Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
ako ce reci, posto ide...
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 15:57    Post subject: ako ce reci, posto ide... Add user to your forum ignore list Reply with quote

Eto buduci da danas bas nemam volje radit' (a imam volje glupirat se) bas bih htjela razjasnit neke stvari koje me cesto bodu u oci dok vas citam pa ne znam jel' to stvar gerijatrije (hrvatski se pravopis sigurno promijenio od mojih vremena) ili je nesto drugo...

kad netko napise
"ako ce ti trebat zovi me" ili
"ako cu ici kod tebe ponesti cu sa sobom..."

ili "posto je bio iza mene"


eto mene to uzasno bode (to sam vidjela i na prijevodima filmova) pa se pitam jel' to neki novi hr pravopis ili sta je u pitanju... Smile

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 16.06.2004 16:03    Post subject: La la Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye crtaj nešto!!!!

Ak ti se baš neda go out, shop, commuicate but in GODS NAME DONT OPEN A SUBJECT ABOUT CROATIN pravopis. Mora biti nešto zanimljivo u Parizu.



Laughing
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
raytech



Joined: 17 Mar 2004
Posts: 396
Location: Zagreb

PostPosted: 16.06.2004 16:04    Post subject: La la Add user to your forum ignore list Reply with quote

to beat you to the punch:

Znam. znam meni trebaju lekcije iz pravopisa, typinga i spellinga
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Tina



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 156

PostPosted: 16.06.2004 16:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa, kako bi ti to napisala da tebi ispravno zvuci???
ja bi to isto tako napisala , a isto sam gerijatrija,..u biti napisala bi ovako:

"ako ce ti trebat nazovi me" ili
"ako cu ici kod tebe ponest cu sa sobom..."
ili "posto je bio iza mene"

Question Smile ajde bas me zanima,..

_________________
==I don’t want to leave..
::::So don't. Stay here with me. We'll start a jazz band.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 16:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle... nama su ponistavali zadacnice zbog ovakvih stvari pa se pitam jel' se sta promijenilo ili ih vise nije briga:

"ako ce ti trebat nazovi me" ako ti bude trebalo nazovi me
"ako cu ici kod tebe ponest cu sa sobom..." ako budem isao kod tebe...
ili "posto je bio iza mene" buduci da je bio iza mene

Question

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 16.06.2004 16:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pogledas varazdinca, komizanina i istrijana kako bezuspješno pokušavaju komunicirati, a ustvari se ne razumiju ni jednu riječ i onda skuzis da price o ispravnosti hrvatskog pravopisa nemaju smisla,... knjizevnim hrvatskim govori jako malo ljudi, a dobar dio nas ovdije govori slengom (nekom od podvrsta). ma to je sve totalni kupus.
al je**ga neshto moras uciti u shkoli pa neka onda to bude to.
i ja se sjecam tih frustracija sa zadacnicama, jedna latinicom a druga cirilicom i ostali trashevi bratstva i jedinstva. to je bilo tlaka.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 16:25    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma ne kliker ne radi se tu o dijalektima, pricanju ili kad netko pise na dalmatinskom ili istarskom bar dok smo na forumu to nije bed Smile
ali takve stvari poslije nalazim i na tv-u i na sajtovima gdje ljudi kao predstavljaju nekakve poslovne ponude. mislim da bi se bar osnove pravopisa ipak trebale znati a onda svatko prica kako zeli Wink
to ti je isto kad meni stari donese popis autodijelova i za sjedalo napise "sic" a ja mu kazem "pa neces to stavit on line" a on "pa kako cu drugacije"? Very Happy

a sad nek' mi netko objasni zasto se "budem" vise ne upotrebljava! Confused

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tina



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 156

PostPosted: 16.06.2004 16:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye,.. aah, da! sad se sjecam, odnosno znam sta mislis,..ali ja se opce ne trudim pisati taj super "knjizevni" hrvatski, zapravo da budem iskrena meni je nekako puno sladje pisati taj "govorni" hrvatski,. kad vec ne moram,...Laughing bolje receno to mi je uzitak,...

sada se bas sjecam jednog decka koji je bio u JNA i pricao mi kako se jedva priviko da zapovjedniku ne odgovori svaki put "budem"
umjesto razumijem druze narednice,.. Smile

_________________
==I don’t want to leave..
::::So don't. Stay here with me. We'll start a jazz band.
Back to top
View user's profile Send private message
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 16.06.2004 16:37    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

da kuzim te, u pravu si, ne znam kako opisati tu pojavu koja je definitivno karakteristicna u zadnjih nekoliko godina. mozda je stvar mode ili čega već.
ja znam da je moj izgovor i termini koje koristim totalni kupus i da tu nikakav lingvist ne može bilo što učiniti Smile al to je posebna priča.
mada bi oni na TV-u i novinama ipak morali voditi računa o tome.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tina



Joined: 19 Nov 2003
Posts: 156

PostPosted: 16.06.2004 16:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja ne znam kakvo je sada stanje u hrv, ali mozda je to ona pojava kad je luk prenapet ili kad uteg prevagne na drugu stranu simbolicno govoreci, jer je hrvatski pisani i govorni godinama patio od tudjmanizacije, pa se sada svi oporavljaju od toga,.. a posto je uteg bio prevagnut, sada se sve vraca ko plimni val na staro, pa ljudi pisu i pricaju sto im padne na pamet,..

kazem ne znam jeli to to,..ali ne bi me cudilo da je,.. Rolling Eyes

_________________
==I don’t want to leave..
::::So don't. Stay here with me. We'll start a jazz band.
Back to top
View user's profile Send private message
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 16.06.2004 17:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
dakle... nama su ponistavali zadacnice zbog ovakvih stvari pa se pitam jel' se sta promijenilo ili ih vise nije briga:

"ako ce ti trebat nazovi me" ako ti bude trebalo nazovi me
"ako cu ici kod tebe ponest cu sa sobom..." ako budem isao kod tebe...
ili "posto je bio iza mene" buduci da je bio iza mene

Question

keye je u pravu! Wink

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.06.2004 17:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
mada bi oni na TV-u i novinama ipak morali voditi računa o tome.


jes, jer ovako onepismenjuju naciju...ili joj barem ne pomazu u opismenjivanju, a trebali bi...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 16.06.2004 17:21    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
a sad nek' mi netko objasni zasto se "budem" vise ne upotrebljava! Confused


ne upotrebljava se vjerojatno jer ionako imamo komplicirani jezik, pa se valjda sam jezik tezi s vremenom pojednostavniti.

al ovo o cemu ti pricas je otprilike ovako.
"ja cu ici" - futur prvi, tj. buduce vrijeme
"ja budem isao" - futur drugi, tj. predbuduce vrijeme

znaci budem koristis kad imas neku radnju u buducnosti koja ce se dogoditi prije neke druge.
"ako ce ti trebat nazovi me"
bi znaci trebalo ici.
"ako ti bude trebalo nazovi me"

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 17:27    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

carr wrote:


ne upotrebljava se vjerojatno jer ionako imamo komplicirani jezik, pa se valjda sam jezik tezi s vremenom pojednostavniti.



ajd' mi reci sta tu ima toliko komplicirano Confused

ono o cemi ti pricas ima vjerojatno i veze sa kondicionalom ali necu sad o tome jer mi je pamet prekratka no u svakom slucaju to jednako zvuci u talijanskom, francuskom i hrvatskom.
znaci nije nas jezik prekompliciran nego se jednastavno radi o pravilnoj gramatici.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 16.06.2004 17:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

rajt. kondicional. futur drugi + glagoli pridjev aktivni (radni) 'ako ti bude trebalo...'
posto kondicional nije vrijeme nego nacin njega se ne moze zamijenit s 'vremenom' (futur I,II)
I think Rolling Eyes

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 16.06.2004 18:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

samo napomena da u knjižvnom hrvatskom ne postoji riječ 'trebat' Razz

dakle "ako ce ti trebat zovi me" je dvostruko pogrešno, jer riječi u infinitivu završavaju isključivo na -ti ili -ći

Last edited by stipsa on 16.06.2004 19:01; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.06.2004 18:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
riječi u infinitivu završavaju isključivo na -ti ili -ći


BLE?! a sto je onda ovo? ( a ispravno je)

pokazat ću ti...
vidjet ću...
napisat ću..
dakle, trebat ću...

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 16.06.2004 19:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

4tHshadOw wrote:
stipsa wrote:
riječi u infinitivu završavaju isključivo na -ti ili -ći


BLE?! a sto je onda ovo? ( a ispravno je)

pokazat ću ti...
vidjet ću...
napisat ću..
dakle, trebat ću...


stipsa je napola right. u infinitivu rijeci zavrsavaju na ti i ći, ali se pred futurom i krati, tj. gubi tako da je tu 4th u pravu.

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 19:05    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja zato namjerno uvijek stavim apostrof jer nisam sigurna kako se pise (sa ili bez) Very Happy

e da mozda u onoj frazi na prvom postu stoji trebati jer se lako izgovara i nalazi se na kraju fraze... mislim da je bilo tako nesto (ovisi bas o izgovoru)

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
stipsa



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 311
Location: Zgb.

PostPosted: 16.06.2004 19:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

spilja wrote:


stipsa je napola right. u infinitivu rijeci zavrsavaju na ti i ći, ali se pred futurom i krati, tj. gubi tako da je tu 4th u pravu.


koliko je meni poznato, ta praksa se tolerira samo u srpskom. naravno, u hrvatskom govornom se naveliko koristi, međutim u književnom jeziku infinitiv treba završavati na ti ili ći.

Dakle vidjeti ću, napisati ću etc.

correct me if i'm wrong please Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.06.2004 19:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

spilja wrote:
stipsa je napola right. u infinitivu rijeci zavrsavaju na ti i ći, ali se pred futurom i krati, tj. gubi tako da je tu 4th u pravu.


pa znam da je u pravu na pola, ali posto je upotrijebio krivi slucaj...nekako i nije :))

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 19:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:


koliko je meni poznato, ta praksa se tolerira samo u srpskom. naravno, u hrvatskom govornom se naveliko koristi, međutim u književnom jeziku infinitiv treba završavati na ti ili ći.

Dakle vidjeti ću, napisati ću etc.

correct me if i'm wrong please Smile


i meni isto logicno tako ali ne mogu nista reci jer ne znam Smile jako ga mijesam sa govornim.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.06.2004 19:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

stipsa wrote:
correct me if i'm wrong please :)


you are (a znam iz prakse, radim s lektorima svaki dan..)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 16.06.2004 19:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

cool znaci "otrovat cu se" ne moram vise stavljat apostrof Cool

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
4thshadow
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1640
Location: zg via pola

PostPosted: 16.06.2004 19:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
cool znaci "otrovat cu se" ne moram vise stavljat apostrof 8)


ja apostrofe pamtim samo u onim pjesnickim varijantama tipa: "bjež' Mujo!" :)

_________________
the.bitchy.corner
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group