Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
razgovor za posao

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 20.02.2012 12:04    Post subject: razgovor za posao Add user to your forum ignore list Reply with quote

nedano me kolega s posla zamolio da pomognem savjetom jednom njegovom prijatelju (dizajneru) koji sutra ide u jednu firmu na razgovor za posao. počeo sam razmišljati i pisati sve čega sam se sjetio, a što bi mu moglo biti korisno. nakon što sam završio, skužio sam da bi i drugima možda ovo moglo biti korisno, pa stoga objavljujem kompletan "savjet" online...


- najvažnija stavka u razgovoru dizajnera za posao je portfolio s radovima
- ako si mlad i nemaš konkretnih radova koje si radio za klijente onda je dobro imati neke osobne stvari koje si radio sebi za gušt
- uglavnom, trebaš pokazati nekakve radove jer se radi o vizualnoj djelatnosti

- jako je važno da si svoj, da ne glumataš i da se ne pretvaraš da si nešto šta nisi jer se to osjeti
- pričaj o onome šta najbolje znaš bez potrebe da impresioniraš nekoga
- ako si ilustrator, nećeš pričati o npr. brandingu samo zato što si došao u veliku agenciju u kojoj se sve vrti oko tamo nekakvog "brandinga"
- moguće je da već imaju osobu koja je brand manager i zna o tome duplo više nego ti
- ali zato nema pojma o npr. crtanju ilustracija za koje si ti majstor
- uostalom, vjerojatno su te zato i izabrali među ostalim kandidatima i pozvali na razgovor

- pogledaj radove iz portfolia i izdvoji max tri rada s kojima si najzadovoljniji i prisjeti se svega šta se događalo dok si ih radio (od početka, pripreme, možda neka zanimljiva anegdota vezana uz nastanak, zašto si baš taj projekt izabrao,… )
- ovo će vjerojatno biti jedno od pitanja na razgovoru ("izaberi neki od radova i reci mi nešto o njemu")

- mene su na posljednjem razgovoru za posao pitali da izaberem jedan rad i da im ispričam nešto o tome
- na kraju je ispalo da je skoro 80% razgovora bilo vezano uz priču o tom projektu o kojem sam mogao puno pričati zato što je bio svjež, aktualan, imao je priču (radio sam web frendu for free) i na kraju krajeva - dobro je zgledao

- plaća
- razmisli koliku plaću bi želio imati
- nakon što razmisliš i dođeš do iznosa, zapitaj se jesi li siguran u taj iznos
- ako je odgovor da, to je iznos koji ćeš reći na razgovoru za posao bez obzira u kojem smijeru je do tada išao razgovor
- ako nisi baš siguran, znači da nisi iskren prema sebi i to nije dobra informacija za poslodavca (razmišljanje poslodavca: "ako nije iskren prema sebi, zašto bi bio iskren prema meni?")
- vrati se na početak i zapitaj se ponovo
- ponavljaj postupak sve dok ne dođeš do pozitivnog odgovora - to je plaća koju ćeš tražiti
- bitno je tu informaciju pitati sam sebe dan prije kako bi na intervjuu zvučao sigurno i samouvjereno

- poslodavac prije svega traži (pouzdanu) osobu koja će se uklopiti u njegovu zamišljenu organizaciju (firmu), a tek onda talent* (nečiju stručnost)
- zbog toga je bitno biti što iskreniji prema sebi dan prije kada se pripremaš kako bi sutra na razgovoru bio siguran u to šta govoriš
- ako poslodavac skuži da si siguran, automatski dobivaš dodatne pozitivne bodove
- još ako su radovi koje pokažeš na razini razgovora koji si vodio do tada, ulaziš u uži izbor

* osim ako je talent jaaaako naglašen i imaš radove koji su nevjerojatno dobri. u tom slučaju se ne trebaš brinuti za posao, dobit ćeš ga Smile

- ako stvarno jaaako želiš posao u toj firmi, reci sam sebi ujutro u glavi: "želim taj posao i idem po njega"
- ništa više ne trebaš raditi, samo se opusti i pusti neka sve ide svojim tokom (naravno, ovo podrazumjeva da si kvalificiran za njega - odnosno da radovi u portfoliu potkrepljuju tvoju priču i stav)

- na razgovoru za posao bi ti trebalo biti ugodno Smile



ako netko ima još nešto za dodati, neka se slobodno ubaci u komentarima i doda svoja iskustva

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
nel`chee



Joined: 08 Jul 2004
Posts: 2087
Location: Rijeka

PostPosted: 21.02.2012 10:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

U mojoj bivšoj firmi dizajnere se na razgovoru redovito pitalo što bi po njihovom mišljenju trebalo promijeniti na glavnoj stranici agencije. Tu naravno treba biti pristojan i ne posve popljuvati sajt, ali morate imati neko mišljenje koje možete argumentirati. Nemojte nabrajati sto sitnica, nego se fokusirajte na jednu stvar o kojoj imate dosta materijala za reći.
Nemojte se ustručavati ni ako je dizajner koji je to radio s vama u prostoriji, kod rada u agencijama (idealno) nije bitan ego nego da na kraju izađe van najbolji mogući proizvod Wink tako da budite iskreni.

_________________
art & design portfoliofree Photoshop brushes stuffsketchblogfacebook
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group