Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Dali je ovo eticki?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 27.04.2004 01:32    Post subject: Dali je ovo eticki? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovo je prikaz jednog makedonskog programa za prevodjenje, koji se zove language square. Nije nesto revolucionaran, ima fond od 8000 rijeci i 1000 ilustracija. Naravno izgovara pojmove na engleskom i makedonskom. fond se moze dopunjavati, mada ne i sa izgovorom, jer program ne koristi sintetizator, nego predhodno snimljene izgovore. Makedonski glas je super, a i engleski je originalan, znaci native speaking. To mu daje izvjesnu dozu profesionalnosti, jer je program lisen tvrdog, balkansko-engleskog izgovora Smile
Stvar stoji nekih 25 € i pisana je za Windows-e.
Sve bi bilo OK, da nema jedne male sitnice. Ljudi su su skoro kompletno maznuli Aqua look sa OSX, sto je najgore i par ikona! (Ovo za one koje nisu u dodiru sa OSX-om) Ikona "my words" je ustvari address book sa OSX-a, sa koje je izbrisano "@", a "update words" je .Mac/Internet/Network, koja je "pozajmljena" "as-is"!
Prva je built in aplikacija OSX-a, a druga dio "system preferences". Onda, Panther-ov "brushed metal look" prozora, pa "3D semafor" u gornjem lijevom kutu, sto kod X-a sluzi za close, minimize, maximize, respektivno. Kod ove aplikacije, to zasigurno nije slucaj, jer na prozoru, u desnom kutu, postoje standardne win opcije za isto to.

Mislim, kad ljudi kuci prave Aqua look na XP-u ili XP look na OSX-u, je u redu. (Mada ne vidim zasto bi neko pravio XP look na OSX). To je za svoje licne potrebe, a ne komercijalne. Cak i da zanemarimo izgled prozora, ikone su ukradene, bez j#bemti!
Da su oni pisali za OSX, izgled bi bio OK, jer je to standardni look Aque, ali ikone nemaju opravdanje. Zar to nije kradja dizajna? A oni jos i prodavaju program.
Sto se mene tice, oni su mozda maznuli i ideju i koncept i izgled CD-a (neka mreza, sta li)? Nije mi se dalo traziti na vebu, dali postoji neki drugi slican "language square" !









Pa, sta kazete?

Cheers,
P.S. Poslao sam slican mail ljudima iz te firme ali mi nisu odgovorili! I wonder why?
P.P.S. Takodje, pate od "doslovnog prevoda", pa kaze: "Type the word on English", umjesto "...in English" Smile.

http://www.ls-dictionary.com/en/Default.asp

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 27.04.2004 15:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako pitas da li je eticki ok to sto su maznuli osx izgled, moj odogovr je ne, bez ikakve resprave... (jer ne vidim nikakvo prihvatljivo opravdanje)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 27.04.2004 15:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Smile

Imam onda jos jedno pitanje. Treba li tuziti kad je kradja u pitanu. Koristenje look-a nije bas court materijal. Ali kradja ikona?
Ja ne dizajniram, pa ne znam osjecaj kad te netko pokrade. Ipak, siguran sam da to boli... Uostalom, taj dizajner nije napravio Address Book ikonu da bi je neki zvaljo for free koristio za svoj KOMERCIJALNI produkt!
Inace ovi lopovi su valjda mislili: Skinut cemo design sa druge platforme i nitko nece znati, jer mi ne pisemo za tu platformu.
I ne radi se samo o tuzenju. Ja ne znam kako ljudi ne mogu nauciti da se tako ne radi. Ne mozes samo posegnuti za svacim sto ti se svidja, besplatno.

To je utisnuto u nacinu razmisljanja kod ljudi koji su naviknuti na sveopcu kradju intelektualnog vlasnistva u vremenu bivse drzave.
Glupi stranci naprave, mi ukrademo, prevedemo i voila.
Na zalost, kod nas (generalno, na balkanu) to se jos uvijek dogadja i svaki put kad to vidim, tlak mi skoci na 1.000.000.

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 27.04.2004 18:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Što se ikona tiče tu bi se sigurno imala što požaliti ekipa iz iconfactory-a (www.iconfactory.com). Radili su kompletne setove ikona za sve Microsoft aplikacije u posljednjih nekoliko godina, te ikone za Mac OS X.. Kad ih gledaš na veličinama 128 x 128 lako je primjetit koliko je truda i vremena uloženo u svaku. Nekoliko ikona su naplatitl, pazi sad, 10 000 $ po komadu! Po meni i vrijede toliko jer odlično ispunjavaju svoju funkciju (grafičku i simboličku), a i genijalno izgledaju na desktopu. Stoga, aqua look im još mogu oprostiti, jer danas je njegova upotreba izmakla kontroli (Kad sam još koristio Mac OS 9.0 mogli su se nabaviti Mac OS X skinovi, a on je tada još bio u povojima. Apple je podigao gro tužbi i skinovi su nestali s neta sve do službenog releasea MAC os X.), ali ikone ne.
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 28.04.2004 00:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da malo pojasnim, ja nemam nista protiv koristenje tih ili bilo kojih ikona kuci ili uopce za licnu upotrebu. Stavljanje sve to u KOMERCIJALNI program je u najmanju ruku ne eticki, pored toga sto je generalno kaznjivo...
Sto se tice iconfactory-ja 100% si u pravu. to su prava mala remek dela! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Jos jednom

licna upotreba - da
kradja pa onda prodavanje - NE!

Neka sami naprave ikone, Assholes!

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
edgar



Joined: 28 Dec 2003
Posts: 916
Location: Pred monitorom

PostPosted: 28.04.2004 10:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa lijepo ti osobno obavijesti onoga tko je autor svga toga, ikona i cijelog aqua look-a o tome. Oni će već znati što poduzeti.

_________________
Digital Genetics | Koote | Nuspojava
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Yoda_Gone_Postal



Joined: 14 Apr 2004
Posts: 7
Location: Podgorica, Serbia&Montenegro

PostPosted: 28.04.2004 11:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cinjenica je da sam autor ukradenog izgleda nema veliku stetu od ovoga, vec da smo zajedno sa njim u podjednakoj mjeri ugrozeni i ja i vi, i uopste svi koji se bave dizajnom. Dok god neko moze da ukrade i da prodje nekaznjeno radije ce ukrasti tudji izgled nego platiti dizajneru da uradi novi.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group