Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
pauza izmedju umixanih stvari?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 22.07.2004 16:55    Post subject: pauza izmedju umixanih stvari? Add user to your forum ignore list Reply with quote

kada sripam audio cd, koji je bio smixan tako da se prijelazi izmedju pjesama uopce nisu primijetili, u mp3 i sviram ga u winampu, napravi mi jako kratki ali iritantni break izmedju dvije umixane stvari. kada te mp3ce sprzim na audio cd i sviram na liniji sve shtima. cak mi i u wmplayeru bolje odradi te prijelaze, iako se i tamo ponekad primijete
Question

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 22.07.2004 17:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cekaj jesu ti te stvari na cd-u sve u jednoj pa smiksane s cross fadeom ili su svaka svoja stvar, ako su svaka svoja stvar (file) onda ti je vjeroatno na cd-u nariktano da ti je pauza između dvije pjesme stavljena na 0 (default je 2 s), a da bi izbjego tu pauzu skini si neki cross fade plug in za winamp i rjesio si problem, bar mislim... Embarassed

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
vjeko



Joined: 17 Oct 2003
Posts: 452
Location: sss t

PostPosted: 22.07.2004 18:56    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

meni se cini da je to do winampa...meni je to uvijek tako...iako mi je crossfade na ampu 0...vjerovatno amp ne zna to bas najbolje...al nisam siguran Razz
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 22.07.2004 19:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da, ovo sto flame kaze, nema veze s fejdom, to radi i s njime. i nisu te 2 sec u pitanju, fajl sam po sebi nema ni milisekunde silencea na kraju, ali winampu kao da treba tih par stotinki da promijeni stvar. Evil or Very Mad

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 22.07.2004 19:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma jucer sam b/p-io kod frenda koji je kupio novi komp i slusali smo mjuzu s kompa i fakat mu je mrak fejdo nikakvih praznina nije bilo...bum ga pito za plugin pa ti mejlam.... ajd adio...

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 23.07.2004 02:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[shilokko] wrote:
da, ovo sto flame kaze, nema veze s fejdom, to radi i s njime. i nisu te 2 sec u pitanju, fajl sam po sebi nema ni milisekunde silencea na kraju, ali winampu kao da treba tih par stotinki da promijeni stvar. Evil or Very Mad


koja verzija winampa?
probaj onu staru, 2.xx, mozda ce ti tamo raditi, radi puno brze od ovih novijih.

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 23.07.2004 16:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

isto je i sa starom, ali sad sam stavio continuous playback plugin i nesto je bolje, ali nije savrseno. jos cu se morat poigrat s vrijednostima buffera u tom pluginu, ali mislim da je mozda i do kompa, da mu mozda treba ta milisec da promijeni. ipak je duron 600 Embarassed

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 23.07.2004 17:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

najbolji windows mp3 plejer na koji sam naishao, najbolja reprodukcija zvuka, apollo www.iki.fi/hy/apollo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group