Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Instalacija Linuxa

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
blackshtef
mi3.crew


Joined: 14 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 19.06.2004 12:21    Post subject: Instalacija Linuxa Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ovako, dobro bi mi došla mala pomoć...
U kompu imam jedan HDD, 40-gigabajtni. Planiram uskoro instalirati Mandrake 10.0 na njega, u kombinaciji sa Windowsima XP Pro. I sad, trebam par savjeta...

Ja sam sebi to sve isplanirao ovako :
1. formatiranje diska
2. u Fdisku obrisati sve particije, tako da mi ostane jedna 40 GB particija
3. instalirati Windowse i drivere
4. Partition Magicom složiti ostale particije
5. instalirati ostale utilitye i sl.
6. Ghostom napraviti image diska
7. Instalirati linux.
Jel to valja?

Još par pitanja -> čuo sam da linux treba nekoliko (tri, IIRC) particije. Koliko da budu velike?
Dalje, jel može meni Ghost napraviti image i ako je linux instaliran?

Ustvari, da sve to pojednostavim - da imate prazan disk, kako bi vi to izveli? (što detaljnije)

hvala
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 19.06.2004 12:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zašto bi Ghostom napravio image
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 19.06.2004 13:57    Post subject: Re: Instalacija Linuxa Add user to your forum ignore list Reply with quote

blackshtef wrote:
Ovako, dobro bi mi došla mala pomoć...
U kompu imam jedan HDD, 40-gigabajtni. Planiram uskoro instalirati Mandrake 10.0 na njega, u kombinaciji sa Windowsima XP Pro. I sad, trebam par savjeta...

Ja sam sebi to sve isplanirao ovako :
1. formatiranje diska
2. u Fdisku obrisati sve particije, tako da mi ostane jedna 40 GB particija
3. instalirati Windowse i drivere
4. Partition Magicom složiti ostale particije
5. instalirati ostale utilitye i sl.
6. Ghostom napraviti image diska
7. Instalirati linux.
Jel to valja?

Još par pitanja -> čuo sam da linux treba nekoliko (tri, IIRC) particije. Koliko da budu velike?
Dalje, jel može meni Ghost napraviti image i ako je linux instaliran?

Ustvari, da sve to pojednostavim - da imate prazan disk, kako bi vi to izveli? (što detaljnije)

hvala


linux ti treba jednu particiju za svoju instalaciju (EXT2 mislim da se zove filesystem) i jednu za swap file.
ja ti predlazem da prvo si napravis sve particije, pa da tek onda ides instalirati stvari na njih.

btw. ne sjecam se tocno, ali mislim da kad sam ja instalirao linux, win98 i xp, da sam isao redoslijedom
1. linux
2. win98
3. winxp

linux ti uz sebe ima neki bootloader (grub ili liloboot ili tako nesto) koji ti onda sluzi da biras oces dizati linux ili windowse....

nek se javi netko ko to stalno radi, butch ili neko, on ce ti tocno reci.
uglavnom particije si sve napravi prvo..

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 19.06.2004 14:03    Post subject: Re: Instalacija Linuxa Add user to your forum ignore list Reply with quote

instaliraj windowze na disk, cijeli disk. sa PM odvoji prazni dio diska za unix. ostavi neparticionirano. ubaci unix cd i butaj sa njega, u instalaciji odaberi da ti koristi prazan dio diska i da sam odredi (auto!) koliko ce i koje particija napraviti (npr: /;/root;/var;/home;/usr), te velicinu svake, svaki unix imas svoj sablon. odaberi ext2fs fajlsistem i obavezno odaberi da ti instalira boot manager(lilo, grub, whatever...) na mbr. i to je to. i nemoj se nervirati ako sjebesh cjeli hdd par puta, to svi rade na pocetku. Smile
ako izgubish zivce, uvjek ti preostaje knoppix kao alternativa.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kenny



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 22
Location: Našice

PostPosted: 19.06.2004 14:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

moj prijedlog nemoras ga poslusati ali meni sljaka od 97 Wink
napravis prvo particjie
recimo
200mb /boot
5000mb /mnt/winc (windows sys)
e sad dalje ti je po zelji posto si systemse particije ugurao unutar prvih 8gb da bi bile bootabilne
predlazem da napravis
linux swap duplo veci nego sto imas rama
home particiju recimo 2000gb
/ u linuxu 5000 na vise
i ostatak napravis u win data particiju ali fat32 tako da na nju mozes pisati bez problema i iz liuxa i winodwsa
btw prvo windowse instaliraj pa onda linux
nadam se da sam ti bar malo pomogao
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 19.06.2004 16:08    Post subject: Re: Instalacija Linuxa Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
linux ti treba jednu particiju za svoju instalaciju (EXT2 mislim da se zove filesystem) i jednu za swap file.
ja ti predlazem da prvo si napravis sve particije, pa da tek onda ides instalirati stvari na njih.

linux ti uz sebe ima neki bootloader (grub ili liloboot ili tako nesto) koji ti onda sluzi da biras oces dizati linux ili windowse....

Carr je sve rekao, no za bootloader koristi svakako GRUB, jer LILO ljudi zovu "boot loader that everybody uses but nobody likes" Smile sve dok nije došao GRUB (grand unified boot loader)

Ima jedna važna stvar kod linuxa+windowsa. Windows ti je jedan jako uobražen mali pizdek od OS-a. Ne samo da iz njega nećeš moći pročitati ništa što je na linux particiji (dok linuxi čitaju NTFS sasvim dobro), nego pri instalaciji / reinstalaciji windowsa (to znam sigurno za XP) oni prebrišu što god se nalazi u MBR-u i stave sebe. Znači, recimo da imaš linux i windows i boot loader (bez čega se linuxi inače ne mogu dić). Reinstaliraš windowse, oni prebrišu MBR (master boot record) na disku, jer su mali pizdeki, i time ti prebrišu onaj kod u MBR-u koji je pokazivao na stage 2 od recimo GRUB-a, te nemaš više boot loader. Kako više nemaš boot loader windowsi se dižu direktno i ne možeš više izabrati linux. Sad, ti bi mogao iz windowsa pristupiti tamo gdje ti je instaliran GRUB i reći mu da popravi MBR, no to je na filesystemu kojeg win ne može čitat. A ako nemaš boot disk za linux, onda si screwed Mad Postoji rješenje, ali je zajebano

Pouka -- pazi kad instaliraš windowse nakon boot loadera i imaj uvijek boot disketu za linux

SUSE linux inače ima YAST (yet another setup tool) koji napravi te particije i instalira GRUB vrlo jednostavno, pa ako će ti ikad past u ruke...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Phiber



Joined: 18 Apr 2004
Posts: 319
Location: Čakovec, Kroejša

PostPosted: 19.06.2004 17:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mozes koristiti i ext3 fs, koji je IMHO, bolji.
swap particija neka ti bude velika tvoj ram * 2 ako je tvoj ram<512, a ako je tvoj ram >=512, swap nek ti bude 512.
eto.

_________________
- Xatrix Security news portal -- redizajn napravljen, al radim css Smile
- - TIP / Rapid IT : web design & hosting -- za ovog ne, taj je u ladici Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 19.06.2004 23:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Uzmi si suse 9., preferiram to preko mandrake-a
Instalacija je laksa, imas YAST ko sto je Sulien rekao, jako dobar alat, bolji je od Mandrakeovog control centra Smile

Suse ti stavlja Resifeinser FS (mislim da sam dobro napisao Very Happy), isto ti je sranje, ionako neces primjetiti razliku za desk racunalo.
U biti- koji got filesystem stavis, neces pogrijesiti.

Za particioniranje ti je sve vec receno Smile

Ak imas kakva pitanja za programe, just ask Very Happy

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 20.06.2004 19:33    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kad smo već kod distribucija... Da li je bolji SUSE ili RedHat (onaj koji nije komercijalan)

SUSE mi zakon al je znao krivo linkat pokoji library, ne mogu nikako pokrenut MIDI, dok za USB2 nije htio ni čut... Ali nisu to veliki problemi, to se riješava s iskustvom, samo me zanima kakav je RedHat u usporedbi (ako ga netko ima)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 20.06.2004 22:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Kad smo već kod distribucija... Da li je bolji SUSE ili RedHat (onaj koji nije komercijalan)

SUSE mi zakon al je znao krivo linkat pokoji library, ne mogu nikako pokrenut MIDI, dok za USB2 nije htio ni čut... Ali nisu to veliki problemi, to se riješava s iskustvom, samo me zanima kakav je RedHat u usporedbi (ako ga netko ima)


ja sam popizdio kad sam instalirao redhat 8.0 pa mi nije htio svirati mp3-ce, i nije mi htio prepoznati ISDN adapter. i onda kad pitam lokalne linux mange sta da radim kazu mi da odem na internet i skinem nesto da mi ISDN adapter proradi. a preko cega da se spojim na net? Smile

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
forca



Joined: 30 Dec 2003
Posts: 334
Location: Karlovac

PostPosted: 20.06.2004 22:50    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:
kazu mi da odem na internet i skinem nesto da mi ISDN adapter proradi. a preko cega da se spojim na net? Smile


ti odi do sudjede ko edo majka... Very Happy

_________________
Jer čovjek voli i poštuje čovjeka, dok god ga ne može procijeniti, a žudnja i nastaje iz nedostatnog poznavanja...
www.flickr.com/photos/forca
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 21.06.2004 08:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Imao sam do nedavno Mandrake 10 na svom comp-u, ali sam maknuo jer nisam mogao na internet, vjerovatno ćeš imati i ti takvih problema.Čak sam i skinuo potrebne drivere pa nije uspijelo.Onda su me naživcirali ovi naši Hrvatski "Linuxaši", koji se prave pametni i baš nemaju neke volje pomoći.
Inače sama instalacija je prošla odlično, mislim da tu nećeš imati problema.Ja sam sve potrebne particije napravio sa instalacijom Mandraka, jedino možda pripazi sa odabirom i količinom programa koje instaliraš, dosta ih je nekompletnih i nepotrebnih ( po meni ).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
blackshtef
mi3.crew


Joined: 14 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 21.06.2004 10:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ok, hvala na odgovorima!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
deity



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 205
Location: Osijek

PostPosted: 21.06.2004 10:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
Kad smo već kod distribucija... Da li je bolji SUSE ili RedHat (onaj koji nije komercijalan)

SUSE mi zakon al je znao krivo linkat pokoji library, ne mogu nikako pokrenut MIDI, dok za USB2 nije htio ni čut... Ali nisu to veliki problemi, to se riješava s iskustvom, samo me zanima kakav je RedHat u usporedbi (ako ga netko ima)


ako vec imas SUSE i radi ti dobro bolje sto ce ti RedHat? Razz
imao sam ja redhat i non-stop problemi s mp3cama i multimedijom opcenito, ali sve u svemu je super. mozda novije verzije ispravljaju multimedijalni support lack..

btw, najvise ljudi mi je nahvalilo mandrake..
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 21.06.2004 10:48    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne zaboravite bitnu stvar, unix, ili linux ako vec hocete, je serverski operativni sistem, pa stoga nemojte očekivati od njega pretjerano puno kad je multimedija u pitanju, a i ponekad da bi neshto pokrenuo i podesio moras biti guru i potrositi mnogo vremena i znoja, imati programersko predznanje i još dotsta toga.
ne treba se zamajavati iluzijama da će se jednog dana moći raditi grafički dizajn na njemu(bash me nasmije kad čujem da neko organizira radionice na temu grafički dizajn u linuxu) ili slično,.... iako i sam uglavnom koristim unix (FreeBSD) profesionalno i privatno, kad hoću pogledati divx ili poslušati mp3jeve upalim windoze.
I to je to, linux nikad neće biti bolji za multimediju od windoza, kao što ni windoze nikad neće biti bolja serverska platforma od unix-a.

ovo je samo mali "tip" da ne bi gubili zivce kao sto sam ja radio godinama.
ali ako se zarazite, onda je to trajno i fatalno Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kenny



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 22
Location: Našice

PostPosted: 21.06.2004 13:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

grrr
predlazem da zakljucamo topic jer samo malo fali da se prebaci win vs. linux flame
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 22.06.2004 10:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e da, sto se tice podrske za modeme - suse ima FREE drivere za modeme sa conexant chipovima Smile
a ovi externi su piece of cake za instalirat. Smile
Ako imate interni modem velika je vjerojatnost da ga linux nece prepozmati. to mi je jedini bed

sto se tice multimedije -
sve mi je super, xmms svira sve u 16 Very Happy, jedino onaj mplayer trebam ponovno podesiti, skompajlirati ga da sljaka sa gui-em Smile

sto ce tice flejmova - dajte ljudi, ipak je covjek pitao za linux, a ne za linux vs. win. toga ima previse

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
kenny



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 22
Location: Našice

PostPosted: 22.06.2004 15:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

btw dosad sam u suseu par puta naletio na jedan banalni problem
alsa ili pak neki treci "driver" se blesirao i nije htio svirati glazbu.
Taj problem se rijesava da u yastu sklonis postojeci audio driver i ponovo instaliras.
Ocito ima neki bug pri instalaciji.

BTW ima li tko iskustva s gentoom
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger MSN Messenger
ylodi



Joined: 14 Nov 2003
Posts: 90

PostPosted: 22.06.2004 17:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
ne zaboravite bitnu stvar, unix, ili linux ako vec hocete, je serverski operativni sistem, pa stoga nemojte očekivati od njega pretjerano puno kad je multimedija u pitanju, a i ponekad da bi neshto pokrenuo i podesio moras biti guru i potrositi mnogo vremena i znoja, imati programersko predznanje i još dotsta toga.
ne treba se zamajavati iluzijama da će se jednog dana moći raditi grafički dizajn na njemu(bash me nasmije kad čujem da neko organizira radionice na temu grafički dizajn u linuxu) ili slično,.... iako i sam uglavnom koristim unix (FreeBSD) profesionalno i privatno, kad hoću pogledati divx ili poslušati mp3jeve upalim windoze.
I to je to, linux nikad neće biti bolji za multimediju od windoza, kao što ni windoze nikad neće biti bolja serverska platforma od unix-a.


Za gledanje divx-a nisu ti potrebni windowsi. Ja još nisam naišao na film čiji codec MPlayer nije uspio pročitati. Za slušanje mp3 i ostalih datoteka imaš playere na svakom mogućem OS-u pa tako i u Linuxu. Čak imaš i mp3 servere ako u firmi ili doma imaš više računala a mp3-evi su na jednom mjestu.

Meni mencoder snima tv program s tv tunera u divx a ja za to vrijeme mogu noramalno raditi na računalu. To pod windowsima nije moguće.

Vani sveučilišta sve više za svoje studente pripremaju posebne CD-e sa svim programima koji su im potrebni u radu. Tako sam naišao na jedan izvrsni CD za neki glazbeni smjer koji je bio prepun programa za obradu zvuka. Npr. jedan od te gomile programa je i Rosegarden: http://www.rosegardenmusic.com/

Linux se koristi jako puno u filmskoj industriji. Kako to da onda nije za multimediju? Npr. za Linux imaš Kino s kojim je jako jednostavno prebacivanje i kodiranje videa preko firewire sučelja. Imaš Cinelerru za obradu videa koja po svojim mogućnostima tuče sve ono što se kod nas amaterski upotrebljava za obradu videa.

Zašto se ne bi mogao raditi grafički dizajn pod Linuxom? Ili 3d? Imaš Blendera, Mayu a za ray tracing imaš legendarni Pov Ray.

I ne trebaš imati programersko znanje. Većinu ljudi koji su odrasli na Windowsima plaše komandno linijski alati, a upravo su oni najmoćniji dio. Oni koji su odrasli na DOS-u već su manje plašljivi. Ponekad treba iskompajlirati neki program ali to se uglavnom svodi na ./configure; make; make install kombinaciju i čitanje poruka o greškama (uglavnom se radi o tome da treba instalirati neki dodatni library).

I nije bitan alat. Talentiran umjetnik će u Paintu napraviti bolji rad nego netko u najnovijem-turbo-bogatom-opcijama-programu. Tako da se nemoj smijati kada netko uči ljude o dizajnu pod Linuxom. Wink
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 22.06.2004 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@ylodi: dobro ti kažeš, ali ja se slažem sa klikerom oko multimedije... može se na linuxu, al na win se može bolje... i ne, ovo neće postati topic s prepucavanjem oko OS-eva Smile

Mislim da na linuxu nemaju što tražiti ljudi koji žele samo raditi na kompjuteru no ne zanima ih u dubinu kako sve to radi, što znači kompajliranje, što su libraries itd itd

Za linux ipak treba dosta znanja o suštini nekih stvari o kompjuteru... Gotovo u svakom help fajlu nekog linux programa piše nešto kao "ovo je moj program i on radi ovako, a ako vam se to ne sviđa odite u source i promijenite si kako želite, to se nalazi na liniji toj i toj"... Ne može neki krelac doć na linux i ti mu daš program i kažeš mu da si snimi ove librarye i da si skompajlira, a on te blijedo gleda

A što se tiče alata mislim da se ne bih nakon Photoshopa mogao vratiti na GIMP... Mislim, nije dizajn u moći alata, ali moć alata je ipak nužna za ostvarenje dizajna Smile

Znači, obojica ste pomalo u pravu
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 22.06.2004 19:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
linux nikad neće biti bolji za multimediju od windoza, kao što ni windoze nikad neće biti bolja serverska platforma od unix-a.



to sam mislio, ne da ne mozes koristiti linux za mnoge stvari vec da nikad nece biti dovoljno dobar kao windows. na stranu entuzijazam i sve ostalo.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackshtef
mi3.crew


Joined: 14 Sep 2003
Posts: 661

PostPosted: 22.06.2004 23:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Offtopic? Ne, čini mi se Wink
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
slywayart



Joined: 13 Oct 2003
Posts: 136

PostPosted: 23.06.2004 06:19    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidim da se zahuktava, nisam se nadao da vas ima toliko koji ste na Linuxu, inače moj Mandrake 10 je grozno vrtio Divix, ali zato mp3 super.Nego ima li tko SuSE ? Very Happy ,možda ovaj novi mislim da je 9.0
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
_butch



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 870
Location: Maichno, Krlovc

PostPosted: 23.06.2004 13:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

imam, samo je to ilegalno distributirati. zbog YAST Very Happy lol

Probaosam raditi u gimpu, malo je cudno, no naviknete se, i sada je izasao 2.0 koji mi se jako svidja.
Nema neke opcije, i navika je drukcija nego u PS, ali vrijedi probati.
i blender - jedno4-5 mega program a radis isto ko u 3ds-u ili lighwave-u. jos uz to FREE. go figure.

_________________
FRENCH GUARD: No chance, English bed-wetting types.
I burst my pimples at you and call your door-opening request a silly thing, you tiny-brained wipers of other people's bottoms!
Flikrac
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group