Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
drop down content ~ onClick passive

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ON AIR
Guest





PostPosted: 03.08.2006 22:54    Post subject: drop down content ~ onClick passive Reply with quote

naime, znam kako pozvati pozadinu objekta na kojem se vrši npr. recimo onClick, ali me zanima dali je moguće promjeniti pozadinu nekog trećeg objekta [koji je već onClick-an] prilikom onClick-a nad prvim objektom

&) uz ovu predhodnu akciju trebala bi mi i popularna harmonika sadržaja, koja bi se slagala sa rješenjem inad postavljanog pitanja ...

- - -

BTW) je da je ovo malo aotično objašnjeno, ali žurba me prepolovila, i u mojoj glavi nešto zalomila, (ukoliko postoji neko .css rješenje naravno je da bi to želio znati
mnogo bi mi značilo kada bi mi neko znao odgovoriti na ovo, jer nisam spavao još od petka ]

Last edited by ON AIR on 05.08.2006 19:03; edited 5 times in total
Back to top
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 03.08.2006 23:45    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa kao prvo ako vec ides na CSS, onda ne postoji onClick vec :hover, :active, :target i :focus

posto mi nije bas jasno objasnjenje, pogledaj ovo http://www.htmldog.com/articles/suckerfish/ pa mozda nesto izvuces iz toga...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
ON AIR
Guest





PostPosted: 04.08.2006 21:24    Post subject: Reply with quote

ty nelči, ali ipak to nije to -
ali evo malo preciznije objašnjeno što sve tačno trebam [ odgovor na sitaciju prvu bi ponajviše cijenio :



nel, maratz, sulien, red, pls elp !
Back to top
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 04.08.2006 22:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

evo ti harmonika, i evo ti još malo harmonike
a za ovo prvo ni Bog ne razumije što si htio reći.. Smile

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ON AIR
Guest





PostPosted: 04.08.2006 22:40    Post subject: Reply with quote

mile wrote:
evo ti harmonika, i evo ti još malo harmonike
a za ovo prvo ni Bog ne razumije što si htio reći.. Smile


e care na tebe sam zaboravio,
da 'harmonika' je ono sto mi treba, evo ova na prvom linku je super stvar, ali kako bih recimo na ovoj prvoj sekciji [moo.fx.pack v1.2.4] mogao dodati jos koji link, koji bi se otvarao u istom [prvom dijelu] harmonike [trenutna moo.fx.pack v1.2.4 sekcija] ,

te jos uvijek nerazumijem kako bih mogao nastimati 'pametni' background, tj recimo neki user pređe mišem preko ove prve [moo.fx.pack v1.2.4] sekcije, a ona promjeni pozadinu, prilikom klika opet promjeni pozadinu, otvarajući sadržaj ispod, dok prilikom klika na neku treću sekciju [ recimo : documentation / help], pozadina sekcije prve vrati se u prvobitno stanje, dok se prethodno spomenuta akcija odvija sada nad ovom sekcijom trećom

slikovito objasnjeno u ilustraciji iznad [sekcija prva] ...
- - - - -
sve u svemu, veliko hvala tebi mile ..
! ! ! ! ! ! !
Back to top
ON AIR
Guest





PostPosted: 05.08.2006 02:04    Post subject: Reply with quote

oops, previdjeh : http://www.nyokiglitter.com/tutorials/moofxDeux.html je ono što mi je trebalo !

ty mile opet !
Back to top
mile



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 1327
Location: Jeruzalem

PostPosted: 05.08.2006 03:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

np Wink

_________________
mile.is
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Client-side All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group