Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Paušal? Ag. ugovor?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 22.07.2006 17:56    Post subject: Paušal? Ag. ugovor? Add user to your forum ignore list Reply with quote

na leđa mi je sjeo malo zeznutiji klijent, i pod svaku cijenu želi raditi s nama, no odmah je najavio da bi moglo biti puno odbijanja ideja sve dok ne bude u potpunosti po njegovom ćefu... i predložio je da on paušalno plati određeni iznos unaprijed kako bi nas mogao "maltretirati" dok ga u potpunosti ne zadovoljimo...

s obzirom da nemam iskustva s takvim načinom rada, samo pretpostavljam da bi to moglo ući u sferu agencijskih ugovora...

no, da ne duljim...
vjerujem da ovdje ima puno ljudi koji imaju agencijskog iskustva, ili bar sličnog, koji mi može pomoći savjetima.

...pretpostavljam da se potpisuje ugovor s vremenskim ograničenjem... tipa 1 godina... radi se o građenju cjelokupnog viz. identiteta, svih mogućih tiskanica tvrtke, brošura, standera, int. stranica... sve sve sve...

moja pitanja:

1. kako definirati cijenu?
2. kako definirati usluge?
2. koliko i što klijent može očekivati za te pare?
3. kako se unutar tog ugovora tretiraju ideje koje su odbijene, a kako one koje su prihvaćene?
4. što se sve naplaćuje osim paušala?
5. dali se samo definira vrijeme koje mu moramo stajati na raspolaganju?
6. dali se definiraju rokovi prema kojima smo mu dužni predočiti ideje?

sve što znate bilo bi od pomoći...

zahvaljujem svima unaprijed!!!

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 22.07.2006 21:28    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako dogovaraš rokove, probaj ih razvući koliko god možeš.

Cijenu nemoj nikako utvrditi fiksnu, nego osnovnu, za toliko i toliko sati (dana) rada, ako bude tražio izmjene do unedogled da to onda možeš naplaćivati kontinuirano prema još, da znaš da ti se isplati to i raditi. Inače stradaju živci, i štošta toga još.

Toliko ti ja mogu savjetovati.

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 22.07.2006 22:17    Post subject: Re: Paušal? Ag. ugovor? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:


moja pitanja:

1. kako definirati cijenu?
2. kako definirati usluge?
2. koliko i što klijent može očekivati za te pare?
3. kako se unutar tog ugovora tretiraju ideje koje su odbijene, a kako one koje su prihvaćene?
4. što se sve naplaćuje osim paušala?
5. dali se samo definira vrijeme koje mu moramo stajati na raspolaganju?
6. dali se definiraju rokovi prema kojima smo mu dužni predočiti ideje?




1.cijenu definiraju prema opsegu posla, ne karakteru nekog od managera koji rade za klijente i koji ce te jahat.
2.Ugovorno, navedi dvije ili tri osnovne usluge za koje sklapate ugovor, kada krene drž - ne daj, onda im objasni da je to što u tom trenu žele "izrada makete" (npr) za koju se sklapa posebni produkcijski ugovor.. - velika većina nikada nije voljna sklapanju aneksa ili dodatnih ugovora Smile pa se sve riješava dogovorno Smile
3. Ti si taj koji diktira što ćeš isporučiti za koliko love, nemoj to nikad zaboraviti , niti dozvoliti da te netko stavi u "potlaceni" polozaj , da oni imaju 20K i da im za to treba SVE ..
4.Odbijene ideje slobodno nakon toga odneseš drugom klijentu bez straha ako to pitaš..
5.Sve sto ide u pausal je definirano ugovorom "vece zahvate" dogovaraj odvojeno i posebno naplacuj, to moras znati da ce uvijek biti inicirano od strane klijenta , nikad tebe..
Sve tvoje divne ideje - iako nisu dio ugovora - idu u pausal Smile
6. da - čak štoviše tipizirani "sla" ugovori imaju response time naveden
7.Ugovorno ne , no ako te krene biti agencijski odnos, to se operativno dogovara, i većinom puta ispada tako da "im to treba do sutra ujutro";" tri prijedloga "

Sretno !

btw
dva puta imaš broj 2. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 22.07.2006 22:54    Post subject: Re: Paušal? Ag. ugovor? Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="tRC"]
ska wrote:


btw
dva puta imaš broj 2. Smile


Još da im naplatim jedan posao dva puta...

Hvala ti na odgovorima...

No, to još nije sve...

5. - Kažeš da sve moje divne ideje idu u paušal. ok.

Pretpostavimo da će htjeti izmusti što više mojih ideja... (klijent je baš takav)

1. Gdje je limit tim idejama? Postoji li "ona finalna" ideja koju klijent mora prihvatiti? Pretpostavljam da čovjek mora imati jako puno iskustva s procjenom kako bi mogao odrediti paušal te se na taj način zaštititi. Kako procjeniti? Kako postaviti cijenu usluge?

2. Što se događa ako potpišemo ugovor na godinu dana, no ne uspijemo realizirati niti jednu od ideja, tj. isporučiti "proizvod", samo i isključivo zbog toga što su oni odbacivali ideje? Postoji li neki članak koji nas u tom slučaju eventualno može spasiti?

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Adrian



Joined: 02 Apr 2004
Posts: 692
Location: Around & about

PostPosted: 27.07.2006 13:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako je klijent takav da se toliko bojiš raditi s njim, onda nemoj raditi s njim.

_________________
The quest for certainty blocks the search for meaning. Uncertainty is the very condition to impel a man to unfold his powers.
http://origami.hr
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tubak



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 133
Location: Istra

PostPosted: 27.07.2006 14:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja imam takvog klijenta i pausalni ugovor s njim.

Racunati pausal bi trebalo na razini opsega posla.

Tj. Vidi koliko bis ti za cjelokupni posao naplatio da radis i naplacujes te redove zasebno.
Zatim moras uzeti u obzir koliko ce ti se neki graficki elementi ponavljati (logo, pozadina, slogan...) [ne mozes to vise puta nplatiti kao da si uvijek radio ispocetka - fair play]

I jos uzems u obzir koliko ce ljudi na tome raditi.

Kada dobijes cifru i broj ljudi. Podjeli cifru sa brojem ljudi i vidjeti ces koliko bi svaki od njih dobio i smanji cijenu na onu cifru koju smatras da bi i pausalno taj covjek kroz vijelu godinu morao dobivati.

Ja dobivam 4000 kn mjesecno. I radim sve, proizvode, plakate, jumbo plakate, oslikavanje vozila i izloga... Znaci uzeo sam prosjecnu placu bez poreza i davanja. Zasto tako? Zato jer ako radim samo za njih osigurao sam si mjesecnnu placu, ali kako radim za tog klijenta 2-3 dana tjedno ostaje mi dovoljno vremena za jos klijenata uz pausalnog.

Dogovor je (a to ti preporucujem) da ja njima za svaki posao napravim 3 prijedloga dizajna, a oni mogu onda izabrati varijacije iz ponudjenog. Nekad je to odmah prva verzija, a nekad je to 4 verzija. Na pocetku te malo tlace, ali kada napravis vizualni identite koji klijent prihvati dalje neces imati puno problema. Moji rokovi nisu odredjeni toliko posla za toliko vremena, jer je to neizvedivo (klijentu uvijek nesto iskrsne), nego onoliko posla koliko se u godinu dana stigne napraviti. Sta se ne stigne produzujemo ugovor (ovo mi je vec 2. godina, a smijesi se i treca : )

Ali!!!!!!!

Kada radim novu kampanju za neki proizvod, konzalting ili nesto sto nije direktno ugovorom definirano (a pojavi se potreba), NAPLACUJEM POSEBNO.

Sve u svemu nemas se sta bojati da ti niti jednu verziju nece prihvatiti jer ne mozes biti toliko los, a i on ne moze biti toliko izbirljiv. Jedna od tri verzije ce ga pogoditi jer je i njemu u interesu sto brze zavrsiti i pokrenuti proizvodnju.

P.S.
Imao sam srecu pa sam naletio na jos jednog klijenta s kojim imam neku vrstu 6-mjesecnog ugovora i jako je nezgodan i izbirljiv, a kao naknadu za strah i stres u onoj racunici gore sam dodao jos 10000 kuna za dusevne boli. Reako je da zna koliko je tezak i da je to OK! Ali smo zato dalje radili super.

E, da i trecu godinu pausala koju cu potpisati sa gore navedenim klijentom necu vise potpisati po istoj cijeni! Vec sam im to obznanio i obzirom da su zadovoljni pristali su (koliko vise, jos ne znamo, ali znamo da ce biti). Ne isplati im se sada ici traziti novi studio i ponovno se uhodavati sa novim ljudima. To uvijek treba iskoristiti da klijent na neki nacin ovisi o tebi. To ne moze trajati vise od 4-5 godina, ali dok traje traje!

Zh.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 27.07.2006 14:57    Post subject: Re: Paušal? Ag. ugovor? Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:

2. Što se događa ako potpišemo ugovor na godinu dana, no ne uspijemo realizirati niti jednu od ideja, tj. isporučiti "proizvod", samo i isključivo zbog toga što su oni odbacivali ideje? Postoji li neki članak koji nas u tom slučaju eventualno može spasiti?


spasiti od čega ?
ti svaki mjesec dobiješ svoje novce tj. retainer svidjele se njemu ideje ili ne, no naravno ukoliko mu se svide i krenete u neki projekt - dobit ćeš više novaca.
to što je tvoja kreativa mozgala se isto plaća pa nije to mukte Smile)
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 28.07.2006 13:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Adrian wrote:
Ako je klijent takav da se toliko bojiš raditi s njim, onda nemoj raditi s njim.


problem je u tome što smo radili s njim, i suradnja je ispala odlična...
no, izgleda da mu se desio neki pomak u glavi...

hvala svima na sugestijama, komentarima i prijedlozima...
rješeno je na jednostavan način...
daš 10% vrjednosti ugovora stručnjaku da ti to riješi i mirna bosna...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group