Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
PIŠEM KNJIGU

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 08.12.2003 18:02    Post subject: PIŠEM KNJIGU Add user to your forum ignore list Reply with quote

U nastavku ću pejstnut neke od highlihgtsa koje sam pripremio za knjigu koju trenutno pišem. Ako imate reć još nešto na tu temu, dapače. Još uvijek sam u fazi prikupljanja relevantnih informacija i strukturiranja sadržaja. Kako sam se odlučio na to ? Pa nakon tisuća sati online provedenih na tisućama webova zaključio sam da i ja imam reći štogod na temu weba uopće....

Napomena: sadržaj i njegova struktura nadopunjuju se na dnevnoj bazi. Dolje pejstnute natuknice nisu strukturirane i tematski grupirane već su rezultat večernjih brainstorminga i šaranja po blokiću.......

Book – notes

- ciljevi:
o edukativno
o pristupačno
o zanimljivo
o stručno

- content:
o vrste contenta
o strukturiranje
o prikupljanje
o valorizacija
o bitno <-->nebitno
o contet versus design
o dizajn ili content
o poruka – što želite reći
o usporedbe sa ostalim medijima (novine, knjige)

- kategorizacije webova (portali...)
- ukratko o svakoj kategoriji
- referentni primjeri
- što je vama bitno, a što korisniku
- povratne informacije, potreba za interakcijom
- usability:
o što, gdje i zašto
o navigacija
o content
o interakcija
o povratna informacija web <--> korisnik

- marketinške strane i mogućnosti interneta
- prezentacija i očekivanja
- bussines na mreži
- dizajn:
o njegova svrha i mjera
o elementi dizajna
o boja
o stilovi (retro, hi-tech....zašto ?)
o grafika vs css
o optimizacija grafičkih sadržaja (kvalitativno i količinski)
o ništa suvišno
o upotreba flasha
o prednosti i svrsishodnost njegove primjene (+primjeri)
o flash – da ili ne ?

- od ideje do weba:
o problem zvan klijent
o kreativni proces
o željene informacije
o postoje li idealne informacije ?
o vizualni identitet
o ego versus svrsishodnost
o prikupljanje i obrada informacija
o odabir najboljeg rješenja
o elementi sadržaja specifični za web
o sekundarna navigacija – njena upotreba i funkcionalnost
o slikovni sadržaji na webu
o web i slikovni formati. Njihove prednosti i mane, kada upotrijebiti koji i zašto
o kraka referentna lista formata ( gif, jpeg, png, swf, svg.)
o ostali specifični formati (omogućeni kroz razne viewere)
o web i pdf
o e-books – specifičnosti
o alati za obradu grafičkih sadržaja za web
o procedure obrade i pripreme grafičkih elemenata za web
o slikovni elementi versus css
o oglašavanje na webu
o banneri – vrste, što i kada odabrati, dimenzije
o popup prozori – treba li ih upotrebljavati ?
o overlayer flas advertising – da ili ne ?
o zamjenski sadržaji – bitka za svakog korisnika
o browseri – dimenzije prozora, webova i sl
o scroll – da ili ne
o frameovi, iframeovi, splitanje sadržaja na "grubo" odvojene cjeline
o Zabavni sadržaji na netu
o E-learning
o Strukturiranje i prezentacija aktualnih informacija - novosti
o formiranje highlights-a
o separati sadržaja, naglasi bitno, opširnije kao mogućnost
o Tajne dobrog portala i njegovog sadržaja
o Korporativne web stranice
o e-commerce web stranice
o nacionalan ili internacionalan sadržaj ?
o do you speak webish ?
o feedback – prikupljanje informacija od korisnika.
o web bonton – pravila lijepog ponašanja
o fotografija na webu
o content managment sistemi
o usability
o user interface, hotspots...
o personalizacija web sadržaja
o net i intranet (razlike u prilagodbi sadržaja). Specifičan krug korisnika
o dizajn ili redizajn
o from the scratch
o zamjenski sadržaji i njihova upotreba (zamjenski gifovi). Cilj: omogućiti svakom korisniku da kvalitetno pristupi svim sadržajima na webu, bez obzira koji browser ili pluginove koristi
o tekstualni webovi ? prošlost ili ?
o pojam interaktivnosti
o pretraživači (ukratko)
o novi servisi (e-health) – budućnost weba


- "pomoći developerima da strukturiraju i smjeste content i ostale elemente sadržaja, a korisnicima dati uvid u čitav proces stvaranja kako bi razumjeli zašto je baš to tako i baš na ovom mjestu i u ovom obliku..."
- online edukacija.
Back to top
View user's profile Send private message
lee



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 67
Location: Zagreb

PostPosted: 08.12.2003 21:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a o cemu je knjiga?:)
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ivan



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 320
Location: Zagreb

PostPosted: 08.12.2003 22:12    Post subject: Re: PIŠEM KNJIGU Add user to your forum ignore list Reply with quote

igotallu wrote:
zaključio sam da i ja imam reći štogod na temu weba uopće...

^hint Smile

pa dobra ideja, samo bilo bi glupo da ne bude opipljivo izdanje (valjda će biti)
ako ima dobar cover, ja bi kupio, valjda Smile

_________________
no ojro
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
zytzagoo
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 1842
Location: Zagreb, Hrvatska

PostPosted: 08.12.2003 23:01    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne se ljutit - zvuci otprilike kao program ureda za internetizaciju ili neki stranacki (program). Puno lijepih stvari, ali nista konkretno.

Super je to sto planiras pisati knjigu. Svaka cast na volji i zelji.
Moj savjet je samo se odlucis za jedno podrucje, i njega onda rasturis.

Vani ljudi o svakoj od tvojih natuknica pisu knjige, diplomske, elaborate, magisterije, doktorate i ne znam sta, a ti bi o tome svemu pisao u jednoj knjizi... Sumnjam da mozes toliku kolicinu sadrzaja kvalitetno obraditi (sumnjam da itko moze sam).

_________________
[+]I[+]am[+]my[+]own[+]religion[+]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
eirenah



Joined: 28 Oct 2003
Posts: 38

PostPosted: 09.12.2003 02:13    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa da, ne se ljutit ali zyt je u pravu.

Quote:
Pa nakon tisuća sati online provedenih na tisućama webova zaključio sam da i ja imam reći štogod na temu weba uopće....


ali problem je u tome sto ima tisuce drugih ljudi koji su proveli desetke tisuca sati... ako je to jedini razlog, nemoj. ako mislis da mozes reci nesto novo sto nitko nije nigdje napisao, daj. ako mislis napraviti crossover vec postojecih materijala u jednoj knjizi, isto nemoj. jer ce bit samo jedna od onih... znas, onih.

Quote:
"pomoći developerima da strukturiraju i smjeste content i ostale elemente sadržaja, a korisnicima dati uvid u čitav proces stvaranja kako bi razumjeli zašto je baš to tako i baš na ovom mjestu i u ovom obliku..."


tu bi isto mogao nastati problem. ne sve trpat u jednu knjigu. ako si bas zagrijan, neka jedno izdanje bude upuceno developerima, a drugo korisnicima.

ne znam, mene ovakva sirokost podsjeca na omiljenu doskocicu mog starog - bolje sve o shitu nego shit o svemu. i to stvarno ponekad treba bit tako. pisi SVE o necemu, a ne ponesto o svemu, jer u ovoj drugoj soluciji je to limunada od targeta.
Back to top
View user's profile Send private message
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 09.12.2003 09:10    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Izdavači ti (znam po iskustvu svoje stare) vole nastavke kao što ih i filmski studiji vole (LOTR, Kill Bill). Why? Donosi više para... Slažem se sa Zytzagoomom da odabereš samo jedno područje te ovisno o reakciji na knjigu o istom odlučiš da li pisati dalje... Good luck! Angel
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 09.12.2003 12:40    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eirenah wrote:
jer u ovoj drugoj soluciji je to limunada od targeta.


to si u marketinskoj agenciji cula Very Happy slazem se da o vecini od ovih natuknica mozes napisati zasebnu knjigu,a li uz dobar pr prodalo bi se to Cool

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
hans
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 353
Location: ZG

PostPosted: 09.12.2003 12:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eirenah wrote:
bolje sve o shitu nego shit o svemu

dobra! :)

_________________
U74 [novi samo što nije]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 09.12.2003 13:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U potpunosti se slažem sa vama. Još jednom: trenutno su na hrpi svi potencijalni sadržaji. Što će od toga završiti na papiru ne znam....Nisam krenuo u to glavom bez obzira i upravo zato tražim mišljenje ljudi od zanata. Činjenica jest da svaka pojedina natuknica može biti tema zasebne knjige. Ono što za sada znam jest da sve gore navedeno neće završiti u istoj knjizi. Proces pisanja takve literature nije trivijalan i svjestan sam (ma i nisam) onoga što me čeka....samo ova faza prikupljanja i strukturiranja sadržaja traje već nekoliko mjeseci, a potrajat će još nekoliko. Nešto od toga je i napisano, pripremljene ilustracije, konzultirani ljudi relevantni za to područje.....etc.......Tek kad knjgu (ili knjige) budu "osmišljene" od korica do korica krenut će "ono pravo" tj. pisanje.....
Da li će se na kraju sve svesti na ponavljanje tuđeg gradiva ? Definitivno neće.....u razgovoru sa ljudima, a pogotovo onima kojima je web za sada nepoznanica.....shvatio sam da je način na koji sam protumačio neke stvari pomogao u njihovoj percepciji weba...Uostalom, svatko od nas ga percipira drugačije, neki ga stvaraju, drugi konzumiraju, treći oboje.......Knjiga će biti namijenjena svima....kako web dizajnerima koji web stvaraju i samim time snose odgovornost kako će web lokalno i globalno biti percipiran od "običnih korisnika", tako i korisnicima i potencijalnim web dizajnerima kojima bi trebala približiti neke postulate kako i za koga web stvarati, a istovremeno im pomoći u razumijevanju čitave materije ("zašto je tu gdje je i zašto baš tako").........
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 09.12.2003 13:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nego, jel si ti ikada ista pisao? to sto si proveo "tisucu sati online, na tisucama webova" govori samo da imas iskustva sa webom. ne sa pisanjem. NHF, ali ako textovi budu u stilu:
igotallu wrote:
Knjiga c´e biti namijenjena svima....kako web dizajnerima koji web stvaraju i samim time snose odgovornost kako c´e web lokalno i globalno biti percipiran od "obicˇnih korisnika", tako i korisnicima i potencijalnim web dizajnerima kojima bi trebala priblizˇiti neke postulate kako i za koga web stvarati, a istovremeno im pomoc´i u razumijevanju cˇitave materije ("zasˇto je tu gdje je i zasˇto basˇ tako").........

uf... znam da je ovo prvi draft, ali i iz prvog se drafta vidi nacin na koji formuliras svoje misli. najtoplije se nadam da ces prije pocetka pisanja malo poraditi na stilu (ili makar zduplat honorar za redakturu).
takodjer, prije pocetka pisanja moras definirat publiku kojoj se mislis obracat - useri i developeri, za pocetak, ne brataju istom terminologijom. a nekak su im i interesi bitno razliciti.
u svakom slucaju - puno srece. trebat ce ti...
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 09.12.2003 13:41    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

eirenah wrote:
bolje sve o shitu nego shit o svemu

murphy kaze: strucno usavrsavanje je skupljanje sve vece kolicine znanja o sve manjem podrucju. vrhunski strucnjak je osoba koja zna apsolutno sve o nicemu. Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 09.12.2003 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
:

uf... znam da je ovo prvi draft, ali i iz prvog se drafta vidi nacin na koji formuliras svoje misli. najtoplije se nadam da ces prije pocetka pisanja malo poraditi na stilu (ili makar zduplat honorar za redakturu).
takodjer, prije pocetka pisanja moras definirat publiku kojoj se mislis obracat - useri i developeri, za pocetak, ne brataju istom terminologijom. a nekak su im i interesi bitno razliciti.
u svakom slucaju - puno srece. trebat ce ti...



Jedno je pisat post na forumu i istovremeno razgovarat s dvoje ljudi, a drugo je pisat knjigu, doma u tišini sobe......bit će razumljivo i koncizno, ako te to brine......
što se usera, developera i terminologije koju koriste - različita je.......

Zadovoljan sam jer vidim da svi dolaze sa konstruktivnim "za i protiv"...to je ono što sam htio.........perite i dalje........ Smile............još jednom, sve što sam gore naveo i što ću eventualno navesti u nekom idućem postu su grube skice skica.........
Back to top
View user's profile Send private message
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 09.12.2003 14:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

igotallu wrote:


Zadovoljan sam jer vidim da svi dolaze sa konstruktivnim "za i protiv"...to je ono što sam htio.........perite i dalje........ Smile.............


moras zahvalu mi3ju u knjizi veeeeeeelikuuuu napraviti Mr. Green

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
TYPE01



Joined: 12 Sep 2003
Posts: 1158

PostPosted: 09.12.2003 15:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

borja wrote:

moras zahvalu mi3ju u knjizi veeeeeeelikuuuu napraviti Mr. Green


Gle, u samim počecima to je bilo osmišljeno kao jedan "open project" . Bilo je interesenata......navalite.......
Back to top
View user's profile Send private message
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 09.12.2003 15:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

igotallu wrote:
borja wrote:

moras zahvalu mi3ju u knjizi veeeeeeelikuuuu napraviti Mr. Green


Gle, u samim počecima to je bilo osmišljeno kao jedan "open project" . Bilo je interesenata......navalite.......


ja se prepoznajem u vecini tocaka i mislim da bi imao sto za reci, ali ja uvijek imam nesto za reci Cool svidja mi se ideja open sourcea ali mislim da je bolje da to odradis sam uz pomoc koju mozes dobiti jer ces tesko uskladiti vise autora, svaki ima svoj stil, i drugacije misljenje o nekoj problematici, recimo u tocci dizajn ili content, mislim da je ili suvisno, a u flash da ili ne, mislim da je pitanje kada flash, a ne flash da ili ne. u dosta slucajeva ili je suvisno, moras korisnicima reci kada se sto upotrebaljava...

dosta ides u siirinu konceptom sto i ne mora biti lose, bas sam jucer malo listao knjigu daria susnja "pc izvana i iznutra", fini balans je nadjen izmedju pocetnika i profija a ima sve. meni se ta tvoja knjiga koju pises cini zanimljivim stivom a mislim da ce je biti i zabavno pisati...

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
njava
mi3.crew


Joined: 25 Aug 2003
Posts: 624
Location: Zagreb

PostPosted: 09.12.2003 19:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mislim da ne mozes napisati knjigu s kojom ce biti zadovoljni korisnik, dizajner i developer. ono sto je korisniku prestrucno ili na granici razumijevanja, dizajneru ce najcesce biti ziva dosada itd.
teme su interesantne, imaju smisla. jedino sto je pristup megalomanski, ne vjerujem da jedan covjek to moze sam kvalitetno napravit.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
borja



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 76
Location: hr

PostPosted: 09.12.2003 20:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

njava wrote:
mislim da ne mozes napisati knjigu s kojom ce biti zadovoljni korisnik, dizajner i developer. ono sto je korisniku prestrucno ili na granici razumijevanja, dizajneru ce najcesce biti ziva dosada itd.
teme su interesantne, imaju smisla. jedino sto je pristup megalomanski, ne vjerujem da jedan covjek to moze sam kvalitetno napravit.



mozda igotallu iznenadi...po ovome njegova su publika ljudi koji su istovremeno korisnici, dizajneri i developeri, dakle mi3 forum izmedju ostalog, a ova diskusija njegov je prvi pr Shocked

aj biliv da je izvedivo Pray

u svakom txtu mozes zaintrigirati i zadovoljiti sve tri nabrojane osobe, a i vise njih, a ako das i dvd sa zivim primjerima, za svakoga bi se nesto naslo. obicne korisnike (u dijelu o web oglasavanju) uvijek mozes zabaviti informacijama kao sto je ona koja kaze da se pop up klika oko 13 x vise nego na obican bener, marktingase kolicinom novaca koja se okrece (msn je samo od toyote zaradio oko 25 milja dolara na online reklami, ne da mi se chekirati), dizajnere i developere novim web formama (tv reklame sele na web, broadband bla), izradom (flash), istrazivanjima i mjerenjima (doubleclick), zakonitostima novih formata (mobilni spam), umjetnike akcijama kao sto je edit this bener pa flashmobs u okviric stavis...

i to je tesko jer moras imati gooooomilu zanimljivih i korisnih informacija za sve kojima se obracas.znaci google kao home Mr. Green

ne znam, ali ima i za i protiv...

_________________
-
boris.licina//borja
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group