Forum FAQForum FAQSearchSearch MemberlistMemberlist Forum ignore listForum ignore list RegisterRegister ProfileProfile Log in to check your private messagesLog in to check your private messages Log inLog in
RH se mora odreći Podunavlja!?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chali



Joined: 08 Oct 2003
Posts: 132

PostPosted: 25.05.2005 12:15    Post subject: RH se mora odreći Podunavlja!? Add user to your forum ignore list Reply with quote

"Etničko čišćenje drugim sredstvima predlaže: Srbima Vukovar i tzv. Republika Srpska, Hrvatskoj Hercegovina, vojvođanski Mađari trebali bi se spojiti s Mađarskom, vojvođanski Hrvati prijeći u Hrvatsku, a albanski dijelovi Kosova i Makedonije trebali bi se stopiti s Albanijom. BiH bi pak prestala postojati kao neovisna republika.

Institut za političke studije iz Londona predložio je novo, radikalno prekrajanje prostora bivše Jugoslavije, javio je ovih dana Tanjug, a prenijeli, uz ostale, novosadski Dnevnik i zagrebački Vjesnik. Prema tom prijedlogu, Srbima bi trebao pripasti Vukovar i tzv. Republika Srpska, a Hrvatska bi trebala dobiti Hercegovinu.

Vojvođanski Mađari trebali bi se spojiti s Mađarskom, vojvođanski Hrvati prijeći u Hrvatsku, a albanski dijelovi Kosova i Makedonije trebali bi se stopiti s Albanijom. Institut predlaže čak i novu međunarodnu konferenciju versailleskog tipa na kojoj bi se utvrdilo temeljito prekrajanje granica.

No kad su novinari Vjesnika iz prve ruke od autora pokušali saznati gdje su crpili nadahnuće za svoje šokantne prijedloge, naišli su na zid. Ispada, naime, da nitko nije čuo za Institut za političke studije u Londonu. Britanska prijestolnica ima, doduše, više svjetski uglednih instituta, ali Institut za političke studije nije jedan od njih. Nepoznat je čak i mnogima koji se profesionalno zanimaju za prostore bivše Jugoslavije. Ne čini se jako etabliranim, jer nema ni svoju stranicu na internetu, a usred radnog dana na telefonske pozive odgovara tek uključeni faks. No zamisli polufantomskog instituta toliko zabrinjavaju da ih nije moguće ignorirati.

Prema njihovu prijedlogu, Hrvatska bi se, za početak, trebala odreći Vukovara, Belog Manastira, Erduta i Borova - da bi se ta mjesta priključila Srbiji. Bosna i Hercegovina trebala bi prestati postojati kao neovisna republika, a tzv. Republika Srpska trebala bi se ujediniti sa Srbijom. Navodi se da bi to zadovoljilo povijesne želje Srba da kontroliraju teritorij s obje strane Drine.

Ono što Srbiji nije pošlo za rukom provesti etničkim čišćenjem u nedavnim krvavim ratovima na prostoru bivše Jugoslavije htio bi, dakle, londonski institut dovršiti za pregovaračkim stolom. U ime toga, BiH bi trebala biti zbrisana sa zemljovida, uz, kako se predlaže, pripojenje Hercegovine - uključujući i Mostar - Hrvatskoj, te uz stvaranje nekakve muslimanske regije ('Bošnjakije'). Zauzvrat bi Srbija trebala biti spremna odustati od Sandžaka, a Crna Gora dopustiti općinama Rožaje i Pljevlja da postanu dio sandžačke regije.

Institut također predlaže da Srbija odustane od nekih općina na svom jugu (Preševa, Bujanovca i Medveđe) te da im dopusti da se pridruže Kosovu. Zauzvrat bi Srbiji pripala kontrola nad općinama Leposavić, Zubin Potok i Zvečane na sjeveru Kosova, gdje pretežito žive Srbi. Kosovo bi pak valjalo pripojiti Albaniji da bi se zadovoljilo Albance, navodi dalje institut. Zapadna područja Makedonije, nastanjena albanskim pučanstvom, također treba spojiti s Albanijom, a Albance nastanjene u Skoplju potaći da kolektivno presele u Tetovo, predlaže se dalje. Ono što ostane od Makedonije bilo bi nezavisna 'Republika Ilindenska Makedonija', čiji bi suverenitet jamčile susjedne države.

Nakon sve te rošade, Srbija, Crna Gora, Sandžak i muslimanske regije BiH ('Bošnjakija') trebale bi formirati labavu konfederaciju pod imenom Jugoslavija, predlaže se dalje. No ni to još nije kraj prekrajanju granica. Prema zamisli londonskog trusta mozgova, Slovenija bi Hrvatskoj trebala ustupiti sela u kojima žive Hrvati, a Hrvatska odustati od želje da kontrolira nuklearku Krško.

Mnoge europske države imaju etničke manjine te s njima mirno i civilizirano žive. Pokušaj krojenja zemljovida bivše Jugoslavije po načelu etničke čistoće urodio je s više od 100.000 mrtvih u prošlom desetljeću, a i ranija povijesna iskustva razmjene pučanstva ili teritorija (npr. između Turske i Grčke) pokazuju da je riječ o pothvatima koji završavaju krvlju do koljena. No tijelo koje je sebe ambiciozno nazvalo Institutom za političke studije pušta sada, na početku 21. stoljeća, opet neke probne balone za tko zna čiji račun. Zato, kad ljudi iz toga instituta tvrde, recimo, da Hrvate iz Vojvodine treba ohrabriti da se presele u unutrašnjost Hrvatske uz određene kompenzacije, to zvuči samo kao nastavak etničkog čišćenja drugim sredstvima."
by: tportal.hr
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 25.05.2005 12:30    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma ne vjerujem ni rijeci pogotovo kad vidim izvore Rolling Eyes

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
jurka



Joined: 26 Aug 2004
Posts: 1088
Location: Zagreb

PostPosted: 25.05.2005 13:06    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

jebemusve!!

_________________
Jedan šest | Behance | Vimeo
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
burne



Joined: 11 Jan 2004
Posts: 602
Location: Split

PostPosted: 25.05.2005 13:17    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a sto da kazem nego LeaveMeBe Shocked i da nekome Liar
oni bi nakon Bang! medju nama jos htjeli politicki nesto prekrajati... ma daj, s*ru svi kvake tu, nekima zaista nije dosta sto se ode 10 godina ratovalo i sto jos uvijek ima posljedica nakon toga pa sad se sprdaju na nas racun...

kad smo vec kod prekrajanja, kad nam vec daju 'ercegovinu daju, nek nam i sloveniju daju Very Happy odnosno bar nase dijelove i obalu Razz (tako se ide u EU)

... necu butigu u moju politiku... Smile

_________________
http://www.vidosh.com - moj folio, v2.0 reborn | http://www.damirphoto.net - ćaćine fotke
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website MSN Messenger
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 25.05.2005 14:03    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

necemo tudje nedamo svoje.
ja necu hercegovinu. i ne dam vukovar Smile


edit:
from index (bas kao sto sam i mislila o "izvoima") Wink
Quote:
Sva sreća da se ne radi o nekom od uglednih londonskih instituta. Naime, Vjesnik je iz prve ruke od autora želio saznati od kuda im ideja za novo prekrajanje granica na Balkanu, no nisu nikoga uspjeli dobiti. Ispada da nitko nije čuo za "Institut za političke studije". Nepoznat je čak osobama koje se profesionalno zanimaju za prostore bivše Jugoslavije.

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bj__



Joined: 09 Nov 2004
Posts: 65
Location: Karlovac

PostPosted: 25.05.2005 15:02    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
necemo tudje nedamo svoje.
ja necu hercegovinu. i ne dam vukovar Smile

potpisujem Smile
Back to top
View user's profile Send private message Twitter profile
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 25.05.2005 16:38    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

ma koje su to gluposti ...
to se nikad nece desiti
Back to top
View user's profile Send private message
Phiber



Joined: 18 Apr 2004
Posts: 319
Location: Čakovec, Kroejša

PostPosted: 26.05.2005 01:46    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

t3r0 wrote:
necemo tudje nedamo svoje.
ja necu hercegovinu. i ne dam vukovar


i ja potpisujem

t3r0 wrote:
ma koje su to gluposti ...
to se nikad nece desiti


nisam za ulazak u europsku uniju al oni nam kroje politiku. svidjelo se to nama il ne.

_________________
- Xatrix Security news portal -- redizajn napravljen, al radim css Smile
- - TIP / Rapid IT : web design & hosting -- za ovog ne, taj je u ladici Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
t3r0



Joined: 08 Jun 2004
Posts: 107

PostPosted: 26.05.2005 04:09    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Phiber wrote:
t3r0 wrote:

necemo tudje nedamo svoje.
ja necu hercegovinu. i ne dam vukovar

i ja potpisujem


i ja isto potpisujem, al si me ti vec potpiso Smile (to je keye napisala)

Phiber wrote:

nisam za ulazak u europsku uniju al oni nam kroje politiku. svidjelo se to nama il ne.


istina, kroje nam politiku, i kad-tad cemo (morati) uci u eu, ali ovo da ce nam uzet vukovar a dat hercegovinu, to je vise od politike i to se nece dogodit ni u snu, a kad bi uopce doslo do toga poceo bi novi rat.
Back to top
View user's profile Send private message
keye



Joined: 24 Nov 2003
Posts: 2465
Location: Paris - France

PostPosted: 26.05.2005 09:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

Phiber wrote:


nisam za ulazak u europsku uniju al oni nam kroje politiku. svidjelo se to nama il ne.


to mi je isto kao sto su sad francuzi i holandjani protiv evropskog ustava, kao boje se da im poljaci i ovi sa istoka ne oduzmu posao.
a hrvati se boje da ih evropa ne iskoristi.

a ne kuze da su im poljaci vec oduzeli posao (velike evropske firme odavno su otvorile sjedista u jeftinijim zemljama) i da u hrvatskoj je malo toga ostalo hrvatsko jerbo su sve prodali strancima i brdo stranih poduzeca fino radi u hr Smile

pa ne kuzim cega se to ljudi boje Question

_________________
Google is a blind person
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
daex



Joined: 20 Aug 2004
Posts: 111

PostPosted: 26.05.2005 12:36    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

a ja bih uzeo i tuđe i dao svoje i ukinuo sve te granice. danas možeš lijepo putovati od vilnijusa do lisabona da ne pređeš ni jednu graničnu kontrolu i nitko zbog toga nije nesretan. kao što je bilo od vardara do triglava, napravio bih od sjevernog pola do bospora, pa i dalje. a ti samozvani postbox-instituti neka piskaraju što hoće. u "ono vrijeme" jugovine - zapravo u vrijeme blokova - pretresali su me redovito na mađarskoj granici ne bi li našli par sto maraka a na poljsko-češkoj granici jako pazili da nisam možda kupio neki poljot. danas nam je to smiješno. pa će tako djeci naše djece biti sasvim neshvatljivo da je nekad bila granica u bregani, neumu, erdutu, šentilju... srednji vijek!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
kelso



Joined: 19 Jul 2004
Posts: 507
Location: Zagreb -> Zapruđe

PostPosted: 26.05.2005 14:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

keye wrote:
Phiber wrote:


nisam za ulazak u europsku uniju al oni nam kroje politiku. svidjelo se to nama il ne.


to mi je isto kao sto su sad francuzi i holandjani protiv evropskog ustava, kao boje se da im poljaci i ovi sa istoka ne oduzmu posao.
a hrvati se boje da ih evropa ne iskoristi.

a ne kuze da su im poljaci vec oduzeli posao (velike evropske firme odavno su otvorile sjedista u jeftinijim zemljama) i da u hrvatskoj je malo toga ostalo hrvatsko jerbo su sve prodali strancima i brdo stranih poduzeca fino radi u hr Smile

pa ne kuzim cega se to ljudi boje Question

Ja mislim da su Hrvati skroz otupili i da mi trebamo odlučno reć:"Ne damo Gotovinu i nećemo u EU!" - Nakon tih riječi molit će nas na koljenima da uđemo

_________________
Don't drop it!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail MSN Messenger
kliker



Joined: 10 Sep 2003
Posts: 800
Location: /var/tmp

PostPosted: 26.05.2005 22:58    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kelso wrote:

Ja mislim da su Hrvati skroz otupili i da mi trebamo odlučno reć:"Ne damo Gotovinu i nećemo u EU!" - Nakon tih riječi molit će nas na koljenima da uđemo


ja mislim da si ti u qrcu....uostalom,...kao da nas netko nesto pita.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
blackduke
mi3.crew


Joined: 08 Sep 2003
Posts: 2681
Location: Zagreb

PostPosted: 26.05.2005 23:04    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

kliker wrote:
ja mislim da si ti u qrcu....uostalom,...kao da nas netko nesto pita.

a ono, bit ce referendum za ulazak u EU jednom kad ce nas htjet. tak da....
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Twitter profile
doxikus



Joined: 05 Jan 2005
Posts: 11
Location: Nigdjezemska

PostPosted: 27.05.2005 01:49    Post subject: !? Add user to your forum ignore list Reply with quote

No dobro evo ja se javljam iz podunavlja pošto vidim da ste Vi ljudi manje više iz Zagreba ili okolice.
To su sve gluposti ja ću Vam reći iz prve ruke kako je kod nas.To da su nacinalne manjine u podunavlju ugrožene čista je glupost.Čak štoviše u nekim općinama ako si Hrvat gore prolaziš nego "ostali".Ne želim da me neki krivo shvate ja mislim da sam iznad toga svega ali je to jedna surova stvarnost.Ja živim u takvoj sredini i znam o čemu pričam.Doduše ništa bolje ne prolaze moji vršnjaci koji su i Hrvati i Srbi i Mađari.Pojedince štiti taj famozni zakon i mi se možemio lagano j...t...To se zove EU.
A Vojvodina je opet druga priča živim blizu pa znam i za to.1995 nakon Bljeska većinsko selo Kukujevci u Vojvodini je iseljeno a među njima i neki moji rođaci koji su sa tri kuće,tri traktora i svim mogućim poljoprivrednim strojevima spali na jednu kuću sa dvorištem dovoljno velikim da se parkira auto.Kada se samo sjete da su tamo imali samo šume koja je veličine pola njihovog sela.Tu nema zakona i EU njih su i zaboravili.
Za Hercegovinu me zaboli.To nama ne treba nisu 45 svi dolazili u Slavoniju zato što su je voljeli nego da ne bi bili gladni.
Kosovo i Sandžak,to me još i manje zanima.
Pola moje generacije otišlo je raditi po Europi i vratili su se za par mjeseci sa još manje para.
To sigurno nije napisao Englez ili Francuz to se javila još jedna budala sa Balkana.

A sad kad se neko javi mi nismo Balkan neka malo razmisli po čemu se mi to razlikujemo od Balkanaca.Da je nama samo da jedemo pijemo i pucamo....

Nama ne treba ta EU.Možda za nekih sto godina da razmislimo...

_________________
Samo VESELO!!!
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Phiber



Joined: 18 Apr 2004
Posts: 319
Location: Čakovec, Kroejša

PostPosted: 27.05.2005 11:54    Post subject: Add user to your forum ignore list Reply with quote

[quote="blackduke"]
kliker wrote:
bit ce referendum za ulazak u EU jednom kad ce nas htjet. tak da....


ako i nebude namjesteno bit ce to glasovanje sa najvećim odazivom

_________________
- Xatrix Security news portal -- redizajn napravljen, al radim css Smile
- - TIP / Rapid IT : web design & hosting -- za ovog ne, taj je u ladici Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    mi3dot.org Forum Index -> FFA All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group