Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Hrvatska ili vani?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Martina



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 78
Location: Rijeka

PostPosted: 28.02.2005 22:13    Post subject: Hrvatska ili vani? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Za oko pola godine nadam se završiti ću fax i malo sam si dala razmišljati o budućnosti - što više mislim sve mi se čini da su bolji uvjeti vani.
Zanima me šta vas dizajnere, sa dobrim referencama, godinama iskustva, hrpom znanja drži u HR? Je li bolje otići ili ostati? Zašto?

_________________
Prospekt d.o.o.!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Already Dead



Joined: 09 Jul 2004
Posts: 19
Location: ponekad Rijeka

PostPosted: 30.03.2005 21:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Onaj ko ti kaze da ides vani ima zakrzljalu domoljobnu svijest i njegov IP ce bit prijavljen SIS-u !

Sad zapravo.
Naravno odmah cu upotrijebiti mrsku i otrcanu frazu da vani ne cvjetaju ruze. Ali tu opet ovisi sta rijec "vani" definira: Ljubljanu, Trst, Budimpestu, London, NY ili Sydney? Zivio sam i radio (ne kao web dizajner) dosta godina vani na raznim lokacijama, a imam i frendove koji rade u NY i Londonu u IT industriji, pa tako na temelju opceg iskustva nagadjam odgovore na tvoja pitanja. Vjerovatno ce me poslije pokopat neki up-to-date statisticari i sveznalice koji se bolje kuze, ali zelio sam animirat ovaj topic jer mi je tema ful zanimljiva i u slicnoj sam dvojbi.


Pa, IMHO sto nase dobre dizajnere drzi u Hr:

1. Iako kod nas ima strasno dobrih dizajnera i studija mislim da je konkurencija jos uvijek manja nego ona vani.
2. Vani je trziste zasicenije nego kod nas - izuzetak ovome je Budimpesta - tamo se jos traze dizajneri ko ludi, ali tko zeli ici svaki dan na posao pri minus 20-ak Celzijusa?
3. Vani je zarada mozda veca ali i zivotni troskovi su veci (Italia, UK, USA). Usteda i zarada su razliciti pojmovi.
4. Razlika u poslovnom mentalitetu, radnoj sredini i opcoj kulturi - u 5. mjesecu prosle godine jedan me Amer (sa fakultetom) pitao da li jedva cekam da se zavrsi granatiranje pa da se vratim u Rijeku Shocked . Ja sam mu odgovorio da jedva cekam, a on me potapso po ramenu.
5. Vani nema obicnog jogurta - svi su zasecereni, i onaj bijeli.

Inace Martina, iz tvojih postova i radova ostavljas dojam vrlo obrazovane, inteligentne i fokusirane dizajnerice pa brijem da ces dobro proci u Hr i vani.
Samo bi trebala iskristalizirati sta ti je prioritet i razlog dvojbe... kreativna sloboda, zivotni standard, usteda, klima ili izbor jogurta ?

_________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 30.03.2005 21:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Already Dead wrote:

5. Vani nema obicnog jogurta - svi su zasecereni, i onaj bijeli.


ispravak
ima i nezasecerenih: u italiji su prekiseli ali u francuskoj su bolji od nasih Smile

edit:martina, ne mogu ti odgovoriti iz dva razloga: nisam dizajner i nikada nisam radila u hr pa ne znam usporediti situaciju.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 30.03.2005 21:42    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Dobar dizajner bi trebao ostati u HR; zaradit će dosta novaca, biti poštivan i pokazat će drugima kako se radi pa da ne bude toliko trasha svuda

Nasuprot dobrom računalnom inženjeru koji bi trebao po završetku studija brže bolje bježati iz zemlje jer se tu niti neće moći osobno razviti, niti će imati ugled, niti će mu posao biti izazov

To ti ovisi o profesiji Smile A i dobro je rekao Već Mrtav, konkurencija ti je ovdje manja pa se ne moraš toliko truditi da gaziš preko drugih
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
gggg



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 21
Location: Zagreb

PostPosted: 30.03.2005 22:12    Post subject: dilema? Add user to your forum ignore list Reply with quote

Stvarno zanimljiv thread. Moj prijedlog ti je da odeš na godinu/dvije vani, nađeš neki posao i vidiš kako ti ide. Ako ti bude dobro, lako ostaneš, ako ti se ne svidi, vratiš se i bogatija si za još jedno iskustvo, a iskustva su ono što nas obogaćuje....

Sad će me vjerojatno mnogi napasti radi stava, ali u principu ti je najbolje probati i sama se uvjeriti Smile tvoje iskustvo ti ne može zamijeniti naših 100 iskustava.

_________________
Jebo signature...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
forca



Joined: 30 Dec 2003
Posts: 334
Location: Karlovac

PostPosted: 30.03.2005 22:24    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

slazem se sa gggg Smile

najbolje ti je viditi samoj, svi imaju neke svoje price i svoja iskustva, nitko ne moze znati kako ces se ti snaci negdje vani ili kako ce ti biti ako ostanes!

ja samo planiram kad zavrsim fax ici van raditi na par godina pa kako bilo! na losijem glasu neces biti sigurno!! Smile

p.s. keye onaj neki grcki jogurt mmm...sada bi ga mogla:)

_________________
Jer čovjek voli i poštuje čovjeka, dok god ga ne može procijeniti, a žudnja i nastaje iz nedostatnog poznavanja...
www.flickr.com/photos/forca
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 30.03.2005 23:47    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Zivi ovdje, radi za van. Najbolja kombinacija po meni. Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
mirzaa



Joined: 27 Mar 2005
Posts: 17

PostPosted: 31.03.2005 08:43    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ja sam za ostat ovdje i nekako se trudit i otrpit ovo sve ovdje. bit tu dok se sve pokreće (znam, može proći 100 godina) pa kad krene otić malo vani vidjet kako je...možda i ostat. al definitivno ostat ovdje.
Back to top
View user's profile Send private message
Martina



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 78
Location: Rijeka

PostPosted: 12.04.2005 22:30    Post subject: Prioriteti Add user to your forum ignore list Reply with quote

Pa da, i samoj mi se čini da je tu pitanje prioriteta. Kad bih izdvajala najvažnije to bi zvučalo nekako ovako: Čim prije steći neke uvjete za kredit da si sredim stambeno pitanje, imati dobre uvijete rada ( da se ulaže u moj profesionalni razvoj i da nema kašnjenja plaća).

Bila sam vani na kraće periode vremena i svjesna sam da ne cvjetaju ruže, ali čini mi se da je kod nas rad vani jako cjenjen. Da ako odem van na par godina, kad se vratim i u referenci mi piše da sam radila npr. u Dublinu, Londonu... ovdje bi mi porasla cijena masu bez obzira na to koliko sam tamo bila uspješna.

Ono što me muči je koliko je vani teže nego tu? Da li dizajneri ovdje stvarno mogu zaraditi/uštedili ovdje jednako kao vani? Gledala sam po http://www.gisajob.co.uk/ i prosječna plaća web-dizajnera iznosi oko 30 000 funti na godinu, pa se pitam je li i životni standard u UK skoro 10 puta skuplji nego tu?

Znam da će se na kraju dogoditi sklop prilika, slučajnosti i okolnosti koje će utjecati na odluku, ali voljela bih znati da li ste u istoj dilemi i što vas vuče na jednu ili drugu stranu. Možda postoje prespektive problema o kojima nisam ni razmišljala.. .

A ako sve propadne možemo izvoziti običan jogurt za skupe pare Smile

_________________
Prospekt d.o.o.!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
excal1bur



Joined: 27 Mar 2005
Posts: 70

PostPosted: 12.04.2005 23:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ja isto cesto razmisljam o tome da li bi otisao van.

I najcesce zakljucim da je ovdje ipak bolje, tesko se odseliti negdje gdje nemas nikoga, naci posao, stan, prijatelje...

Nedostajao bi mi i ovaj nas mentalitet, naravno ima i puno razloga za, ali ipak kod kuce je najbolje Smile

_________________
Dulce et decorum est pro partia mori.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group