Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
stigo macbook!
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 03.08.2006 00:40    Post subject: stigo macbook! Add user to your forum ignore list Reply with quote

nije da se hvalim neg mi trebaju neki savjeti. pošto nisam nikad radio na macu, molio bih štovani community da mi udjeli par savjeta koji su must have programi, kaj da skinem od freewarea, na kaj treban pripaziti....
koristite li i vi quicktime za plejanje svih videa ili postoji neka alternativa? i mogu li quicktime natjerati da mi pleja i wmw formate?ako se čega sjetite, a mislite da bi moglo pomoći - slobodno dajte napište ili stavite link!!

TNX Very Happy

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 03.08.2006 01:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok... Redom preporuke softwarea:

Stvari tipa Photoshop itd. neću spominjati, jer vjerujem da znaš što od toga trebaš...

Quicksilver - launcher, ali i mnogo više od toga, a ovdje ima zgodan setup guide... Inače Quicksilver je moj all-time favourite Mac app... (free)
Transmit - FTP klijent ($$$)
Adium - multi-protocol messenger (free)
Flock - Flock je browser temeljen na Firefoxu i dobra je alternativa za navedenoga, jer je FF na Macu generalno spor... Flock je u biti Firefox za Mac korisnike, uz mnogo zanimljivih dodatnih featuresa... Inače podržava sve FF plugine! (free)
Linotype FontExplorer X - odličan besplatan font organization... (free)
Cocktail - utility koji drži Mac u top formi, radi sve i svašta, i radi to dobro! ($$$)
SMARTReporter - čuva HDD!! (free)
TextMate - najbolji prijatelj svakog programera, kvalitetan text editor! ($$$)
NetNewsWire - najbolji feed čitač za Mac ($$$, ali postoji i free verzija)

To je recimo većina najvažnijih aplikacija... Googlaj si još:
SuperDuper (backup alat), BluePhoneElite (mob2Mac), Candybar (implementacija ikona), Pixadex (organizator ikona), CunningFox, Delicious Library (organizator knjiga, filmova, itd., very cool app), IconBuilder (Photoshop plugin za izradu ikona), iDeFrag (defragmentiranje), iRooster (budilica), Menuet (menubar kontrola iTunesa, podrška za Last.fm), NetBarrier (firewall), MenuCalendarClock (menubar programčić za pregled iCala)...

Ostalo...
- Nikako nemoj koristiti Adobe Reader, već Preview (Mac OS default)... Jedino što ti od Adobe PDF familije treba je Adobe Distiller!
- Nauči koristiti Quicksilver kako spada, ne samo kao launcher... Uštedjet ćeš si mnogo vremena!
- alt+shift+2 = @ Smile
- Što se tiče Quicktimea, možeš ga koristiti za sve, samo trebaš pluginove... Srećom imam ih, samo mi javi mail na koji ti ih mogu poslati, ako želiš naravno... Smile

Eto, toliko od mene zasad...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 03.08.2006 06:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

http://www.apple.com/macosx/bootcamp/publicbeta.html
Wink
Back to top
View user's profile Send private message
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 03.08.2006 06:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortiuse, jel tebi negdje na zidu visi poster "moraš skupit sve"? Smile

Jurka... QT zaista otvara sve živo, a odličan je i za brze konverzije. Za WMV podršku treba ti samo "Flip4Mac" plugin pa će ti i njih otvarati.
Jedina isplativa alternativa QTu je VLC, potraži ga na videolan.org

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 03.08.2006 10:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

par korisnih linkova:

http://www.versiontracker.com je mjesto na kojem možeš naći gotovo sav sw za osx, besplatan ili komercijalan

http://www.macosxhints.com/ - tips&tricks + forumi

http://www.macosx.com/forums/ - forumi

http://www.interfacelift.com/ - ikone, desktopi

http://www.gfxworld.org/index.php?categoryid=9 - komercijalni sw za evaluaciju (achm...)

http://mac.serialz.to/ - baza podataka sa imenima aplikacija, brojkama i slovima

http://www.ss64.com/osx/ - command line index + sintakse

http://www.theapplecollection.com/Collection/PaperMac/ - origami mekovi
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 03.08.2006 11:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

plus, par zanimljivih komada softwarea, sve ih možeš nać preko versiontrackera:

- unison (news reader)
- coverflow (browser za itunes library - odlična stvar)
- iEatBrainz (editor tagova za mp3, traži tagove po webu)
- audio hijack pro (internet radio recorder)
- graphic converter (nešto tipa acdsee, odličan za batcheve, čita apsolutno sve)
- toast titanium (pržilica - must have)
- fast dvd copy (kao što mu ime kaže, kopira dvd video, igre...)
- a better finder rename (preimenovanje fajlova)
- delicious library (arhiver za cd-e, dvd-e, knjige... putem webcama pročita barcode, spoji se na web, downloada cover i podatke za dotičnu knjigu, cd, whatever, i pohrani je u bazu. naravno, integrirana je i podrška za adress book, pa pamćenje posuđenih knjiga postaje bezbolno)
...
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 03.08.2006 12:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

lekke wrote:
Fortiuse, jel tebi negdje na zidu visi poster "moraš skupit sve"? Smile


Skupit da, kupit ne... Wink Bolje da ja Jurki navedem što više dobrih appova, pa da si on nađe što treba...

Usput... Da nadodam na dungine korisne linkove:
Icon Factory - free icons, themes,...
Daring Fireball - odličan Mac related blog!
The Apple Blog - vijesti i tutoriali...
Macsimum News - vijesti te popisi softwarea za različite potrebe...
Digg Apple - Apple vijesti na Digg-u!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
.cdr



Joined: 04 Oct 2004
Posts: 396
Location: lysergik funeral procession

PostPosted: 03.08.2006 14:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

LOL alt+shift+2 tRC
Back to top
View user's profile Send private message
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 03.08.2006 15:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@.cdr
hehe, nisam ni ja otpocetka mogao pronaci kombinaciju za @ Smile

@Fortius
imas mozda neki link za neke tippove za quicksilver, jer trenutno koristim samo kao launcher pa me zanimaju i ostale mogucnosti Smile thnx

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 03.08.2006 15:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

strija wrote:

hehe, nisam ni ja otpocetka mogao pronaci kombinaciju za @ Smile


Me either Smile...

strija wrote:

imas mozda neki link za neke tippove za quicksilver, jer trenutno koristim samo kao launcher pa me zanimaju i ostale mogucnosti Smile thnx


http://del.icio.us/Fortius/quicksilver Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 03.08.2006 17:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortius wrote:
strija wrote:

imas mozda neki link za neke tippove za quicksilver, jer trenutno koristim samo kao launcher pa me zanimaju i ostale mogucnosti Smile thnx


http://del.icio.us/Fortius/quicksilver Smile

Thnx!

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 03.08.2006 19:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

hvala svima na odgovorima, moram priznati da je prvi problem s kojim sam se suočio bio famozni @! Smile
sve linkove ću pogledati pa se javim kad negdje zapne!

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 03.08.2006 20:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

s čim da otvorim .sitx file?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 03.08.2006 20:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jurka wrote:
s čim da otvorim .sitx file?


Stuffit Expanderom...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 04.08.2006 00:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortius wrote:
jurka wrote:
s čim da otvorim .sitx file?


Stuffit Expanderom...


zar nije expander bundled.....?

vrlo vazan apple info site:
www.appleinsider.com
kao i pripadajuci mu forum

from the "dark" side:
macserialjunkie tocka kom
divan sajt koji je sav u share the wealth djiru
ja sam boga dragog poskidao preko linkova na tom sajtu....

problemi sa @......
to zbog hrvatske tastature, jeli.......? Think

P.S. jedva cekam 07.08.06......

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 04.08.2006 09:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

koskar wrote:
zar nije expander bundled.....?


Noup, od 10.4, odnosno Tigra nije, ali zato se na URL-u koji si spomeuo može naći Deluxe verzija Wink...

koskar wrote:

from the "dark" side:
macserialjunkie tocka kom
divan sajt koji je sav u share the wealth djiru
ja sam boga dragog poskidao preko linkova na tom sajtu....


Yup, jedini forum koji bilo kome treba što se toga tiče... Da bi vidjeli sve kategorije, posebno one "zanimljive" treba postati 25-30 postova koliko se sjećam. Koskar, ispravi me ako se varam...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
strija



Joined: 14 Sep 2003
Posts: 473
Location: Čakovec

PostPosted: 04.08.2006 10:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortius wrote:
koskar wrote:

from the "dark" side:
macserialjunkie tocka kom
divan sajt koji je sav u share the wealth djiru
ja sam boga dragog poskidao preko linkova na tom sajtu....


Yup, jedini forum koji bilo kome treba što se toga tiče... Da bi vidjeli sve kategorije, posebno one "zanimljive" treba postati 25-30 postova koliko se sjećam. Koskar, ispravi me ako se varam...

10 postova je dosta Smile Naletio sam na link prije par dana, ove "zanimljive" kategorije su stvarno zanimljive Wink

_________________
We can exist in ambiguity, but it means the deepest loneliness. | creolab.hr | thefarewellreason.com
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
grzzi



Joined: 16 Dec 2003
Posts: 1160

PostPosted: 04.08.2006 14:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

popchar - type umlauts and foreign characters

G.
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 04.08.2006 15:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

.cdr wrote:
LOL alt+shift+2 tRC


but why me
Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 04.08.2006 15:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Evo dva linka specifična za MacBook, SideTrack(scroll za trackpad) te kako se riješiti zujanja fana na MB-u!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 04.08.2006 15:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grzzi wrote:
popchar - type umlauts and foreign characters

G.


a da, apsolutni dragulj....

olso, Little Snitch
ovo je mast hev. kod MSJ-a se moze naci "tamna" verzija Wink

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2006 13:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Fortius wrote:
Evo dva linka specifična za MacBook, SideTrack(scroll za trackpad) te kako se riješiti zujanja fana na MB-u!


ma kakvo zujanje, nisam još nikakvo zujanje primjetio. pri normalnom radu uopće se ne čuje, tek pri pokretanju nečeg malo zahtjevnijeg (čitaj 3D igra), upali se vent. ali je u usporedbi sa svim šta sam do sada čuo na PC-ju najtiši mogući.

jedino me malo bine grijanje, zna se fakat jebeno zagrijati....

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 05.08.2006 14:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e da, i još nešto. na pc-ju sam koristio firefox kao browser no.1. mac ima svoj safari pa me zanima kaj vi macovci koristite više? firefox (flock) ili safari i kaj preporučujete?

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 05.08.2006 15:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Bio sam zagriženi Safarijevac sve dok Flock nije izašao, jer kao što sam već napomenuo originalni Firefox je spor na Macu, čak sporiji nego Safari... Prednost Safarija je u tome što je integriran koliko-toliko što se tiče bookmarksa (backup i to), ali to je minorna prednost, koja pada u vodu kada se sjetiš da Flock upravo zato što podržava FF pluginove te vlastite ima mnogo više mogućnosti. Web Developer plugin, Fangs, samo da neke spomenem... Uz to, Flock ima odično integrirani blog editor te Flickr/Photobucket editor ako se spomenutima služiš...

Osim toga, zašto se tu ograničavati, postoje i Shiira (browser sa puno jedinstvenih featuresa, napravljen na bazi Safarija), OmniWeb (jako kvalitetan i pouzdan browser koji svojom kvalitetom iznenađuje mnoge) te Camino (Mozillin specijalizirani Mac browser)... U konačnici, najbolja stvar što se tiče browsera na Macu, svi su u najmanju ruku bolji od IE-a... Smile

U svakom slučaju, preporučujem ti Flock, jer se meni pokazao dovoljno brzim i pouzdanim da umirovi Safari...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
lekke



Joined: 17 Jun 2004
Posts: 860
Location: 25th floor

PostPosted: 05.08.2006 16:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

brokenstones.cn ... hrana za tvoj Azuerus

_________________
You need more bass.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Mac hardware All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group