Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
linux za pocetnika i par pitanja

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 13.09.2005 14:53    Post subject: linux za pocetnika i par pitanja Add user to your forum ignore list Reply with quote

´elo!
Evo, odlucih prijeci na linuxe i koje bi mi preporucili za instalaciju, totalni sam pocetnik i tako to... Smile jednom sam htio instalirati mandrake, ali sam odustao kad sam vidio 3 cd-a.
preporuke?

ovako, dali na njima radi dreamweawer, firefox, thunderbidr, nero? ima nesto specijalno kod njih?

bootanje.
htio bi imati i win i linux jer se kompom koriste i ostali ukucani, pa kako ide to sa bootanjem, nekaj specijalno ili kao kad imas npr win2k i xp pa možeš odabrati?

pozdrav i hvala na odgovorima! Very Happy

_________________
mp3hr.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 13.09.2005 15:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

boot mozes odabrat linux ili win na pocetku

postoji WINE (wine is not an emulator, or so they say) koji ti stvori windows API tako da mozes koristit sve programe koji rade u windowsima, kazu da preformanse nisu bitnije gore od rada u normalnim windowsima

sto se tice FFa i TBa koliko znam postoje bas za Linux verzije.

ja to planiram u dogledno vrijeme napravit i najvjerojatnije cu stavit red hat. probala sam jednom mandrake al smo se tako iz*ebali sa instalacijom i necu opet.

ali bitno je da najprije imas instalirane windowse, a onda ides instalirat linux jer obrnuto ne mozes. onaj dio diska koji odaberes za linux iz windowsa je u potpunosti nevidljiv.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 13.09.2005 15:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za početnike je SuSe professional 9.3 sasvim zgodna distra, barem lijepo izgleda, ako ništa drugo... Smile
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 13.09.2005 15:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

gog wrote:
Za početnike je SuSe professional 9.3 sasvim zgodna distra, barem lijepo izgleda, ako ništa drugo... Smile

Confused

od trenutnih distri, za pocetnika bi ipak preporucio mandrake (odnosno mandrivu)...

http://www.mandriva.com/

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
tic984



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 189
Location: Delnice

PostPosted: 13.09.2005 16:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

preporucam ubuntu linux!
ono fenomenalno hardware detektira... (bar moj, a to ukljucuje i DVB karticu i razne điđimiđije)

za pocetnika je ono odlican, imas super guide (http://ubuntuguide.org/), i tak...


pozdrav

_________________
ah..
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 13.09.2005 17:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ZABORAVI SVE!!!!!!

uzmi neki live Linux, u prevodu, boota se sa CDa i ne traži apsolutno NIKAKVU instalaciju na HDD.
moj prijedlog je Knoppix 4.0 (ja sam se igro sa 3.8.1 još dok je stao na CD, 4.0+ ide na DVD)...

uglavnom, na taj način vidiš kak radi, možeš malo pročačkat po svemu, a nemože niš zeznut na samom kompu... sad ti skoro svaka distribucija ima LIVE verziju za bootanje sa CD/DVD medija....
još jedna prednost toga je recimo da ti Win odu u kurac, možeš bootat Linux i sačuvat važne stvari na kompu, upravljat sa datotekama... recimo da moraš format C:, podigneš LIVE linux i prebaciš važne fajlove na D:.....

inače.... ako baš hoćeš neku cool distru....
http://www.opensuse.org/Download

SuSe je sad pod Novellom, za koji svi znamo kolko je jak, ali su dali open varijantu na igru developerima iz cijelog svijeta.....
inače je SuSe glasio kao naj "user-friendly" distra, pa ono.... ova ti je stvarno OK.
ja sam skinuo RC1 i instalirat ću ga čim stignem....

http://distroreviews.com/index.php?view=115

review.....


BTW :: za one koji su u ZG i nemaju flatrate.... spržim im CDe....
imam openSuSe 10 RC1, Mandriva 2005 limited, knoppix 3.8.1, ubuntu, linspire 5.0.39, SuSe 9.3, linspire live... i još neke (barem mislim).....

god bless 1.5 Mbit i flat Wink

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 13.09.2005 18:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a all: tnx!! puno!

2 silence: imam knopix 3,0 mislim i kad ga bootam nemogu nista raditi sa hard diskom, niti kopirati, niti prebacivati fajlove sa jednog na drugi hard. u cemu je štos? vec sam to pokusavao kad su prozori otisli vrit. Help

_________________
mp3hr.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 13.09.2005 18:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nel`chee wrote:
boot mozes odabrat linux ili win na pocetku

svaga normalna distra će ti instalirati boot loader na disk (GRUB ili LILO, GRUB je bolji) tako da ćeš moći bez problema bootati što hoćeš... problem nastaje kad popravljaš instalaciju windoza ili ih nanovo instaliravaš, windozi se ne trude ni pogledati da li postoji boot loader i jednostavno ga pregaze - u tim slučajevima imaj neku distru koja se boota sa CD-a (sve reče Silence) ili boot disketu za svoj instalirani Linux i popraviš to začas

Quote:
postoji WINE (wine is not an emulator, or so they say) koji ti stvori windows API tako da mozes koristit sve programe koji rade u windowsima, kazu da preformanse nisu bitnije gore od rada u normalnim windowsima

Wine nije emulator već 'compatibility layer', iliti windows API unutar (Uni/Linu)xovog X desktop sustava. Wine nije potpuna implementacija win API-a ali velika većina je već gotova i mislim da vrti sve važnije programe bez problema. Mislim da ima problema sa novijim DirectX stvarima iz igrica, nisam siguran Confused

Quote:
sto se tice FFa i TBa koliko znam postoje bas za Linux verzije.

FF i TB su cross-platform programi za koje jedino treba skinuti odgovarajući installer.

ja sam Linux učio sa SuSE, to ti je odlična distra (u zadnje vrijeme još i bolja kako kažu) sa dobrim setup toolom (YAST) uz pomoć kojeg instalacija Linuxa bude jednostavna kao i Windoza :]
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
flek



Joined: 15 Jun 2005
Posts: 172
Location: Split

PostPosted: 13.09.2005 19:16    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Kupi si <reklama>PISI ČIP</reklama>, tam imas na CD-u image-e od neke 2 distribucije Ljinuksa, jedna je SuSe9.3 afaik, a druga je neznam kaj.

Uglavnom mos se i za*ebavat sa butabilnim ljinukz distribucijama tipa knoppix i sl. (imas i neku malu distribucijicu od 50-tak i kusur megi al neznam kako se zove).

Uzivaj
Back to top
View user's profile Send private message
gog



Joined: 18 Jun 2004
Posts: 679
Location: zagreb

PostPosted: 13.09.2005 19:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako nekog zanima kako složiti dualboot windowsa i linux-a -> http://cafe.mobil.hr/showthread.php?t=11684
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 13.09.2005 19:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pekx wrote:
a all: tnx!! puno!

2 silence: imam knopix 3,0 mislim i kad ga bootam nemogu nista raditi sa hard diskom, niti kopirati, niti prebacivati fajlove sa jednog na drugi hard. u cemu je štos? vec sam to pokusavao kad su prozori otisli vrit. Help


probaj 4.0+.... neću puno obećavati, ja sam se nabrijao na openSuSe 10, totalno mi je cool distra, Yast mi se posebno sviđa.....

uglavnom uskoro izlaze Suse 10 (final) i Mandriva 2006 .....

e sad.... moja iskustva.....
Linspire je OK, ali nije ono kaj očekujem... nekak mi je nedorečen.
Ubuntu mi se nije svidio... možda osobna stvar, ali jednostavno mi nije sjeo.
Knoppix mi je super kaj se tiče LIVE CDa.... podigo sam ga i našo mi je DSL modem i složio vezu i sve u sekundi....
SuSe je po meni najbolji Linux i RC1 je stvarno OK, ali pričekaj malo ako želiš punu instalaciju, za jedno mjesec-mjesec i pol izlazi offical verzija....
po meni je bolje uzet openSuSe nego Novell Suse, jer na openu rade ljudi sa svih strana i neke stvari se brže rješavaju...

ja sam prvi Linux probao prije 3 godina i još koristim WIN jer mi nije sjeo.....
ali ovo kaj sad vidim, od Mandrive 2005 do Suse 10 i slično.... mislim da stvarno nemam razloga da koristim WIN....

ionako jedina stvar od M$a mi je WIN.... sve ostalo sam zamjenio open source rješenjima...

Open Office je po meni možda čak i značajnija stvar nego OS.....
jebote zakaj plaćat za M$ kad imaš besplatnu verziju....
skinu najnoviju betu (ja ga koristim još od 1.1 verzije) i vidi sam.... otvara svaki M$ dokument....
ma kaj da ti kažem...moja stara koja ima 63 godine i koja je uvijek radila na M$u je sjela za moj komp da nešto prvede (prevodioc je), ja otvorio Open Office i jednostavno je napravila sve kaj je namjeravala.... nisam joj niš morao ni pokazivat...
iskreno sam ostao PUUUUUUUF....WTF??????........ono, sjela je i radila... ko da je je radila u tome cijeli život.....
pa si sad izračunaj razliku za neku firmu koja ima 10 kompova.... Wink

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 13.09.2005 21:49    Post subject: Reply with quote

Ubuntu.
Back to top
Pekx



Joined: 09 Sep 2004
Posts: 559

PostPosted: 17.09.2005 10:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

e, sad jos jedno pitanje. kako instalirati USB adsl modem na linuxima?

_________________
mp3hr.com
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
sime
Guest





PostPosted: 17.09.2005 10:53    Post subject: Reply with quote

Pekx wrote:
e, sad jos jedno pitanje. kako instalirati USB adsl modem na linuxima?

Može se i to, ali neda mi se sad tražiti. Međutim, na linuxima ti je bolje (de facto standard) uzeti ethernet verziju i ubost je u mrežnu karticu. Ja primjerice imam ethernet ADSL modem, onaj siemens najobičniji, i nisam mora ni prstom maknut da proradi, čim se instalira sustav sve radi out-of-the-box preko DHCP-a.

A i inače je ethernet verzija bolja, ne znam baš zašto sve, ali svi govore, jedan od razloga je navodno bolja propusnost. A i čua sam da USB verzija zna zafrkavati..
Back to top
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 17.09.2005 13:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Da li je netko imao problema sa Linuxom i USB2?? Evo sad mi se Ubuntu ne želi dići zato što imam u USB portu uštekanu periferiju, isto tako nije ni SuSE htio. Zadnje što vidim na boot konzoli prije nego što se freeza jest "USB2.0 intialized"

Potražio sam na webu, par ljudi ima isti problem sa USB2 ali ga riješi tako da povadi sve stvari iz njega i prišteka PS/2 tipkovnicu i miša Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
silence



Joined: 24 Apr 2004
Posts: 890
Location: .....ni na nebu, ni na zemlji.....

PostPosted: 17.09.2005 22:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pekx wrote:
e, sad jos jedno pitanje. kako instalirati USB adsl modem na linuxima?


meni je Knoppix prepozano DSL modem na ethernetu bez beda.... ne znam za USB...

_________________
This End-User License is an agreement between Microsoft Corporation (hereafter referred to as "Microsoft") and you, the end-user (hereafter referred to as "our bitch").
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sime
Guest





PostPosted: 17.09.2005 23:23    Post subject: Reply with quote

Sulien wrote:
Da li je netko imao problema sa Linuxom i USB2?? Evo sad mi se Ubuntu ne želi dići zato što imam u USB portu uštekanu periferiju, isto tako nije ni SuSE htio. Zadnje što vidim na boot konzoli prije nego što se freeza jest "USB2.0 intialized"

Potražio sam na webu, par ljudi ima isti problem sa USB2 ali ga riješi tako da povadi sve stvari iz njega i prišteka PS/2 tipkovnicu i miša :?


Ne znam, meni Ubuntu radi super. Jučer sam ga instalirao i ne mogu biti zadovoljniji s njim. Bila mi je USB tipkovnica i pri inst. je nije skužia pa sam samo nakalemia PS/2 adapter i sve ok. Inače, miš je USB, printer, i još dosta toga, sve radi, samo sam mora pri inst stavit PS/2 adapter za tipkovnicu da ga mogu uopće instalirati :)

BTW, stavia sam server install (bare-bone) i samo stavia čisti Xfce4. To ljudi nije normalno kako radi. Ko zmaj. I onda samo na taj bazni install dodaješ sa apt-get-om (ja koristim aptitude, najbolji je) stvari koje ti stvarno trebaju. Dobiješ rock solid sistem, koji leti i ne bi ga srušia ni avion. Naravno, treba imati neke osnove ako naleti koji problem, ja sam mora editirati xorg.conf file da podesim horizontalnu i vertikalnu frekvenciju monitora i staviti 105 key tipkovnicu umisto 104... Ostalo sve 5, dodati neke bazne fontove i sitnice, osnovni softver i na konju si.

Pa evo i link konačno: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=30896
Back to top
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group