Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Color profiles

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
J*man
Guest





PostPosted: 02.09.2004 13:31    Post subject: Color profiles Reply with quote

Posto sa raznih uredjaja "skidam" slike (skener,digitalac) i obradjujem ih i Photoshopu zanima me koji color profile da koristim? Htio bih uskladiti monitor,skener,pisac i digitalac tako da mi daju sto vjernije slike... Question
Back to top
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 13.09.2004 23:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

vidi m8,

to ti je vrlo opce pitanje... koji PS? kakav pisac? za sto bi ti to koristio? amaterski ili pro? pretpostavjam amaterski...

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 14.09.2004 01:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Obrati paznju na ovaj thread:
http://www.mi3dot.org/forum/viewtopic.php?t=2733

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
J*man
Guest





PostPosted: 14.09.2004 19:43    Post subject: Reply with quote

da, nije to ništa profi, nego čisto amaterski...zanima me jer bi želio imati što vjenije boje pri radu sa "slikama"...
imam monitor Samsung SyncMaster753DFX, Photoshop 7.0.1, Corel 11, Rhinoceros 2.0, 3.0, skener Canon Canoscan Lide50, pisac HP DeskJet 880C, digitalni fotić Sony DSC-P73 i to je to...
zanima me da li vec postoji neki "univerzalni" color profil koji je dobar i koji se koristi, ili kako da sam sredim taj color profile...
Back to top
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 14.09.2004 21:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Univerzalni profil ne postoji.
Svaki uređaj u ovom tvom lancu trebao bi imati svoj profil. To znaci da bi tebi trebalo barem 2 univerzalna profila. Jedan za monitor i jedan za printer. Ako imas i skener onda je tu treci koji ti treba.

Postoje tzv. canned profili. Canned profili su profili napravljeni prema nekom prosjeku mjerenja 1000 printera.
Potrazi canned profile za svoj printer. Za monitor ne mozes naci canned profile jer postoji jos nekoliko parametara koji mogu profil uciniti beskorisnim.

doc
Back to top
View user's profile Send private message
koskar



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 461
Location: Skopje, MK

PostPosted: 15.09.2004 00:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

za amaterske potrebe, najbolji je metod probe i greske...

u photoshopu sredi si gammu, mislim da ima wizard koji te vodi.
Zatim, vidi koje se slike bolje stampaju, rgb ili cmyk. Istina je da su ink jet pisaci cmyk, ali skoro uvek se postize bolji rezultat ako je slika u "izvornom" rgb-u. onda, previse igranja sa unsharp mask, (must do u dtp-u), ti pokvari sliku na pisacu. Vazno je dali koristis originalne boje i papir ili zamjene. Zato kazem, isprobavaj i vidi.
Mozes recimo, vec skeniranu i isprintanu sliku otvoriti na kompu i stelati monitor dok ne dobijes sliku koja je skoro identicna, ili bar veoma slici, otisnutom. Onda ces znati da imas neki WYSIWYG i da kad di se slika dopada na ekranu, skoro sigurno ce ti se dopasti na papiru. Isto vazi i za skener i digitalac.

mali hint: ako printas portrete ili slike sa "puno mesa" na photo papiru, poigraj se malo s difuse glow u ps-u. rezultati su super:)

p.p.s. i naravno procitaj thread g-dina Dr01. Link ti je u prvom odgovoru na tvoj post.

_________________
Drop your panties Sir William, I cannot wait 'till lunchtime!
Back to top
View user's profile Send private message
Dr01



Joined: 05 Sep 2004
Posts: 324
Location: Zagreb

PostPosted: 15.09.2004 01:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Samo bih se nadovezao na koskara.

Uvijek je bolje printati iz RGBa na Inkjet printere a ne konvertirati ga u CMYK pa onda printati. Cak je bolje u startu raditi u RGBu ako je cilj Inkjet printer.

Razlog tome je sto printer driveri primaju RGB slike i rade konverziju RGB -> CMYK ili ako printer ima vise boja onda u njih (npr. 7 kolorni Inkjet koristi tamne i svijetle Cyane, Magente i Zute - to oznacavamo kao CcMmYyK).

Ako printeru posaljes CMYK sliku (koja je vec u startu manjeg gamuta (spektra boja) od samog printera) vec u startu dajes koloristicki skromniji file nego sto printer moze otisnuti. Osim toga tada u printer driveru imas dvije konverzije kod kojih dolazi do gubitaka. To su CMYK -> RGB pa onda RGB -> npr. CcMmYyK.
Kuzis?

Inace opticki selati monitor prema otisku je dvosjekli mac. Kad rucno stelas boje monitora neke boje ces nastimati, a neke druge boje ce se pomaknuti ... i obrnuto.
Shodno tome monotor prema jednoj slici mozes nastimati ali taj setting moze ne odgovarati za drugu sliku.
Takodjer treba misliti na to da stelanje "od oka" ima puno zamki. Najcesca je to da boja koju oko promatra pada pod utjecaj okolnih boja tj. boja koje promatranu boju okruzuju.

Vidi link (zelena je uvijek jedna te ista - izmjeri):
http://www.vjeran.com/color_illusion.gif

... tek toliko da vidis koliko je oko dobar mjerni instrument koji se moze koristiti za kalibraciju. Smile

Doc
Back to top
View user's profile Send private message
J*man
Guest





PostPosted: 15.09.2004 21:32    Post subject: Reply with quote

ok..tnx na savjetima i objesnjenjima... Wink
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group