Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
Predavanje .fla i .psd fileova klijentu
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 09.03.2005 13:11    Post subject: Predavanje .fla i .psd fileova klijentu Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ne znam gdje bih smjestio ovo pitanje pa sam ga strpao ovdje.

Ovako , prije godinu dana radili smo sajt za jednu firmu sa kojom je
nakon izrade weba suradnja prekinuta, oni jednostavno nisu imali
vremena za web stranice, nikad nisu dostavili sav materijal, klasika.
Web je naplacen, oni su ispunili svoje obaveze, mi svoje, sve ok,
a sad ce im netko drugi raditi stranice i traze od nas da im dostavimo
sav sadrzaj weba na cd-u.
Posto je na stranicama menu u flashu koji je 100% nase autorsko djelo,
sami smo fotografirali sta je trebalo i slagali menu, a i jos su neki elementi u flashu,
da li smo im duzni predati .fla i .psd. fileove . Oni su dobili sta su platili,
mislim da ne moze netko drugi sad prckati po nasim .fla i. psd fileovima
posto su oni nase autorsko djelo. Ili nisam u pravu, volio bi da mi netko
ko je imao slicna iskustva pojasni situaciju.
Kako je to zakonski rjeseno ?
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 09.03.2005 13:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ima sugovor? Smile
obicno se takve stvari dogovraju ugovorom.
ja procjenim moze li doci do takvog problema i postavim se prema tome na pocetku.
obicno predam finalne materijale. tj. ono sto je na stranici ili bilo kojem drugom prizvodu. takodjer u ugovor stavim i odnos prema autorskim pravima. ako zele, mogu koristiti sve sto sam napravio za njih na doticnom proizvodu u buducnosti ali da pise tko je radio. no to iskljucuje izvorne fileove. jedno je npr. fotografirati za potrebe menua koji ti zelis izraditi a drugo je imati tu sliku u ogromnoj velicini s kojom oni mogu poslje raditi sto zele. zato im das ono sto je u tvom meniju...
naravno, postoje opcije gdje klijenti zele neograniceno koristiti materijale sto igra ulogu u definiranju cijene. no, takvi brzo odustanu.

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 09.03.2005 13:52    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Naravno da imamo ugovor , ali u njemu se ne spominju izvorni fajlovi.
U zadnjih 10 ugovora takve situacije smo precizno definirali , ali za njih
nismo, jeb'ga.
Ne znam kako se postaviti u ovom slucaju, oni su dobili sta su platili, to
ne podrazumijeva izvorne fajlove, da im jos damo photoshop i flash da
si ih mogu uredjivati? Stvarno ne znam...
Back to top
View user's profile Send private message
ska



Joined: 07 Oct 2003
Posts: 402

PostPosted: 09.03.2005 14:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kad kupis auto ne dobijes nacrte motora i sta ja znam cega... ma pravite se ludi...

_________________
ska
Back to top
View user's profile Send private message
che.UP
mi3.crew


Joined: 07 Sep 2003
Posts: 2320
Location: zagreb

PostPosted: 09.03.2005 15:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ako je sve placeno i isporuceno kak se spada i to jos prije godinu dana, mislim da im fakat niste duzni dat te fajlove... other than that... uvijek mozes rec da se ne cuvaju izvorni fajlovi za projekte starije od godine dana :) il se jednostavno pravis lud...
u ostalom... ak ih zele nek ih plate...

_________________
UP | TypeTester | Accommodations App
Meni u Firefox-u ne radi AJAX
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
astolitu



Joined: 26 Jun 2004
Posts: 547
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 16:07    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

che.UP wrote:
ako je sve placeno i isporuceno kak se spada i to jos prije godinu dana, mislim da im fakat niste duzni dat te fajlove... other than that... uvijek mozes rec da se ne cuvaju izvorni fajlovi za projekte starije od godine dana Smile il se jednostavno pravis lud...
u ostalom... ak ih zele nek ih plate...


u potpunosti se slazem sa ovim sta je che napisao,ali razmisli o tome da im fla i psd predas i naplatis posebno(masno)!

_________________
http://www.markobjedov.com/
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
budha



Joined: 02 Mar 2004
Posts: 1377
Location: Osijek

PostPosted: 09.03.2005 17:29    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ne znam kako je to sve zakonski regulirano, ali mislim da niste duzni dostaviti te fileove.

web stranica je softverski proizvod - windowsi (npr.) su softwerski proizvod
jel ti imas source od windoza?

jedino ako niste izdali site pod GPL licencom Smile

_________________
I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 19:18    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Definitivno im niste duzni nista dati! Pa mozete postupiti po svojoj savjesti il dobroj volji (citaj: "zagubili smo backup, mozda si damo truda pronaci ga za odredjenu sumu papirica").
S obzirom da ocito ne zele da im vi dalje radite onda tu prica zavrsava.... zasto?
Pa zato jer ocito nisu nezadovoljni onim sto ste do sada napravili, jer ne bi niti trazili source, vec su nasli nekog klinca koji bi im to mozda mogao pokrpati za neku sitnu lovu.
E pa sorry al to se tako ne radi Exclamation
Svi se mi trudimo oko klijenta kako bi i kasnije mozda dobili priliku napraviti jos pokoji poslic, a ovo je u tom slucaju cisto iskoristavanje. (Osim ako ste se na pocetku dogovorili suprotno, no onda se to odmah vise naplacuje)
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 19:51    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

do what mike says
psd - rasterizirani predaj
fla - samo importaj swf unutra od orginala

so they can't fucking use it.
nista za izvorne fileove, ah-ah
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 09.03.2005 19:56    Post subject: Re: Predavanje .fla i .psd fileova klijentu Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
Ne znam gdje bih smjestio ovo pitanje pa sam ga strpao ovdje.

Ovako , prije godinu dana radili smo sajt za jednu firmu sa kojom je
nakon izrade weba suradnja prekinuta, oni jednostavno nisu imali
vremena za web stranice, nikad nisu dostavili sav materijal, klasika.
Web je naplacen, oni su ispunili svoje obaveze, mi svoje, sve ok,
a sad ce im netko drugi raditi stranice i traze od nas da im dostavimo
sav sadrzaj weba na cd-u.
Posto je na stranicama menu u flashu koji je 100% nase autorsko djelo,
sami smo fotografirali sta je trebalo i slagali menu, a i jos su neki elementi u flashu,
da li smo im duzni predati .fla i .psd. fileove . Oni su dobili sta su platili,
mislim da ne moze netko drugi sad prckati po nasim .fla i. psd fileovima
posto su oni nase autorsko djelo. Ili nisam u pravu, volio bi da mi netko
ko je imao slicna iskustva pojasni situaciju.
Kako je to zakonski rjeseno ?


kad programiras za nekog isto mu nedas source code (ako nije posebno definirano - a kod vas - nije).
.fla i. psd su po meni source code, a .swf i .jpg/.gif "kompajlani".

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 20:12    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

quote duke... EOD in my opinion

@car: ako nekome isprogramiraš sajt onda mu DAŠ source, budući da dotični ima ftp login i može s njima raditi što god hoće, dok god to ne distribuira dalje
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
spilja



Joined: 12 Mar 2004
Posts: 743

PostPosted: 09.03.2005 20:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
@car: ako nekome isprogramiraš sajt onda mu DAŠ source, budući da dotični ima ftp login i može s njima raditi što god hoće, dok god to ne distribuira dalje


da nije covjek mozda mislio na aplikaciju?

_________________
everything is a copy of a copy of a copy.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 20:22    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

pa kad već pričamo o webu evo ja mislim na web aplikaciju, for instance
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 09.03.2005 20:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tedius wrote:
S obzirom da ocito ne zele da im vi dalje radite onda tu prica zavrsava.... zasto?
Pa zato jer ocito nisu nezadovoljni onim sto ste do sada napravili, jer ne bi niti trazili source, vec su nasli nekog klinca koji bi im to mozda mogao pokrpati za neku sitnu lovu.


da, oni su bili ( i jos su uvijek ) vrlo zadovoljni izgledom weba, tu su neke druge stvari
u pozadini svega koje ne bih sad navodio
mislim, mene bas boli neka stvar za njih i tko ce im raditi novi web, stvarno nemamo vise interesa suradjivati s njima makar su "veliki" i moglo bi se izvuci jos dosta love
ne znam, vidjet cu sta cu im poslati, ili mozda kud cu ih poslati
Back to top
View user's profile Send private message
Peewee



Joined: 12 Jan 2004
Posts: 711
Location: Velika Gorica

PostPosted: 09.03.2005 21:26    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
ili mozda kud cu ih poslati

_________________
Pi (Pee) is a mathematical constant equal to approximately 3.14.
zivili!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
r&r



Joined: 01 Sep 2004
Posts: 126
Location: Zagreb - Podsused

PostPosted: 09.03.2005 21:32    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

nedaj da ti mrdaju po tvom radu.
ipak ti stojiš iza toga. uvjek to imaj pod kontrolom jer to je tvoja reklama.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
gggg



Joined: 09 Sep 2003
Posts: 21
Location: Zagreb

PostPosted: 09.03.2005 22:11    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
pa kad već pričamo o webu evo ja mislim na web aplikaciju, for instance


zakodiraš je, zend ili ioncube, pa ne mogu ništa raditi s njom pa i da imaju 3 ftp accounta Smile

_________________
Jebo signature...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
tRC



Joined: 07 Sep 2003
Posts: 1280

PostPosted: 10.03.2005 00:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

dakle ni za najvećeg klijenta, ni za agenciju koja ima 100 najvećih klijenata : ne daj.
not for free.
Back to top
View user's profile Send private message
Sulien



Joined: 04 Jan 2004
Posts: 2905
Location: Zagreb

PostPosted: 10.03.2005 00:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ok razumijem da ne želite dati *fla, ali zašto rasprava oko *psd-a, pa dajte ljudima layere neka se igraju... složio si čovjeku deezine i nećeš biti povrijeđen ako ti netko uzme logač i par shadowa i efekta sa pokojeg layera

gggg wrote:
Sulien wrote:
pa kad već pričamo o webu evo ja mislim na web aplikaciju, for instance

zakodiraš je, zend ili ioncube, pa ne mogu ništa raditi s njom pa i da imaju 3 ftp accounta Smile

true! Cool
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 10.03.2005 09:15    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma nije problem u .psd-u pa niti u .fla , samo koliko sam ja njih shvatio
oni hoce zadrzati postojeci dizajn i ubaciti samo novi sadrzaj, odn dodati
nove linkove
sve ok, samo onda mora ostati potpis, tko je radio dizajn, a sadrzaj neka im mijenja
tko hoce
ne mozemo im mi dati nas layout da ga potpise neka druga firma ili ko god vec radio novi web

malo sam sad citao zakon o autorskom pravu i srodnim pravima
koliko je to primjenjivo na web stranice,
procitajte poglavlje 8 - posebne odredbe za racunalne programe i audiovizualna djela
ako su web stranice softwerski proizvod onda bi te odrebe bile primjenjive

ili ako su umjetnicko djelo mozda vrijedi ovo :

Članak 16.

Autor ima pravo usprotiviti se deformiranju, sakaćenju i sličnoj izmjeni svojega autorskog djela, te uništenju kao i svakom korištenju autorskog djela na način koji ugrožava njegovu čast ili ugled

Članak 18.

Autor ima isključivo pravo sa svojim autorskim djelom i koristima od njega činiti što ga je volja, te svakoga drugog od toga isključiti, ako zakonom nije drukčije određeno. To pravo obuhvaća, osobito:

pravo reproduciranja (pravo umnožavanja),
pravo distribucije (pravo stavljanja u promet),
pravo priopćavanja autorskog djela javnosti,
pravo prerade

Last edited by Gaston on 10.03.2005 10:09; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 10.03.2005 10:00    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:

ne mozemo im mi dati nas layout da ga potpise neka druga firma ili ko god vec radio novi web


of course
ti reci da vi vise nemate ievorne fajlove a ovi novi nek se snadju.
pa mogu uvijek napraviti plagijat Smile

nemoj se niti zamarati takvim stvarima. nema i gotovo Very Happy

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
xpi



Joined: 21 Jan 2004
Posts: 33

PostPosted: 10.03.2005 10:57    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Gaston wrote:
oni hoce zadrzati postojeci dizajn i ubaciti samo novi sadrzaj, odn dodati nove linkove.
sve ok, samo onda mora ostati potpis, tko je radio dizajn, a sadrzaj neka im mijenja tko hoce. ne mozemo im mi dati nas layout da ga potpise neka druga firma ili ko god vec radio novi web

Dakle, ako oni dobiju izvorne fajlove, moći će učiniti tih par izmjena u sadržaju vrlo lako. Ako im ne daš, morat će se pomučiti, a onda će ponešto i promijeniti u dizajnu — iz neznanja, ako ne namjerno — i možda će htjeti dodati tu i svoj potpis. Najbolje je onda da im daš te fajlove i uljudno daš do znanja, uz obostrano razumijevanje, da mora ostati isti izgled i (samo) tvoje ime.

Nije to tako teško — dogovoriti se s ljudima — kako ti se možda čini. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
carr



Joined: 13 Nov 2003
Posts: 1397
Location: Karlovac

PostPosted: 10.03.2005 18:14    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Sulien wrote:
pa kad već pričamo o webu evo ja mislim na web aplikaciju, for instance


kao sta je spilja skuzila, mislio sam na kompajlanu aplikaciju,

takodjer bi quotao g4-a.
mislim mozda vecina ljudi ne koristi to kodiranje koda - jednostavno jer im se neda, lijeni su, ili smatraju "da im nitko nece to uzeti" ali u principu kod izrade web-a nista te ne obavezuje da dajes source.

evo pitanje za ekipu iz burze - da li je core.web zakodiran za klijente koji imaju ftp pass (ako ima takvih)?

_________________
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Tedius



Joined: 22 Dec 2003
Posts: 149
Location: Zagreb

PostPosted: 10.03.2005 19:08    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Ma ja ih na tvojem mjestu ne bi nista muljao niti izmisljao.
Navedes im razloge zbog kojih si u pravu, navedes clanke o autorskom djelu koje si sam pronasao i prema tome zauzmes stav.
"ako zelite to, onda (verzija npr1), ako zelito ovako onda verzija 2, ako zelite nebuloze onda nista od svega, snalazite se kako znate i umijete i tocka"

Mislim da im jednostavno na fini nacin treba objasniti o cemu se tu radi, pa se jos na kraju moze dogoditi da dobijete ponovno posao izmjene sadrzaja. Cool
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Gaston



Joined: 14 Dec 2003
Posts: 619
Location: 10310

PostPosted: 10.03.2005 19:20    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Tedius wrote:
Ma ja ih na tvojem mjestu ne bi nista muljao niti izmisljao.


nece biti nikakvog muljanja ni izmisljanja
dobit ce sve fajlove uz dopis u kojem cemo se pozvati na clanke iz zakona o autorskim pravima pa neka sami odluce sta ce i kako ce
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group