Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Freelancer (Što i kako?)

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Xeon



Joined: 09 Apr 2009
Posts: 5
Location: Rijeka

PostPosted: 29.05.2009 22:07    Post subject: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zanima me jedna stvar i volio bi ako mi netko može odgovoriti. Dakle, kao Freelancer ako izrađujem web stranice i na platim taj rad, moram li plaćati PDV. Ovim se mislim baviti u slobodno vrijeme, pa me zanima treba li se negdje prijavit i plaćat porez ili Frelancer može raditi a da ne plaća PDV?

_________________
Xeon
Back to top
View user's profile Send private message
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 29.05.2009 22:24    Post subject: Re: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Xeon wrote:
ili Frelancer može raditi a da ne plaća PDV?


Laughing lol

odi na search i trazi, ima puno takvih tema...
Back to top
View user's profile Send private message
Xeon



Joined: 09 Apr 2009
Posts: 5
Location: Rijeka

PostPosted: 29.05.2009 22:34    Post subject: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tražim već dugo i nigdje nema konkretnog odgovora... Confused

_________________
Xeon
Back to top
View user's profile Send private message
darkqueliss



Joined: 27 May 2008
Posts: 1058

PostPosted: 29.05.2009 22:42    Post subject: Re: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Xeon wrote:
Tražim već dugo i nigdje nema konkretnog odgovora... Confused


http://www.poslovniforum.hr/tp/ugovor_o_djelu.asp
Back to top
View user's profile Send private message
PaNtHeR



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 161

PostPosted: 29.05.2009 23:23    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Nije stvar u PDV-u nego u doprinosima i porezu na dohodak. Glavni problem je u tome, ako radiš na ugovor o djelu, da jako puno gubiš. Neznam točno, ali mislim da je oko 35% poreza na taj vid rada... ali nemoj me hvatati za riječ. PDV ne plaćaš jer je to porez na dodanu vrijednost, a ti nisi ništa dodao na vrijednosti nego si radio za neku firmu - vodiš se kao njihov zaposlenik u tom periodu koliko traje ugovor o djelu (odnosno koliko su ti platili doprinosa).

Predlažem ti da odeš u neki knjigovodstveni servis i raspitaš se malo, svatko će odvojiti 10tak minuta da ti točno objasni.

Bottom line je da ako uspiješ dogovoriti neki posao na crnjaka, uzet pare i ajd bok to ti je najbolja opcija. Problem je u tome što firme obično traže račun kako bi pravdali svoje troškove, a i znam da je firmama tlaka j*****t se s ugovorima o djelu.

Moj topli savjet je: za početak otvori obrt, stisni zube, trudi se da nađeš posla i izguraš godinu. Još je bolje ako si stalno zaposlen negdje jer ne moraš plaćati doprinose svaki mjesec. Samo na kraju godine po prijavi poreza (DOH) plaćaš porez ovisno o dohotku u toj godini... što se da srezati raznim troškovima... bengara, telefon, mobitel, internet, neki fiktivni najam i sl. Ako ti krene druge godine daš otkaz i peglaš sam.

Dodatno možeš povući i razne subvencije i poticaje ako si "poduzetnik" (obrtnik ili firma) iako si po meni i kao freelancer itekako poduzetnik.


Nadam se da sam pomogao Wink

Sretno!

_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Xeon



Joined: 09 Apr 2009
Posts: 5
Location: Rijeka

PostPosted: 30.05.2009 06:28    Post subject: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

PaNtHeR wrote:
Nadam se da sam pomogao Wink


Hvala puno Very Happy

_________________
Xeon
Back to top
View user's profile Send private message
dr_Hate



Joined: 28 Aug 2007
Posts: 168
Location: Rijeka

PostPosted: 30.05.2009 18:37    Post subject: Re: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

xyxjasilixyx wrote:
Xeon wrote:
Tražim već dugo i nigdje nema konkretnog odgovora... Confused


http://www.poslovniforum.hr/tp/ugovor_o_djelu.asp


a sto ne ugovor o autorskom djelu? poreza cca 21%, ugovoris brutto isplatu i sam platis taj porez, ili ugovoris xy kuna, narucitelj prvo plati porez a ostatak tebi na ziro

_________________
imam domenu |stajduhar.org|
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
segen



Joined: 19 Dec 2006
Posts: 671
Location: ZG <-> ST

PostPosted: 30.05.2009 21:35    Post subject: Re: Freelancer (Što i kako?) Add user to your forum ignore list Reply with quote

Xeon wrote:
Zanima me jedna stvar i volio bi ako mi netko može odgovoriti. Dakle, kao Freelancer ako izrađujem web stranice i na platim taj rad, moram li plaćati PDV.

Ne moraš.
Xeon wrote:

Ovim se mislim baviti u slobodno vrijeme, pa me zanima treba li se negdje prijavit i plaćat porez ili Frelancer može raditi a da ne plaća PDV?

Može Wink

_________________
NEW ∞folija∞ Follow me
Ovaj svijet je samo varka!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website MSN Messenger Twitter profile
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 30.05.2009 21:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ako prijavljuješ svoj rad (nevažno dali je autorski ugovor ili ugovor o djelu) i bruto zarada ti prijeđe 85000 kn u jednoj godini, morat ćeš početi plaćati PDV bez obzira na sve...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
PaNtHeR



Joined: 17 Sep 2003
Posts: 161

PostPosted: 01.06.2009 09:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ska wrote:
Ako prijavljuješ svoj rad (nevažno dali je autorski ugovor ili ugovor o djelu) i bruto zarada ti prijeđe 85000 kn u jednoj godini, morat ćeš početi plaćati PDV bez obzira na sve...


Da, to je istina, zato je i dobro da čovjek može prikazati i neke troškove koje je imao ... mislim da ako radiš na ove razno razne uovore o djelu/autorski nema mehanizma pomoću kojega si smanjuješ dohodak kako bi izbjegao magičnu granicu od 85000 a i smanjio si porez na dohodak.

Isto tako PDV nije ništa loše, dapače, to je samo porez na dodanu vrijednost, npr. ako si u jednom mjesecu napravio promet od 12.000 kuna a istovremeno u tom mjesecu potrošio (telefona, interneta, benzina ...) u iznosu od 4.000 kuna plaćaš PDV na 8.000 jer je to dodana vrijednost koju si ti postigao svojim radom. PDV ionako zaračunaš gore na računu, a dobiješ ga nazad od svakog računa koji platiš, pa ti je tako sve zapravo 22% (odnosno 18%) jeftinije nego da nisi u sustavu PDV-a.

_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group