Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
pc from scratch

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 12.07.2006 10:57    Post subject: pc from scratch Add user to your forum ignore list Reply with quote

ovako - stigo novi comp doma.

i sad krećem sve iz početka sastavljati i instalirati. i želim to napraviti na najbolji mogući način. pa stoga imam par pitanja:

1. u starom kompu sam imala zvučnu - ima li ju smisla prebaciti u novi comp
2. u starom compu je jedan hdd od 80 GB. ima li smisla to stavljati ko drugi disk u novi komp? inače novi disk je od 160gb + externi od 200gb.
3. inače ako stavim samo novi hdd od 160 gb treba li raditi particije? pred par godina sam tako napravila, a vidim da sa uglavnom ne rade.
4. memorija u dual channelu. treba li to negdje podesiti ili radi automatski tako kad se ram stavi na pravo mjesto?
5. windowsi - doma imam xp home edition. da imak nabavim professional? ili da krenem eksperimentirati s vistom (pretpostavljam da bi to moglo biti malo kriticno)?

ako imate još kakav pametan savjet za setup novog kompra slobodno recite.
unaprijed zahvaljujem i bilježim se sa štovanjem

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
sime
Guest





PostPosted: 12.07.2006 11:09    Post subject: Re: pc from scratch Reply with quote

jojo wrote:
1. u starom kompu sam imala zvučnu - ima li ju smisla prebaciti u novi comp


Ima ako je bolja od nove :)

jojo wrote:
2. u starom compu je jedan hdd od 80 GB. ima li smisla to stavljati ko drugi disk u novi komp? inače novi disk je od 160gb + externi od 200gb.


Ako ti je main 160 i imaš eksterni od 200 onda baš i nema nekog. Ali ako ti treba tih dodatnih 80, onda ima smisla :)

jojo wrote:
3. inače ako stavim samo novi hdd od 160 gb treba li raditi particije? pred par godina sam tako napravila, a vidim da sa uglavnom ne rade.


To opet ovisi o tebi, ali ja to svakako preporučam, napraviš neku manju za windowse i programe, od 5-10 GB, pa recimo jednu za dokumente, jednu za backup itd. Onda možeš reinstalirati windowse sa skoro svim lipo spremljenim, ne moraš radit backup, imaš sve programe instalacijske na drugoj particiji, sve dokumente itd...

jojo wrote:
4. memorija u dual channelu. treba li to negdje podesiti ili radi automatski tako kad se ram stavi na pravo mjesto?


Radi sve automatski.

jojo wrote:
5. windowsi - doma imam xp home edition. da imak nabavim professional? ili da krenem eksperimentirati s vistom (pretpostavljam da bi to moglo biti malo kriticno)?


WinXP Home je sasvim dovoljan osim ako ti baš isključivo ne treba neka funkcija iz Pro-a, masu ljudi uzima Pro samo zbog imena "Pro" a to masu ljudima ne predstavlja ništa, ne mogu/znaju iskorisiti ni koristiti ni home a kamoli Pro. Dakle upitaj se jel ti treba nešto iz Pro-a, ako ne, onda šibaj Home.
Back to top
drushtveni_otpadnik



Joined: 11 May 2004
Posts: 470

PostPosted: 12.07.2006 11:10    Post subject: Re: pc from scratch Add user to your forum ignore list Reply with quote

jojo wrote:
ovako - stigo novi comp doma.

i sad krećem sve iz početka sastavljati i instalirati. i želim to napraviti na najbolji mogući način. pa stoga imam par pitanja:

1. u starom kompu sam imala zvučnu - ima li ju smisla prebaciti u novi comp
2. u starom compu je jedan hdd od 80 GB. ima li smisla to stavljati ko drugi disk u novi komp? inače novi disk je od 160gb + externi od 200gb.
3. inače ako stavim samo novi hdd od 160 gb treba li raditi particije? pred par godina sam tako napravila, a vidim da sa uglavnom ne rade.
4. memorija u dual channelu. treba li to negdje podesiti ili radi automatski tako kad se ram stavi na pravo mjesto?
5. windowsi - doma imam xp home edition. da imak nabavim professional? ili da krenem eksperimentirati s vistom (pretpostavljam da bi to moglo biti malo kriticno)?

ako imate još kakav pametan savjet za setup novog kompra slobodno recite.
unaprijed zahvaljujem i bilježim se sa štovanjem


1. NE
2. DA
3. NE
4. radi automatski tako kad se ram stavi na pravo mjesto
5. XP Professional

_________________
da li je bolje uhvatiti se u kolo s onima koji se prave ludi i ništa ne vide, ili sve vidjeti i zaista poludjeti?
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 12.07.2006 11:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zavisi kaj radiš. AFAIK, photoshop voli imat scratch direktorij na drugom disku jer sve to onda radi brže. Naravno, treba staviti diskove na odvojene kanale (primarni sekundarni, po mogučnosti da su obadva masteri na svom kanalu).

Ako imaš SATA disk ne moraš se zamarati kanalima jer je tak svejedno Smile

Što se zvučne tiče ovisi i tome kakva je, poštena zvučna kupljena i prije par godina može biti bolja od ovih novih onboard riješenja. Ja konkretno imam dvije, u jednoj su mi zvučnici, u drugoj su mi slušalice sa mikrofonom.

Predlažem ti da napraviš 2 particije na disku, jednu za Windowse, a drugu za dokumente i programe koje recimo ne treba instlirati, tako ako ti se pojavi potreba za reinstalacijom sustava sve što ti treba možeš prebaciti na drugu particiju i formatirati ovu na kojima su windowsi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 12.07.2006 12:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moram primjetiti da niste baš složni u svemu Very Happy no vidim da gotovo nitko nije obratio pažnju na link s komfiguracijom koju sam naručila pa ću opet copy/paste-ati:

HDD 160.0 GB SEAGATE, 7200.9, Serial ATA II, 8MB cache, 7200 okr/min
RAM PC-4200, 512MB, DDR2, CORSAIR, Retail, DDR 533 MHz
CPU AMD Athlon64 3200+ BOX, socket AM2, Orleans, 2000MHz, 512kb c., HTT 1000MHz
MBO MSI K9N Ultra-2F, nForce 570, DDR2, zvuk, S-ATA, G-LAN, PCI-E, s. AM2
Napajanje CHIEFTEC 400W, GPS-400AA-101A, 12cm fan, ATX2 ver 2.0
Kućište COOLERMASTER Centurion 5, srebrno, CAC T05, MIDI, bez PS - 442 kn
DVD±RW LG GSA-H20L, 16x, crni, Dual layer, DVD+-R/RW/R9/RAM, LightScribe
VGA PCI-E Point of View, GeForce PCX 7600GS, 256MB DDR3, DVI-I, TV-Out


_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 12.07.2006 14:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa valjda ti ima neke logike u ovom gore napisano? Smile

- sata disk spojiš na sata kontrole
- stari disk (pretpostavljam da nema SATA sučelje) spoji na primarni IDE kanal, a jumperi su vjerojatno već postavljeni na master ako ti je to bio primarni disk u starom računalu
- DVD spoji na drugi (sekundarni) kanal i isto ga podesi kao master na tom kanalu

Ovako imaš 3 uređaja, svaki na svom kanalu, te ostvaruju maksimalnu propusnost.

Napravi 2 particije na ovom disku novom iz gore navedenih razloga.

Drugi disk možeš i ne moraš stavljati, po meni, prostora nikad dosta Smile Ili ga prodaj ili ga ostavi u starom računalu pa neka i ono bude funkcionalno.

Reci koju zvučnu imaš
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
noiz
Guest





PostPosted: 12.07.2006 15:55    Post subject: Reply with quote

za hdd ovisi koliko coolera imaš, koliko ti coolera kućište podržava itd... i kupila si 400W? yayx.. malo je to malo da se mene pita, moj prijatelj je uzea skoro pa identičnu konfiguraciju ka i ti, samo šta je on iša na 500W i 5 coolera (za procesor, hdd-ove, sve živo, jer smo mi ovde na moru pa je toplo ka vrag ljeti), imat će i on oko 2-3 hdd-a... ja bi definitivno ostavija i taj od 80gb, nikad dosta prostora, pogotovo ako imaš flatrate Smile

Za zvučnu- da, ovisi koja je bila stara tj jeli bolja od ove nove..
Back to top
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 12.07.2006 18:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Memorija da bi radila u dual chanellu mora imati još jednu takvu istu Smile
Quote:
RAM PC-4200, 512MB, DDR2, CORSAIR, Retail, DDR 533 MHz


Jedino ak je tipfeler pa nisi napisala puta 2.
Ne može sama to gurati : )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
noiz
Guest





PostPosted: 12.07.2006 21:20    Post subject: Reply with quote

jojo wrote:
ram ide 2 x 512MB.
Back to top
garden



Joined: 26 May 2005
Posts: 1122
Location: Zadar / Split

PostPosted: 12.07.2006 21:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a u ovom topicu nije navela da je dva puta a i u listi gore navedenoj Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
jojo



Joined: 27 Jan 2005
Posts: 1591
Location: insula aurea

PostPosted: 13.07.2006 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ispričavam se, dva puta ide RAM. jučer sam instalirala samo s novim diskom jer mi zasad paše da imam drugi comp u pogonu, nikad ne znaš dal će zatrebat. a kad pofali prostora lako ga dodam
stavila sam xp professional - valjda je po nečemu bolji od home editiona
na ovom disku stavila sam particiju sa 15 gb za windowse i ove neke osnovne instalacije a podaci idu na ovaj ostatak
staru zvučnu ne znam na pamet - zvučnici koji su (valjda) došli s njom su oxford nešto (ili neki drugi fax) - zasad ju nisam dodala u novi comp
uz grafičku su stigli neki alati za clockanje - nikad to nisam radila - za što npr. to clockanje dobro dodje?

zahvaljujem svima, valjda će mi ovako šljakati par godina ova mašina (uz pojačanje rama i sl. modifikacije)

_________________
deviant / malomorgen / videoholik / cimer fraj
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
gog



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 13.07.2006 10:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

::noiz:: wrote:
za hdd ovisi koliko coolera imaš, koliko ti coolera kućište podržava itd... i kupila si 400W? yayx.. malo je to malo da se mene pita, moj prijatelj je uzea skoro pa identičnu konfiguraciju ka i ti, samo šta je on iša na 500W i 5 coolera (za procesor, hdd-ove, sve živo, jer smo mi ovde na moru pa je toplo ka vrag ljeti), imat će i on oko 2-3 hdd-a... ja bi definitivno ostavija i taj od 80gb, nikad dosta prostora, pogotovo ako imaš flatrate Smile

Za zvučnu- da, ovisi koja je bila stara tj jeli bolja od ove nove..


Napajanja uglavnom treba uspoređivati po cijeni, a ne po wattaži Smile

Jedan 8cm intake cooler ispred diskova je dosta i za 3 diska, a ja ga držim undervoltanog na 7V (ili 5, ne sjećam se više)...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 13.07.2006 11:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gog wrote:
Napajanja uglavnom treba uspoređivati po cijeni, a ne po wattaži Smile

Je, ja imam Enermaxa 350W koji jadnik pokreće 2 optička, 3 diska, 2.8GHz i 1GB ram.a
gog wrote:
Jedan 8cm intake cooler ispred diskova je dosta i za 3 diska, a ja ga držim undervoltanog na 7V (ili 5, ne sjećam se više)...

Sasvim dovoljno, i kod mene je skinuto na 1500rpm.

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group