Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
odnos PC - MAC

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 16.10.2003 11:35    Post subject: odnos PC - MAC Add user to your forum ignore list Reply with quote

Vidim da ovdje ima dragih ljudi koji spremno odgovaraju na pitanja nas neznalica.
Stoga...

Uglavnom se bavim flash animacijama i webom, no okruzuju me print designeri koji mi zapravo nikako nisu objasnili sraz izmedju Pc-a i Mac-a kad je u pitanju grafika. Pokusavali jesu, no meni jos nije jasno. Mozda oni ne znaju objasniti ili sam ja samo malo gluplji. Naravno, mene zivo interesira jer koristim PC.

Molio bih da mi netko od gore navedenih dragih ljudi objasni tu razliku.

Usput...

Bi li i koliko, te u cemu osjetio razliku u svom web poslu ako predjem na MAC?

Hvala!

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.10.2003 12:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

1. ako se bavis webom ostani na pc-u
2. razlike izmedju piceka i maca bas i nisu neke, no razlike izmedju windoza i mac os-a...
prvi windozi koji su istinski zazivjeli (3.0, tj 3.1) bili su samo graficki shell za dos, dakle, ne pravi operativni sustav, vec "user friendly" interface za nenaprednog korisnika. prvi samostalni os windozi (95) vukli su prokletstvo kompatibilnosti prema nize, tako da je negdje duboko u njihovom kodu jos uvijek postojao dos. bas ta kompatibilnost prema dolje napravila je od danasnjih windoza cudoviste od gro gigabajta.
s druge strane ekipa u appleu nije se libila jednostavno otkarat kompatibilnost nanize, i od proizvodjaca softwarea jednostavno traziti nove prizvode - zadnji primjer je osx - novi strojevi imaju samo emulaciju starog os-a (isto tako i emuliraju windoze, uz virtual pc)...
windoze su od samog pocetka (prema briljantnim gatesovim idejama) trebali bit multitasking os koji radi sve, i to, po mogucnosti, simultano.
mac os je (pravi) multitasking krenuo razvijat tek sa osx-om (koji, btw, pociva na unxu).
sintagma user friendly u microsoftu je shvacena olako, pa se zato (kako intuitivno!) pc gasi tako da prvo kliknes na START (logicno, zar ne?). kod mac os-a komunikacija sa userom i intuitivnost uvijek su bili nekako prominentniji...

fuck, odlutao sam...

da ne kenjam dalje - mac je INDUSTRIJSKI STANDARD za prepress, studijski audio, digitalni video... sve sto moze mac - moze i pc. mozda i brze i za manje para. ali, ako se bavis necim od gorenavedenog, i stalo ti je do tvojih zivaca - kupi mac. ja sam zadnje dvije i pol godine radio jedan mjesecnik na piceku, i mrzio sam svaku sekundu provedenu uz windoze.

btw. - ja jesam mac freak, no moj prvi pc bila je 16MHz 286ica. od tog vremena sam ih promjenio 4-5-6 (iskreno, nisam bas najsigurniji), i jos uvijek doma imam piceka.
Back to top
View user's profile Send private message
sh00le



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 16.10.2003 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Buniš se na način gašenja kompa?

Pa meni je to (u neku ruku) logično...

Počinješ neku akciju (pokretanje programa, logout, shutdown) sa tipkom start (početak akcije koja nije definirana) i zatim biraš koji tip akcije želiš..

I ne, ne branim PC ni windoze ni Gatesa,,,
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 16.10.2003 13:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Po zoj logici bi na tastaturi trebali dodat jos jednu tipku "START" koju trebas stisnut prije nego sto ides tipkat nesto ili prije nego sto ides pomaknut misha...ROGER - ROGER - OVER AND OUT!1 ;)

Probaj se izbacit iz tijela programera i ubaci se u kozu obicnog juzera vulgaris...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.10.2003 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:
Bunis se na nacin gasenja kompa?

ne. gasim ga na alt f4

sh00le wrote:
Pa meni je to (u neku ruku) logicno...
Pocinjes neku akciju...

ma daaa, logicno je... vec se vidim kako svojoj mami objasnjavam: "znas, mama, to ti je, ustvari, pocetak kraja..." Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 16.10.2003 14:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

'bemti, ako je toliko problem u win paljenje i gasenje, sta je sa onim izmedju?

svejedno, hvala na odgovoru D.

nadam se da necu krivo zakljuciti ako si postavim da je stvar osobne navike i industrijskih standarda. zapravo, ako su isti rezultati moguci na bilo kojoj masini, bitan je samo onaj 'ko vozi.

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Phoenix
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 283
Location: Zgb

PostPosted: 16.10.2003 14:39    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

strojevi se gase tako sto nogom dohvatis produzni ispod stola i potegnes switch brzim pokretom ko da na ferariju dajes gas, ak si luzer i neas switch onda se sagnes i potegnes kejbl... simpal?

ak si totalni luzer i neas pojma kak ovo napravit onda odbauljas do kutije sa osiguracima i sve ih odvrnes/poklikas... eto, u ovom slucaju moras ustat al jeiga, ugasit ce ti se komp jel...

dzizs, da se gasi palicom po monitoru boli me qua, sam da radi kak treba...
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.10.2003 14:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

elem, cini mi se da bas i nisi uhvatio bit onoga sto sam trkeljao, i zato:

paljenje/gasenje nije problem, navedeno je kao pokazatelj neintuitivnosti OS-a. imam ja toga jos, pa ako zelis mogu nakucati par kartica o propustima u windoze user interfaceu ( da ne kazem korisnickom sucelju)

nije stvar osobne navike. nije stvar ni osobnih preferencija.
ako se bavis prepressom na piceku, realne su ti sanse da ces propisat krv prije no sto sve skupa proradi.
najbanalniji (ali stvarni) primjer - ako imas HP laserjet 5000 a3 printer i zelis printat iz quarka, sistem ce ti flushat fajl. rjesenje NE postoji. taj printer sa picekom NE radi.
http://www.quark.com/service/desktop/support/techinfo/article.cfm?idx=464
ima toga jos...

cinjenica da se sve moze napraviti i sa picekom stoji, ali stoji i cinjenica da se mozes odves do pule sjedeci na uredskom stolcu sa kotacicima u koji su upregnuta tri jazavca.
pa ti vidi...
Back to top
View user's profile Send private message
emptyhead
mi3.crew


Joined: 03 Sep 2003
Posts: 889
Location: Daleko od Novog Zelanda

PostPosted: 16.10.2003 14:44    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ops... nije proso moj post.

Ako radis vecinom web, tj. to ti nosi pare doma, ostani na PC-u.

Zato jer:

- vecina tvojih klijenata ce vjerojatno koristit PC i ako radis na PCu lakse ces prilagodit sajt svim brozerima koji rade pod windowsima nego ako to radis s maca (je je, html kod je jedan i svuda stoga isti... ali se razlicito prikazuje, jel...)

btw. macovci, da li vi na mi3u vidite serifne ili ne-serifne fontove (vijesti, intervjui i ostali tekstualni dio)?

- adobe,macromedia bundle i ostali programi rade skroz dobro (za web potrebe) na PCu.

- PC je jeftiniji i kad jednom upoznas komp, nece ti radit probleme, lako ga (jeftinije) apgrejdas
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 16.10.2003 14:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

emptyhead wrote:

Ako radis vecinom web, tj. to ti nosi pare doma, ostani na PC-u.

amen

emptyhead wrote:

btw. macovci, da li vi na mi3u vidite serifne ili ne-serifne fontove (vijesti, intervjui i ostali tekstualni dio)?

os9 - nonserif, bez nasih znakova
osX - nonserif, nasi znakovi ok
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 16.10.2003 15:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sto se tice weba, istina je da je tu pc recimo realniji... Jer Xplorer na Macu je njesra.. ali mac sada fura ovaj safari koji je bolji od Xplorera...
Radim vec godinama i na jednoj i na drugoj platformi i nikak da se odlucim... Svi imaju svoje prednosti.
Npr. sto ne volim kod PCa: viruse, registry, instalacije i deinstalacije programa, hrpu kenjavih utilityja koje moras imat i naravno sitne musice windowsa koje mi idu na zivce... mada nikada nisam imao problema s pripremom na pcu masa ljudi ju ima, mada i meni sada XP zna srat oko toga, iako XP smatram najboljim vindozama do sada.
Sto ne volim kod maca: cijena... hmmm, to je skoro to Smile ali to je najveci razlog. Jedino sto se web strane ne prikazuju na isti nacin ko na PCu, ali meni tolko ne smeta.
OSX je puno bolji od XPa, nema instalacija, nema registrya koji kad ga natrpas uspori masinu, na macu je sve drag & drop i gle cuda program radi Smile nema bojazni od virusa i naravno da Mac nije za kucanice i tajnice...
Ali naveo bih dva tako jednostavna primjera a tako stupidna gdje se tocno vidi da su i jedni i drugi koji rade na razvoju aplikacija i OSa kreteni koji se drze principa. Npr. na macu command+n je novi folder sto je jako cool opcija, na pcu tog nema. Pazi idiotizma, ima ctrl+c ctrl+v i sta ja znam. a na glupom macu kad lupis enter na ikonu programa neces ga startat ko na pcu vec ce ti se otvorit rename opcija za shortcut...
Mene najvise smetaju takve sitnice koje bi trebale biti standardizirane. Oni da zele bi to mogli napravit ali ne zele. Imam takvih primjera podosta.
zapravo ak se ne bavis grafikom, videom ili audiom nemoj kupovat maca jer ti se ne isplati... za iste pare dobijes zvjer od pca.. stvar je samo u cijeni jer mac je definitivno preskup...
ak oces kupit laptop... mac is your choice.. powerbookovi peru bilo koji pc laptop... po velicini, tezini, velicini zalona, uglavnom jako su mrak... ali i skupi Smile

ova rasprava moze trajat do beskonacnosti, stvar je samo afiniteta... i dubine dzepa Smile
Back to top
View user's profile Send private message
leon



Joined: 08 Sep 2003
Posts: 175
Location: Where the dark shadows R

PostPosted: 16.10.2003 21:49    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Lord Bond wrote:

ak oces kupit laptop... mac is your choice.. powerbookovi peru bilo koji pc laptop... po velicini, tezini, velicini zalona, uglavnom jako su mrak... ali i skupi Smile

ova rasprava moze trajat do beskonacnosti, stvar je samo afiniteta... i dubine dzepa Smile


joj... nemoj mi o mac laptopima... svaki dan gledam kompicev G4 titanium sa 17" ekranom... i stvar josh radi cuda... digne 10 grafickih programa i u svih 10 moze bez beda radit, 80 gigi diska, giga rama... ma da imam 40 somova kuna isti sac bi ga isao kupit... jesam napomenuo da je to sve debljine prsta? i da je lagan ko pero? i da savrseno ultrakul izgleda?... psmtr idem prodat bubreg za titaniuma

_________________
www.disorted.com
ko ovo procita ne treba naocale
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
sh00le



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 17.10.2003 09:53    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:
sh00le wrote:
Bunis se na nacin gasenja kompa?

ne. gasim ga na alt f4

sh00le wrote:
Pa meni je to (u neku ruku) logicno...
Pocinjes neku akciju...

ma daaa, logicno je... vec se vidim kako svojoj mami objasnjavam: "znas, mama, to ti je, ustvari, pocetak kraja..." Very Happy


Budući da sam skoro godinu dana radi kao predavač koji starije i mlađe uči windowsima, officeu i tako to, vjeruj mi ljudi s tim imaju najmanje problema.


Čak se nitko i nije pitao zašto je to tako i baš tu..
Više su ih mučile neke druge stvari.

A sad jedno drugo pitanje (čisto diskusije radi)..
Zar vas ne zbunjuje gašenje nekog programa na File-Close?! U File meniju se nalaze (više manje) opcije vezane uz file na kojem se trenutno radi, a tu se ugurala i opcija za gašenje programa u kojem obrađuješ taj file..
Znam znam, malo tko koristi tu opciju, ali ipak.. Smile
Back to top
View user's profile Send private message
Bond



Joined: 16 Sep 2003
Posts: 536
Location: Downtown

PostPosted: 17.10.2003 11:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:

A sad jedno drugo pitanje (cˇisto diskusije radi)..
Zar vas ne zbunjuje gasˇenje nekog programa na File-Close?! U File meniju se nalaze (visˇe manje) opcije vezane uz file na kojem se trenutno radi, a tu se ugurala i opcija za gasˇenje programa u kojem obra?ujesˇ taj file..
Znam znam, malo tko koristi tu opciju, ali ipak.. Smile


Pa cuj kaj se mene tice nemora opce postojat ta opcija... Mislim da svi mi ovdje gasimo aplikacije pomocu tipkovnice. command+q ili altf4 i thats it... koji ce mi qrac opce taj File/quit...
Pravog usera ces uvijek prepoznat po tome kolko koristi tipkovnicu, a pocetnici ce s vremenom preci s misa na shortcute... mada znam ja njih ko dreka koji se odupiru tome. draze im je pol sata bauljati menijima u potrazi za paste opcijom Smile
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 17.10.2003 14:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:

Buduci da sam skoro godinu dana radi kao predavacˇ koji starije i mladje uci windowsima, officeu i tako to, vjeruj mi ljudi s tim imaju najmanje problema...


ma, tooo... that's my point! da bi ljudi koristili windoze treba im UCITELJ. mac os je napravljen tako da ga SHVATIS - ne NAUCIS. >>keyword: intuitivnost

opet naglasavam: primjer START/TURN OFF je ovdje kao ociti primjer NEINTUITIVNOSTI, ne kao primjer ucestale greske

btw. imam se zelju presaltat sa win2000 na XP - jel u XPu postoji nesto kao msconfig u 2000? jel izasao service pack 2 za XP? jel sam blesav sto to cinim?
Back to top
View user's profile Send private message
sh00le



Joined: 11 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 17.10.2003 16:55    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dunga wrote:

ma, tooo... that's my point! da bi ljudi koristili windoze treba im UCITELJ. mac os je napravljen tako da ga SHVATIS - ne NAUCIS. >>keyword: intuitivnost

opet naglasavam: primjer START/TURN OFF je ovdje kao ociti primjer NEINTUITIVNOSTI, ne kao primjer ucestale greske

btw. imam se zelju presaltat sa win2000 na XP - jel u XPu postoji nesto kao msconfig u 2000? jel izasao service pack 2 za XP? jel sam blesav sto to cinim?


Aha, znači svaka osoba koja po prvi put sjedne za komp i nema pojma o njima, nikad se nije koristila niti jednim na Macu će odma sve sama inutitivno saznati.

pa će tako lagano mijenjati postavke, kopirati, micati, stvarati direktorije/datoteke i to sve 1. dan?!
Ja, koji nemam iskustava sa Macom, trebao bi se učiti Macu neko vrijeme da znam što mi je gdje.
Back to top
View user's profile Send private message
dunga



Joined: 03 Oct 2003
Posts: 672
Location: Zg

PostPosted: 20.10.2003 11:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

sh00le wrote:

Aha, znacˇi svaka osoba koja po prvi put sjedne za komp i nema pojma o njima, nikad se nije koristila niti jednim na Macu ce odma sve sama inutitivno saznati.


gle... ja cu ti opet pokusat objasnit, pa ak ide - ide:
windoze UCIS - mac os SHVACAS.

nadam se da mozes percipirat razliku izmadju ova dva pojma, takodjer se nadam da razumijes znacenje izraza "intuitivno".

btw. - ako moras mjenjat postavke da bi shvatio sto doticna opcija radi, znaci da tu nekaj ne sljaka - ili opcija nije dovoljno precizno definirana, ili pak nije dovoljno INTUITIVNA.

btw2. - na kraju krajeva, sam kazes da nemas iskustva sa macom, kako onda mozes uopce usporedjivat mac os sa windozama?
Back to top
View user's profile Send private message
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 26.10.2003 19:35    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa će tako lagano mijenjati postavke, kopirati, micati, stvarati direktorije/datoteke i to sve 1. dan?!

-- aaa da! pa demmit ima graficko sucelje jedino mu fali right mouse button a to dobis sa jabukicom .. ja sam dosao u firmu svoju sadasnju i nisu imali pc za mene pa me posjeli za g4 i snasao sam se sasvim sam u prvih pola sata .. nikakvog problema nije bilo
Back to top
View user's profile Send private message
sType



Joined: 21 Jan 2004
Posts: 8

PostPosted: 28.01.2004 09:31    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

mac mi u godinu dana nije nikad zastekao i nijedan virus nema u njemu a koristim i limewire i skidam sve i svasta,dok moj pc doma.........nije ni potrebno pisati za pc......
Back to top
View user's profile Send private message
valdo



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 22

PostPosted: 28.01.2004 11:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja imam 8.god. starog mac.a - PowerMac 8100/80MhZ s MacOs8.6 - i ta masina jednostavno ne zeli prestati raditi, dok me moj PC ubija s tim instalacijama, deinstalacijama, rusenjima, virusima, registracijama - mislim radi on, da nitko krivo ne shvati, radi, radi:)
kad imam nesto za prelamat radim to na mac-u (slike izPhotoshopiram na pc-u cisto radi brzine - crosover na mac i to je to!!!)
ne dam ga nikome!!!bar dok ne neabavim novoga!!
obradjivo sam video i na mac.u i na pc.u i to jednostavno neusporedije bolje sljaka na mac.u
s webom je prije bilo problema, posebno s flashom jer je nekako sporije plejao taj flash ali s ovim novim sistemom cini mi se da su sredili i taj problem.
obrada veliki fileova u photoshopu ide puno brze nego na windovzima tako da to preferiranje windovza ili macova samo ovisi o lovi koju si spreman izdvojiti za njih - ja da je imam radije bi mac-a al je trenutno nemam pa su mi dragi i moji windowzi, posebice nakon formatiranja:)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Ivan Brezak Brkan



Joined: 13 Sep 2003
Posts: 1694
Location: Zagreb // Croatia

PostPosted: 28.01.2004 22:34    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

@everybody:

Apple.hr
Jabučnjak
Mac-com.hr Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website AIM Address MSN Messenger
[shilokko]



Joined: 02 Nov 2003
Posts: 566
Location: zagreb-vela luka

PostPosted: 28.01.2004 23:59    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Quote:
btw. imam se zelju presaltat sa win2000 na XP - jel u XPu postoji nesto kao msconfig u 2000? jel izasao service pack 2 za XP? jel sam blesav sto to cinim?


xp ima mscongif:sp2 ce uskoro izaci (mislim da je pocetkom mjeseca islo na testing)
koristio sam 2k dosta vremena i za mene su to bili definitivno najbolji winsi dotad (ako zanemarimo jako losu podrsku za igre) sada sam na xp-u nekih godinu dana i sad sam potpuno siguran da su to najbolji winsi :zadrzana stabilnost 2k :kompatibilnost na razini 98 :mogucnosti konfig-a i jos puno sitnica bez kojih sada vise na mogu zamisliti rad na pisiju. ukratko, moje preporuke,a ako ti se ne svidja novi skin mozes podesit da ti budu k'o 2k

Quote:
pa su mi dragi i moji windowzi, posebice nakon formatiranja:)


me like the smell of fresh meat,too,veri mach indiid Very Happy

_________________
A wise man speaks because he has something to say, a fool because he has to say something.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> Hardver All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group