Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
XEROX DC12, XEROX DC3535, XEROX 240/250

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn
View previous topic :: View next topic  
Author Message
OSX



Joined: 17 Oct 2006
Posts: 4
Location: Sarajevo

PostPosted: 17.10.2006 13:59    Post subject: XEROX DC12, XEROX DC3535, XEROX 240/250 Add user to your forum ignore list Reply with quote

Je li neko koristio, kakva su iskustva??
Back to top
View user's profile Send private message
ogirogi



Joined: 20 Oct 2005
Posts: 103

PostPosted: 17.10.2006 17:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam koristio dc-12. boje su dobre, dosta zive. Nisam zadovoljan sa printom na deblje gramature. njihov glavni serviser kaze za sve sta nije stimalo: "ma to ti je normalno, svaki printer je drukciji. nemojte printat to..." nisam koristio nista drugo da mogu biti objektivan. uglavnom problemi su bili na normalnom 200-250 g papiru. kad printas jednu boju preko cijele povrsine papira, nije svugdje ista nijansa. nedaj boze nesto dvostrano takvo napravit. druga stvar je ono ulje koje se nanosi na papir nakon printa. isto ga ne nanosi bas ravnomjerno pa ako imas tamni ispis, to se dosta vidi pa moras hvatat vruci papir iz kopirke i brisat ga sa maramicom prije nego se ohladi Very Happy

_________________
RESISTANCE IS FUTILE
(if < than 1 ohm)
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 18.10.2006 10:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidi ja sam radio 2 godine na dc 6060, koja je jedna od najboljih u toj seriji i više puta sam se sreo sa dc 12, a o dc 3535 sam slušao priče servisera pa ću ti preneti ono što znam.
Sve ove mašine imaju odličnu rezoluciju koja je 600 dpi x 8 bita (valjda ukupno 4800 dpi) tako da je oštrina printa izuzetna, a i boje su nešto jarkije od ofseta. Maksimalni nanos boje im je 260%. Dc 12 prihvata papire do 250 g ali pri tom gubi kvalitet, tj otisci budu lošijeg nanosa boje, mada ima fora da se kod elemenata koji uzimaju toner poveća napon za 20% pa samim tim i pojača otisak. Sloj silikonskog ulja kojim se otisak fiksira za podlogu je ravnomeran po celoj površini hartije (ako je mašina ispravna, a ovaj deo se često kvari), ali se više vidi na mestima sa većim nanosom boje. Kao što reče ogirogi, kod štampe veće površine jedne boje nije svugde ista nijansa. Najbolje rezultate postiže na xerox papirima koji su neverovatno skupi. Posle xerox najbolji papir je neki "ivolaser cartacell". O papirima koji su neravnije površine ne treba ni razmišljati. Za razliku od dc 6060 kod koje je štampajuća površina na 2 mm od ivice papira i otisak pada uvek na isto mesto na tabaku, kod dc 12 margina je puno veća i otisak nikad ne pada na isto mesto na tabaku. Ako mašina malo krivo uvuce tabak, kriv bude i otisak, tako da za dvostranu štampu treba imati dosta živaca.
Što se servisa tiče, moraš sa ovlašćenim servisom potpisati ugovor o održavanju koje se obično plaća po kliku, tj po broju otisaka. Na ovako održavanje korisnik je primoran zato što ima puno delova koji se moraju često menjati i pri tom su cene tih delova astronomske. A i pored toga neke delove znaju zameniti samo serviseri, tj ne postoji potpuno uputsvo za održavanje da korisnik ne bi mogao sam da održava mašinu. Onda, sve varijante ugovora koji nude sadrže obavezu da korisnik mora koristiti samo preskupi xerox papir za štampu. Mada, u praksi se to prećutkuje i ne zahteva, nego se čuva za slučaj velikog problema. Npr, ako se mašina zbog greške servisa (ili proizvođača) zapali i izgori štamparija, nećete moći da ih tužite jer niste ispunili član ugovora o xerox papiru.
Što se dc 3535 tiče znam par stvari posredno u razgovoru sa servserima. Mislim da nisam pomešao informacije, ali koliko se sećam najviše se razlikuje od dc 12 po sistemu za nanošenje ulja. 35-ica ima u samom toneru ulje i otisak nije toliko sjajan, više je mat. Ono što je sigurno mana za servis, je to što je malo novija tehnologija pa nije u praksi ispitan svaki mogući kvar, za razliku od dc 12 kod koje je sve poznato i nema misterije za servisera.
Po mojoj proceni sve ove mašine su dobre za štampu materijala koji su šareni (nemaju puno "fleka"), koji imaju relativno mali procenat pokrivenosti bojom (da imju dosta belina) i da su papiri male gramature i da su ravni (nikako reljefni).
Pored ovoga dao bih i savet da se raspitaš za "OCE" mašine (Slovo E na OCE ima kvačicu kao "Ć"). Video sam neke reklamne otiske, na kojima je "fleka" bila odlična, kao i štampa na težim i reljefnim papirima. Jedino je rezolucija malo niža (skoro zanemarljivo) i raster je bio linijski. Pored toga koliko znam održavanje i materijali za ove mašine su dosta povoljniji. Inače reklamni tabaci koje sam video, bili su iz jedne firme u Zagrebu koji je ovlašćeni prodavac ovih mašina, a sa kojom je firma u kojoj sam bio zaposlan sarađivala u nekim drugim oblastima.
Back to top
View user's profile Send private message
OSX



Joined: 17 Oct 2006
Posts: 4
Location: Sarajevo

PostPosted: 18.10.2006 11:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Hm, moja greska... ja o tim mashinama znam sve, ali bih volio znati kakve su u odnosu na druge digitale.... Ovo sto ste napisali je uglavnom tacno, osim sto nije nuzno koristiti samo xerox papir. postoji lista papira dozvoljenih za koristenje... (bitno je da su carbonless)... sto se tice fleka, i razmazivanja ulja na DC12, to je dosta lako srediti, mada je istina potrebno to raditi jako cesto.. glavni krivac je prasina, i otpad sa papira... cak i 250 gr papir ispada sasvim ok ako je mashina ispravna... sta serviseri pricaju, to je vec druga stvar... DC35 je puno bolja sto se tice ravnomjernih povrsina, a i ukupnog odrzavanja, ali nema taj sjaj koji se dobija na dc12... i dosta je brza, radi duplex automatski iz ladica, i na debelim papirima... DC240/250, puuno brza, ulje kao kod 3535, (dakle u toneru) moguce "softverski" podesavanje sjaja (nije bas da se primijeti velika razlika" brza i od 3535, puno bolje pasuje duplex, moguci dodaci za automatsko bigovanje, savijanje, klamanje... 3535 i 240/250 dolaze sa skenerom (kao nekad DCS50) koji je jako brz, i koloritno odlican.. Sto se tice OCE, do sada sam vidio samo jednu, tj print sa jedne, i taj je cista katastrofa... neznam u kakvom je stanju ta mashina bila, ali se nadam da je to najgore sto mogu dati...

P.S. rezolucija na DC3535 je 1200
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 18.10.2006 11:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako se ovo "druge digitale" odnosi na druge proizvođače, onda nemam šta napisati. Ovo za OCE je ipak bila reklama prodavca, a ne lično iskustvo. A, ako te interesuju i druge xerox mašine onda ti mogu dosta toga napisati o dc 6060, na kojoj sam i radio 2 godine.

Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
OSX



Joined: 17 Oct 2006
Posts: 4
Location: Sarajevo

PostPosted: 18.10.2006 11:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa ako ti nije previse mrsko, napisi... ako tebe zanima jos nesto o 12,3535,250, pitaj.. ja sam od digitala probao jos xeikon, veci format, papir vuce iz rolne, ogromna, otisam vrhunski, ali pravila dosta problema...cesto se kvari...
Back to top
View user's profile Send private message
gervasius



Joined: 01 Apr 2006
Posts: 91
Location: Beograd

PostPosted: 18.10.2006 13:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

DC 6060 spada u malo veće modele iz ove serije. Uglavnom smo koristili SRA3 format mada prihvata papir do dužine 488 mm. Imala je dve ladice sa kapacitetom do 2000 tabaka (ako se dobro sećam), opciono mogu se dodati još dve. Princip sa uljem je kao kod dc 12. Već sam rekao margina je po 2 mm sa svih strana i otisak pada uvek na isto mesto na tabaku. Ima mali problem sa uglom otiska u odnosu na tabak. Slika je za neki mali ugao zarotirana. Za podešavanje ovog ugla postoji neki mehanički točkić koji se nalazi u blizini transfer belt-a. Ipak i pored njega ugao se nemože u potpunosti poravnati, tako da kod obostane štampe cajtne po jednoj dimenziji (onoj 320 mm) zbog ovog ugla se maše za nekih 1-1.5 mm, što i nije puno strašno. Sam RIP (creo) je imao podešavnje položaja otiska u odnosu na tabak, sa minimalnim korakom od 0.1 mm, na sve četiri strane i nezavisno za prednju i zadnju stranu tabaka, što je odlično. Brzina štampe je bila nominalno 60 otisaka u minuti. Ovo važi za A4 jednostranu štampu. SRA 3 niže gramature se štampao brzinom od 30 otisaka u minuti, više gramature 15 otisaka u minuti. Transport materijala je bio odlično urađen, tako da nismo imali sa tim velikih problema. Dešavalo se da i posle više hiljada otisaka ne dođe ni do jednog zaglavljivanja papira u mašini. I kada se dešavalo uglavnom je razlog bio papir. Štampa je moguća na gramaturama 70-270, a obostrana 70-220, mada ako se slaže mašina može i 270 obostrano. U samim ladicama se zadaje gramatura papira i to 5 kategorija za ove težine plus transparentan materijal. Transparentne materijale prihvata do formata A4 koji moraju imati zalepljenu belu traku sa strane sa koje se materijal povlači, valjda zbog optičkog senzora koji prati transport materijala. Paus neće da štampa osim aku mu se ne zalepi traka kao na ovim folijama koje smo imali. Imala je i više mogućnosti izlaza materijala. Prvo tu je klasičan gornji izlaz, onda imala je i donji izlazni mehanizam (neznam kako bih ga nazvao) gde se nalazi mini paleta sa točkićima i može da prihvati više hiljada tabaka. Odlična strana ovog donjeg izlaza je bila i opcija da se ukljiči razdvajanje odštampanih primeraka. Da pojasnim, ova opcija prilikom štampe višestraničnih dokumenata pomera grupu tabaka koji pripadaju jednom dokumentu za 1 cm u odnosu na donji dokument, pa sledeći opet vraća za ovih 1 cm itd. Pored ovoga imali smo i dodatak horizon bookletmaker ili neki sličan naziv. Na ovom dodatku bilo je moguće direktno on-line dorađivati neke vrste dokumenata. Npr ovaj dodatak savija, biguje, klamuje i obrezuje tako da se dobije finalni proizvod. Uz mašinu smo dobili i neki denzitometar sa kojim smo mogli redovno da kalibrišemo mašinu. Takođe RIP je imao u sebi imposer tj mogućnost montaže.
Toliko za sada, ako se setim još nečega napisaću.
Pozdrav!
Back to top
View user's profile Send private message
canco



Joined: 23 Jun 2010
Posts: 1

PostPosted: 23.06.2010 18:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ajde malo o dc3535.
Od skoro sam vlasnik dve 35 i dve dc 2240.
Osim sto je dosta brz,nije munja ali radi dobro,odrzavanje zaz sad ok,mada nije problematicno kad se malo udje u fazon.|Da li neko od vas zna gde se mogu kupiti toneri kod nas i ima li zamenskih tonera za njih?
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> DTP i print dizajn All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group