 mpixa (ili neki aparat sličnih karakteristika) kojeg se jednostavno nosi bilo gdje (ove (d)SLR-ove i sl. je komplicirano nositi uvijek sa sobom, pogotovo recimo na barku ili slično ), a fotografije su tolike rezolucije i pristojne kvalitete da se naknadno s njima može puno toga napraviti. Ne znam još...
Da se vratim na temu, uglavnom koristim auto mod ili panoramski jer mi se jednostavno ne da namještati u trenutku kad nešto dobro ugledam. i rest my case Cool

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 08:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam navikao raditi sa manual postavkama od samog početka pa ne uključujem neke od prioritet modova.

inače, kad imaš statičan motiv i znaš što želiš i kako to dobiiti najbolje je da koristiš manual mod. kod brzih događanja (sport recimo...), koja traže da sve skupa pokriješ sa puno fotki lakše je raditi sa automatikom ili poluautomatikom.

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
monkey



Joined: 20 Dec 2004
Posts: 856
Location: VG - ZG

PostPosted: 14.06.2006 08:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

E da bar imam što za namjestit na ovoj mojoj igrački! Laughing
Ali mislim da je kolega chris to ljepo rekao! Smile

_________________
mojinstruktor.com - sve instrukcije na jednome mjestu
trazilo.com - potražite dnevnu dozu inspiracije
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 14.06.2006 09:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

• iako sam davno počeo sa zorkijem, danas koristim najviše P,A,S i M, najčešće P, -/+ u koracima od pola blende.
• isprobao sve programe automatike i odlučio da mi više smetaju nego pomažu.
• blic mrzim iz petnih žila i izbjegavam, osim jako rijetko zbog dosvjetljavanja.

mišljenje o svemu tome: svaka funkcija na fotiću ima smisla i svatko ima svoj stil i način rada. ne potcjenjujem ni manualno ni jojo's point of view. i rest my case, too (wink Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 14.06.2006 09:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

daex wrote:
• iako sam davno počeo sa zorkijem, danas koristim najviše P,A,S i M, najčešće P, -/+ u koracima od pola blende.
• isprobao sve programe automatike i odlučio da mi više smetaju nego pomažu.
• blic mrzim iz petnih žila i izbjegavam, osim jako rijetko zbog dosvjetljavanja.

mišljenje o svemu tome: svaka funkcija na fotiću ima smisla i svatko ima svoj stil i način rada. ne potcjenjujem ni manualno ni jojo's point of view. i rest my case, too (wink Smile


a ništa, probat ću se malo driblati s tim P-om i S-om. tko zna, možda se i zavolimo...

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 14.06.2006 09:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja to radim ovako
P: pejzaži
A:portreti
S:akcija
-onda još malo popravim ili zeznem sa zatvaranjem blende ili produženjem ekspozicije, blic koristim samo ovaj koji imam na aparati ( samo kad su u pitanju koncerti, predstave...itd ) ni je ga ne volim. Nekako ima više istine u slikama gdje ga ne koristim.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 09:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nisam fotograf, ali uvijek postavim sve manualno

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
chris



Joined: 28 Oct 2005
Posts: 151
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 09:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

daex wrote:
svaka funkcija na fotiću ima smisla i svatko ima svoj stil i način rada. ne potcjenjujem ni manualno ni jojo's point of view.


i agree!

_________________
"Ever tried? Ever failed? No matter! Try again. Fail better." S. Beckett
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 14.06.2006 10:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni je po difoltu na aperture priority ... tako da štimam otvor blende koliko mi treba, a ekspozicija na automatiku ...

ako je akcija neka u djiru, naravno da se ide na ekspoziciju kao priority, a ako je svjetlo zajebano onda sve na manualu ...

totalna automatika nije bas neka sreca na slr-u ...

G.
Back to top
View user's profile Send private message
BlackdoG



Joined: 01 Dec 2005
Posts: 14
Location: HOUSES OF THE HOLY ( - ZABOK - )

PostPosted: 14.06.2006 10:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
meni je po difoltu na aperture priority ... tako da štimam otvor blende koliko mi treba, a ekspozicija na automatiku ...

ako je akcija neka u djiru, naravno da se ide na ekspoziciju kao priority, a ako je svjetlo zajebano onda sve na manualu ...

totalna automatika nije bas neka sreca na slr-u ...

G.


Meni je isto na prioritetu blende 70% vremena.. to su situacije kada ne stignem narihtat sve manualno.. A kada imam neku ideju, i kao što Chris rekoše statičan motiv onda stavim na M. s velikom pažnjom izmjerim svjetlo tamo gdje mi treba i to je to..

Ali, da se nadovežem! - Mislim da nije bitno kako netko namješta ove modove.. bitan je samo osjećaj za kadar i trenutak.. U početku mog rada s SLRom najviše sam pazio na postavke, a najmanje na vrijednosti koje bi prava fotografija trebala nosit.. Sad malo iskusniji znam da se dobra fotka može dobit i sa automatskim postavkama - naravno, ako se zna dobro izmjerit svjetlo (a po meni je to najvažnije)..

U konačnici, svatko ima svoj način rada.. i kaj je najbitnije - nitko ne griješi u odabru dokle god zna dobit ono što želi!

Wink

_________________
Yes, questions - though responses remain unsure;
Still I stay open for suggestions - for this there's no simple cure.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 14.06.2006 11:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja volim kad mi je model na automatici Smile a uglavnom kad ne koristim flash onda na aperture prio

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
keder



Joined: 07 Feb 2005
Posts: 178
Location: Zagreb

PostPosted: 14.06.2006 11:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uglavnom manualno, uglavnom zahebem Smile))
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
petar K



Joined: 05 Apr 2006
Posts: 7

PostPosted: 14.06.2006 12:19    Post subject: Re: ajmo fotografi ! Add user to your forum ignore list Reply with quote

rucno kod analognih Wink ...a i kod digitalnog se trudim sto vise posto automatizam radi po svome a ne kako bi htijeo...
inace ovisi -ako zelim nesto na brzinu uloviti koristim A ili S (ovisi) pa jedan dio ja reguliram naravno u moju korist
Back to top
View user's profile Send private message
sinisa.kusic



Joined: 26 Jul 2005
Posts: 728
Location: Rijeka

PostPosted: 14.06.2006 12:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nisam "fotograf" ( sad bi Robart rekao : "fotograf si čim uzmeš fotaparat u ruke" ) al' pri uzimanju slika najčešće se koristim M metodom, jer volim imati kontrolu nad expozicijom, volim loviti svijetlo, što mi rijetko koja automatska metoda može priuštiti.
e da, bio bih jako loš sportski fotograf Smile

_________________
some are born awesome, some achieve awesomeness and some have awesomeness thrust upon them
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
irfan



Joined: 18 Jan 2005
Posts: 90
Location: Tuzla

PostPosted: 14.06.2006 14:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

zavisi od vremena i motiva!

Av 80%
ostalo M za macro, nocne scene, apstrakte etc.

_________________
www.irfan36.com
www.zijan.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
maax.net



Joined: 12 Jun 2006
Posts: 9
Location: Rijeka/Varazdin

PostPosted: 15.06.2006 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pozdrav,

kako ekipi, koju ja znam i koja zna mene, te svima ostalima koji se nalaze tu.
ovo je moj prvi post ovdje, and not the last to say the least. Svaki je cherry sladak ali popping je nezgodan Twisted Evil
/end offtopic/

anw,

Sto se fotografiranja tice, koristim ono sto mi fotoaparat nudi. U tom slucaju mislim an A, P, S, M... ostali modovi, pa i auto, radije ne ako ne moram, ali mi se cini da nekako najvise u normalnim situacijama koristim P varijantu, dok ostale, specifcno i po potrebi... blic kada koristim, koristim eksterni, i to fill in, ne volim spaljene fotke, drze su mi one tamnijeg dijela spektra. Na aero mitingu koristio sam S, naravno, A kroistim za fotke mirnih kadrova, a M bas ako hocu napraviti specifican rezultat koji ce mi kasnije omoguciti laksi rad sa RAW datotekama...

dvi unce i od mene,
Z.

_________________
The heart that is soonest awake to the flowers, is allways the first to be touched by the thorns.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger MSN Messenger
knock



Joined: 20 Feb 2004
Posts: 120
Location: Mostar

PostPosted: 15.06.2006 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

u mene je zakucano na M,bez nekih predrasuda i pametovanja da je to najbolje,jednostavno volim da odlucim kako, i nista ispod ili preko toga,
Back to top
View user's profile Send private message
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 18.06.2006 21:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najčešće je na M ... uz obaveznu bilježnicu i zapisivanje ekspozicije, vremenskih uvjeta, doba dana ... na greškama se uči ... a automatika tu ne pomaže ...

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
Toco1980



Joined: 31 Oct 2005
Posts: 131

PostPosted: 20.06.2006 18:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Think A di se sve to podešava na Zenitu... Very Happy Wink
Back to top
View user's profile Send private message
esens



Joined: 08 Feb 2005
Posts: 207
Location: Split

PostPosted: 20.06.2006 20:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Toco1980 wrote:
Think A di se sve to podešava na Zenitu... Very Happy Wink


ahaha ja jučer dobila zenit 12 xp Very Happy

i sve ti je baš lijepo posloženo na njemu, al evo na ovom linku možeš pronać manuale za sve zenite: http://www.butkus.org/chinon/#ZENITH

----------
ja inače koristim od automatskog dijela samo onu full automatiku kad nešto bezveze slikajem, P za izvuć lijepo nebo iza objekta, a ostalo većinom prioritet blende i zatvarača, ovisno o onom šta slikajem...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kakarinac



Joined: 16 Feb 2005
Posts: 1978
Location: Rijeka

PostPosted: 20.06.2006 22:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

esens wrote:
P za izvuć lijepo nebo iza objekta

zašto, ako smijem pitat .... ?

_________________
[ when the going gets weird, the weird turn pro.] ♫ [ kaks on dA ]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Twitter profile
esens



Joined: 08 Feb 2005
Posts: 207
Location: Split

PostPosted: 20.06.2006 22:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kakarinac wrote:
esens wrote:
P za izvuć lijepo nebo iza objekta

zašto, ako smijem pitat .... ?



Embarassed ja zaboravih točno zašto, to me momak naučio Very Happy pitam ga pa ti rečem..
al uvijek ti dobro eksponira i nebo i objekt ispred...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Petar_Popara_Crni



Joined: 30 Aug 2005
Posts: 42
Location: zagreb

PostPosted: 10.09.2006 12:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja koristim Av mode (aperture priority) i stimam si blendom dubinsku ostrinu, koliko mi je potrebno, ili koliko imam svjetla na raspolaganju. Korekcije sa Ev +/-... ponekad stavim i na manual, pogotovo ako radim sa eksternim blicevima, onda sve na manual i flash i aparat.

e da, flash maknem sa aparata i spajam ga kabelom....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
gianni



Joined: 06 Jun 2006
Posts: 31

PostPosted: 10.09.2006 17:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

uvjek manual, pa i ako fulam ponovim tako bar nesto naucim, a za dinamik motive onda je tu ipak automatika.

_________________
- " Naša Vjernost Je Naš Ponos " -
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Fotografija All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group